Flaş Haber
Kapat

İlk Elektronik Sigara Ne Zaman Yapıldı? Ne Zaman Kullanıldı?

Elektronik sigara giderek artan bir popülerliğe sahip olduğundan bu konu ile ilgili her gün çok fazla şey sorulup konuşulur oldu.

İlk Elektronik Sigara Ne Zaman Yapıldı? Ne Zaman Kullanıldı?

Elektronik sigara giderek artan bir popülerliğe sahip olduğundan bu konu ile ilgili her gün çok fazla şey sorulup konuşulur oldu.

16 Mayıs 2017 Salı 02:13
İlk Elektronik Sigara Ne Zaman Yapıldı? Ne Zaman Kullanıldı?

Elektronik sigara giderek artan bir popülerliğe sahip olduğundan bu konu ile ilgili her gün çok fazla şey sorulup konuşulur oldu. Elektronik sigaralar 2004 yılında Çinden yayılan bir furya olsa da elektronik sigaraların ilk düşünüldüğü yer Çin değildir. Elektronik sigara yeni yeni kullanılmaya başlandı belki ama elektronik sigaraların geçmişi çok daha eski bir zamana dayanıyor.

İlk Elektronik Sigara Modelinin Mucidi HonLik

Bizim kullandığımız elektronik sigaraların ilk temelleri 2004 Yılında HonLik adında Çinli bir eczacı tarafından başlatıldı. HonLik bundan çok uzun zaman önce propilen gliserinden oluşan bir solüsyon çözeltisini basınçlı olarak bir ultrason dalga yayan bir parçanın içinden geçirmiş ve bu solüsyon çözelti sıvısının buharlaştığını görmüştür.

Bunun üzerine aynı şekilde işlev gören elektronik sigaralar da doğdu. Sigaranın zararlı etkilerini ortadan kaldırarak elektronik sigaralar yapma fikri ise ilk olarak 2004’den çok daha eski bir tarihte ortaya atılmıştır.

İlk Patent 1967 Yılında Alındı

Sigara özellikle 1960 senesinde Amerikada çok yaygındı. Bazı basın yayın organlarında sigaranın sağlığa oldukça faydalı olduğu bile söyleyenler oldu. Buna rağmen sigara ve tütün ürünlerinin insan vücudu üzerindeki zararlı etkileri uzun zamandır biliniyordu. Girişimciler ise tütün sigarasının zararlı etkilerini ortadan kaldırırken normal sigaranın keyfini onlara verecek bir ürün üzerine çalışmaya başladılar.

Herbert A. Gilbert tarafından geliştirilen ilk elektronik sigara ve elektronik sigara likitiprototipinin tarihi 1963 Yılıdır. 1963 yılında Gilbert Tarafından aynı zamanda patenti alınan elektronik sigara tasarımı ve kullanımı ile bugün kullanılan elektronik sigaralardan oldukça farklıydı. Buna ek olarak bu elektronik sigara benzerinin kullanımı da o kadar kolay değildi. Herbert A. Gilbert tarafından yürütülen çalışmalar niyahet 1967 yılında meyvesini verdi ve ilk elektronik sigaranın patenti alındı. Ancak ilk elektronik sigaranın kullanımı son derece zor olduğundan ve o zamanın teknolojisi ile bu tip bir cihazı şarj etmek epey zor olduğundan bu proje rafa kaldırıldı.

Elektronik Sigara 2004 Yılında Yine Popüler Oldu

Elektronik sigaraların arkasındaki esas isim Herbert A. Gilbert olarak bilinse de elektronik sigara fikri Çinli girişimcilerin ilgisini çekti. HonLik, 2004 Yılında gerçekleştirdiği çalışmalardan elde ettiği verilerle bir elektronik sigara yaptı. İlk elektronik nargile modelleri yaygınlaştığı 2004 yılında pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. HonLik ilk elektronik sigarasına “Ruyan” ismini verdi.

Ardından Golden Dragon adında bir holdingin de desteğini aldı ve ilk elektronik sigara ihracatını 2007 yılında gerçekleştirerek tarihte elektronik nargile bulan kişi olarak yer aldı. O günden bugüne elektronik sigaralar dünyada pek çok kişi tarafından; özellikle de sigarayı bırakmak için kullanılmaktadır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Dumandegilbuhar.com 2017-05-20 00:21:03

Elektronik Sigara | Sigara Bıraktırma Merkezi Türkiye Yetkili Bayii
www.dumandegilbuhar.com/
Dünyaca Ünlü Orjinal Elektronik Sigara Markaları | Likitleri | Kredi Kartına 9 Taksit | 3D Secure ile Güvenilir Alışveriş | Kapıda Ödeme | 7/24 Canlı Destek.
‎Premium Likit · ‎Elektronik Sigara Likit · ‎Elektronik Sigara Kit · ‎Elektronik Sigara Mod

banner573

banner575