Ofsayt Kuralı Değişiyor

FIFA ofsayt kuralını değiştirdi! İşte yeni kural...

Ofsayt Kuralı Değişiyor

 FIFA oyun kurallarında bir değişikliğe gitti. Yeni kurala göre artık ofsayt pozisyonları yeni bir uygulama ile değerlendirilecek.
Sporx.com'da yeralan habere göre geçtiğimiz sezon devrede olan 'pasif' uygulaması bundan sonra uygulanmayacak. Bir gol pozisyonunda yer alan ve ofsaytta bulunan futbolcu, topla temas etmese ya da pozisyondan kaçmaya çalışsa dahi yan hakemler 'ofsayt' bayrağını kaldıracak.

Yeni kural, FIFA tarafından, "Bir oyuncu rakip oyuncunun topla oynama yeteneğini etkileyecek bir eylemde bulunursa bu ofsayt olarak cezalandırılır" ifadeleri ile tanımlandı.

Örneğin, ofsayt pozisyonunda yer alan bir oyuncu, kaleye doğru çekilen şut sırasında hiçbir hamle yapmasa ve top sadece yanından kaleye gidip gol olsa dahi 'ofsayt' bayrağının kalkmasına neden olacak. Bu şekilde atılmış bir gol artık geçerli sayılmayacak. Yeni kuralda oyuncu topa dokunma niyeti taşımasa bile pozisyonun içinde ise ofsayt olacak. Eski kuralda, oyuncu topa dokunmadığında ya da pozisyonda sabit kaldığında ofsayt kararı verilmiyordu.

-Bu pozisyon geçen sezon gol olarak geçerli sayıldı. Ancak bu sezon bu ve benzeri pozisyonlarda ofsayt bayrağı kalkacak.

1) Mavili oyuncu penaltı noktasından bir şut atıyor. Kalecinin hemen yanında bir takım arkadaşı var ve ofsayt durumunda.

2) Ancak eski kuralın uygulandığı bu maçta, en uçtaki mavili oyuncu topa hamle yapmıyor. Bu nedenle pozisyonda aktif değil.3) Uçtaki mavili oyuncunun ayağının altından giden top ağlarla buluşuyor ve gol geçerli sayılıyor. Bu sezon ise SAYILMAYACAK.
-Benzer bir şekilde, Rooney'nin pozisyonu da bu sezon OFSAYT olacak ve bu gol yeniden atılırsa geçersiz sayılacak.

1) Manchester Unitedlı Herrera topa vururken Rooney ofsaytta.2) Ancak Rooney, topa hareketlenmediği ve sabit bir şekilde durduğu için eski kurala göre ofsayt kararı çıkmıyor.3) İşte Rooney'nin bu duruşu yeni kurala göre ofsayt olarak cezalandırılacak.
İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.