Flaş Haber
Kapat

Alex Hüngür Hüngür Ağladı

Alex'in gözyaşları açılışa damga vurdu

Alex Hüngür Hüngür Ağladı

Alex'in gözyaşları açılışa damga vurdu

15 Eylül 2012 Cumartesi 23:04
Alex Hüngür Hüngür Ağladı

Heykel açılışında Alex'in gözyaşları
Fenerbahçe taraftarları, futbol takımı kaptanı Brezilyalı oyuncu Alex de Souza'nın heykelini Kadıköy'deki Yoğurtçu Parkı'nda açtı. Törene Fenerbahçe Futbol Takımı Teknik Direktörü Aykut Kocaman, bazı yöneticiler ve Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay da katıldı. Brezilyalı oyuncu, açılış öncesi konuşma yaparken gözyaşlarına hakim olamadı.

Fenerbahçe Futbol Takımı kaptanı Alex de Souza’nın heykeli açıldı.

1907 ÜNİFEB, Fenerbahçeliler Derneği (FEDER), Cefakar Kanaryalar (CK) ve Vamos Bien taraftar gruplarının bir araya gelerek öncü oldukları ve tüm taraftarların katkılarıyla tamamlanan, 3 Temmuz süreci nedeniyle açılışı ertelenen heykel, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nın karşısında bulunan park alanında görkemli bir törenle açıldı.

Brezilyalı futbolcunun, eşi Daianne ve çocuklarıyla birlikte katıldığı törende, Fenerbahçe Futbol Takımı Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve yardımcılarının yanı sıra Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay ve Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Temelli de hazır bulundu.
Brezilyalı futbolcu, törende yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamazken, törene katılanlara da duygulu anlar yaşattı.

Fenerbahçe taraftarına minnet borçlu olduğunu belirten Alex, sarı-lacivertli taraftarların takımına duyduğu tutkunun çok büyük olduğunu dile getirerek, taraftarlara ”Fenerbahçe taraftarının nasıl bu kadar tutkulu, hayatını verircesine takımına bağlı olduğuna inanamıyorum. Burada bu takımın formasını terlettiğim her an, her saniye boyunca sizler için elimden gelenin en iyisini yapacağıma söz veriyorum. En büyük minneti siz taraftarlara borçluyum. Sizin gibi takımına, formasına aşık bir taraftar topluluğuyla tanıştığım için ayrıca teşekkür etmek istiyorum” diye seslendi.

Brezilyalı futbolcu, heykelinin yapılma fikri kendisine ilk iletildiğinde bunu ”Delilik” olarak adlandırdığını anımsatarak, ”(Ben bunun için ne yaptım ki?) diye düşünmüştüm. Birazdan heykel açılacak, hala ’Bunun için ne yaptım’ diye düşünüyorum. Kendimi hiç kimseden büyük görmüyorum. Bu kulübün, bu tarihin ufacık bir parçasıyım” dedi.

Büyük kaptan bizi bırakma

Konuşması, göz yaşlarını tutamadığı bölümlerde ”I love you Alex” ve ”Büyük kaptan bizi bırakma” tezahüratlarıyla sık sık kesilen Brezilyalı futbolcu, kendisini Fenerbahçe’ye getirenlere ve eşi Daianne’ye teşekkür etti. Konuşmasında ”O olmasaydı, bu kadar uzun bir süre bu kadar zorluklar içinden geçerken, bu kadar baskı altındayken... Böyle bir durumda onsuz olmazdı. Eşime Daianne’ye çok teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Fenerbahçe’ye transferinde büyük pay sahibi olduğunu belirttiği eski yönetim kurulu üyesi Hakan Bilal Kutlualp’e de teşekkür eden Alex, kulüp başkanı Aziz Yıldırım’a da ayrı bir parantez açtığını belirterek, şöyle devam etti: ”Aziz Yıldırım geldiğim ilk günden beri insanlığı, duruşu, yönetici kişiliğiyle her zaman için benim görüşüme göre doğru kişilik olmuştur. Sıkıntılarımız olduğunda beraberce çözüm yolları aramışızdır. 2004’ten beri gösterdiği duruş ve saygı duyulacak kişiliğinden dolayı da Başkanımız Aziz Yıldırım’a çok teşekkür etmek istiyorum. Şu ana kadar oynadığım bütün takım arkadaşlarıma, Türk olsun, yabancı olsun, saha içinde beraber ter döktüğümüz, hedeflerin peşinden koştuğumuz takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

Aykut hoca da olmasaydı olmazdı...

Alex, çalıştığı teknik direktörlere de teşekkür ederek, ”Sıkıntılı ve baskılı bir dönemdeyken Aykut hoca da olmasaydı, olmazdı” ifadelerini kullandı. Alex de Souza, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Beraber çalıştığımız hocalarımızdan Christoph Daum’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. Kendisi ilk geldiğim zamandan itibaren Avrupa futbolu ile Türk futbolu arasındaki farklılıklar ve nasıl adapte olunacağı konusunda yol gösteren kişi olmuştu.

Zico, hep onun gibi olmak istediğim futbolcuydu. Kendisine bana verdiği emekler için teşekkür ediyorum. Aragones çok saygı duyduğum insanlardan birisi. Şu anda yöneticim ve aynı zamanda hocam olan sayın Aykut Kocaman’a da ayrı bir teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bütün hocalarda olduğu gibi sıkıntılı ve baskılı bir dönemdeyken Aykut hoca da olmasaydı, olmazdı.” Alex, heykelinin bulunduğu alanda Lefter Küçükandonyadis’in de heykelinin yer aldığını, efsane futbolcuyla tanıştığı günün hayatının en önemli ve güzel günlerinden birisi olduğunu söyledi.

Ağladığı ve ağlattığı konuşması ve açılış töreninin ardından çocuklarını kucağına alarak tören alanından ayrılan Brezilyalı futbolcuya Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na kadar çok sayıda taraftar tezahüratlarla eşlik etti.

Tören alanından stada yürüyerek gelen teknik direktör Aykut Kocaman da taraftarların büyük sevgi gösterileriyle karşılaştı.

Bu heykel gerçek bir taraftar imecesidir

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Alex’in kaptanlığına, aile hayatına saygı ve sevgi duyduğunu belirterek, ”Profesyonel hayatta her şeye uyum sağlayacaksınız, yaptığınız işlerin de bir sonu olduğunu da her zaman düşüneceksiniz. Taraftarın yıllarca alkışladığı, gözyaşlarıyla seyrettiğim kaptan hala burada, takımın başında. Her yönüyle bir beyefendi, her yönüyle bir kaptan” dedi.

Heykelin yapılmasında öncü olan derneklerden Fenerbahçeliler Derneği Başkanı İlyas Bulcay, Alex’in heykelinin gerçek bir taraftar imecesi olduğunu belirterek, Brezilyalı futbolcuyu, ”Onu yalnızca attığı jeneriklik gollerle değil, üzerinde şehitlerimizin isimlerinin yazdığı siyah tişörtle, yaralanan taraftarlarımıza hastanede yaptığı ziyaretle, o sımsıcak ve özel ailesiyle, milli marşımızı okuyan küçük çocuklarıyla hafızamıza kazıdık. Onu unutulmaz kılan, tarihe adını altın harflerle yazdıran da bu özellikleri olacaktır” sözleriyle anlattı.

Heykel
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na gidiş güzergahı üzerinde Yoğurtçu Parkı’nın karşısındaki alana dikilen Alex heykeli, kaidesiyle (80 santimetre) birlikte 3 metre boyunda.

Alex ve kariyeriyle ilgili bilgiler yer alan kaidenin bir tarafında taraftarların Alex ile ilgili düşünceleri, diğer yanında da Alex’in taraftara yönelik sözleri, bir bölümünde de heykelin yapımına katkı verenlerin isimleri bulunuyor.

Birinci kalite fiber malzemenin kullanıldığı Alex heykeli bronz renginde.

Aynı zamanda bir Fenerbahçe taraftarı olan heykeltraş Aşan Akın’ın yaptığı heykelin 40 bin liralık maliyeti taraftarlarca karşılandı.

Lefter Küçükandonyadis heykeli ile aynı park alanında bulunan heykelde Brezilyalı futbolcu, bir maç sonrası yaşadığı gol sevinciyle görülüyor.

Bu arada, tören alanı polis barikatlarıyla çevrelenirken, yoğunluk nedeniyle çok sayıda basın mensubu bu alana alınmadı.

Öte yandan, dün gece dikilen ve geç saatlerde montajı tamamlanan heykelin başında sabaha kadar taraftarlar bekledi.

Son Güncelleme: 15.09.2012 23:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner575