Şike Davası'nda 13. Duruşma Başladı

Futbolda şike iddialarına yönelik 93 sanık hakkında açılan davada bugün 13. duruşma görülüyor. Davada aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10 sanık tutuklu yargılanıyor.

Şike Davası'nda 13. Duruşma Başladı

Futbolda şike iddialarına yönelik 93 sanık hakkında açılan davada bugün 13. duruşma görülüyor. Davada aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10 sanık tutuklu yargılanıyor.

30 Nisan 2012 Pazartesi 08:44
Şike Davası'nda 13. Duruşma Başladı

 Çağlayan Adliyesi'nde görülen davada sanık ve tanık ifadelerinin bu hafta tamamlanması bekleniyor. Duruşmada ilk tanık olarak Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener dinlendi. Özgener "Şikeyle hiçbir ilgim yok" dedi.

 
''Futbolda şike'' davasında tanık olarak dinlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanı Mahmut Özgener, dava konusu menajerlik sınav sorularının çalınmasıyla ilgili olarak, ''Federasyonda hiç bir arkadaşımın böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. Ancak bu sorular bir şekilde bizden çıkmış'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık sıfatıyla kürsüye çağrılan Mahmut Özgener'e, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, ''Şikeyle ve menajerlik sınav sorularının çalınmasına ilişkin bildiklerinizi anlatınız'' dedi.

''Şikeyle veya teşvik primi ilgili bir bilgim yok'' diye konuşan Özgener, söz konusu sınavın sonuçlarının kendisine geldiğinde, 8 kişinin cevap kağıdının birbirine çok benzer olduğunu, yanlış yaptıkları 3 sorunun da birbiriyle aynı olduğunu gördüklerini söyledi.

Bunun üzerine sınavı iptal ettiklerini ve gereğinin yapılması için Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Özgener, ''Arkadaşlarıma sınav sorularının nasıl geldiği konusunda bilgi edindim. Sınav sorularından 15 tanesinin FIFA'dan geldiğini, diğer 5 tanesi ise hukuk kurulunun hazırladığını öğrendim. FIFA'dan gelen soruların kurye yoluyla geldiğini öğrenince, bunsan sonra faks ile iletmelerini talep ettik. Ancak FIFA daha sonrada hem kuryeler ile hemde faks aracılığıyla soruları gönderdi'' diye konuştu.

Özgener, ''Federasyonda hiç bir arkadaşımın böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. Ancak bu sorular bir şekilde bizden çıkmış. Benim kanaatim bu soruların bizden sızması yönündedir'' dedi.

ÖZGENER, TUTUKLU SANIKLARLA TOKALAŞTI
Tutuklu sanık Aziz Yıldırım, Özgener'e soru sormak için izin isteyerek, '' Manisaspor'a teşvik primi verildiği iddiasına ilişkin bir tape var. Bunu açıklar mısın?'' sorusu üzerine Özgener, o dönemde Manisaspor Başkanı olan Kenan Yaralı'yı tanıdığını ve Yaralı'ın işlerinin bozuk olduğunu bildiğini söyledi. Özgener, ''Bir telefon konuşmamızda Kenan'ın bana, Aziz beyin Kenan'a 500 bin dolar borç verdiğini karşılığında da 4 adet çek verdiğini söylediğini biliyorum, söz konusu tape de buna ilişkindir'' yanıtını verdi.

Sanık Aziz Yıldırım, ''Sizin dönemde Fenerbahçe'den bir yetkilinin ya da benim, hakem atanmasına ilişkin bir isteğimiz oldu mu?'' diye sorması üzerine Özgener, ''kesinlikle olmadı'' cevabını verdi.

Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede de, ''İddianamede sizin Aziz Yıldırım'dan korktuğunuz yer alıyor. Yıldırım'dan korkuyor musunuz?'' sorusu üzerine Özgener, ''Ben Allah'tan başka kimseden korkmam'' dedi.

Özgener, ifadesini tamamlanmasının ardından mahkeme heyetinden izin alarak tutuklu sanıklarla tokalaştı, ardından da salondan ayrıldı.

"USULSÜZ BİR PARA AKTARIMI OLDU MU?"
Tanık olarak dinlenilen Türkiye Futbol Federasyonu eski yöneticisi Levent Kızıl da, şikeyle ilgili bir bilgisinin olmadığını ifade ederek, ''Bütün duyumlarım basından öğrendiklerim kadardır'' dedi.

Kızıl, menajerlik sınav sorularının çalınmasıyla ilgili olarak ise ''Görev alanım değildi. Ancak bir gün Olgun Peker sınav konusunda benden yardım istedi ve dedi ki 'Lütfü Arıboğan yardımcı oluyormuş. Sen de bana yardımcı olabilir misin?' Bende kendisine yardımcı olamayacağımı ve Lütfü beyin de böyle bir şey yapmayacağını kendisine aktardım. Hatta kendisine, 'sınava girme kazanamazsın' dedim'' diye konuştu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, ''Olgun'un sınavını kazanamayacağını nereden biliyorsun?'' diye sorması üzerine Kızıl, sınav zor olduğu için böyle bir ifade kullandığını belirterek, ''Ancak Olgun Peker sınava girdi ve kazandı'' cevabını verdi.

Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede, Kızıl'a hitaben, ''Sizin döneminizde Fenerbahçe'ye usulsuz bir para aktarımı oldu mu?'' diye sordu. Kızıl da, ''Böyle bir şey asla mümkün olamaz, eğer olsaydı o kişi burada olurdu zaten'' yanıtını verdi.

Bunun üzerine bazı sanık avukatları bu cevaba tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Ekinci de, ''Tanığın böyle bir ifade kullanmasının kötü bir amacı yoktur. Suç işleyen olursa yargılanır demek istedi'' ifadesini kullandı.

Mahkeme Başkanı Ekinci, ''Gaziantep-Fenerbahçe maçından sonra bir telefon konuşmanda, 'öldük öldük dirildik' ifadesini neden kullandın?'' diye sorduğu Kızıl, söz konusu maçı hakemin kötü yönettiğini bunun üzerine kulüplerin kendilerini arayarak tepki gösterdiğini, bu nedenle böyle bir ifade kullandığını savundu.

Mahkeme Başkanı Ekinci, ''Merkez Hakem Kurulu, TFF'den bağımsız bir kurul değil mi? Sizinle ne ilgisi var? Kulüp başkanları veya yöneticileri neden sizi arasın?'' diye sordu.

Kızıl, ''Merkez Hakem Kurulu bağımsızdır. Ancak kötü yönetilen her maçın arkasından kulüp başkanı veya yöneticileri, sanki TFF suçluymuş gibi arar ve tepki gösterir. Hatta bazen telefonları hususi olarak açmadığımız bile olur'' yanıtını verdi.

Duruşmaya, Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Asbaşkanı Ali Koç ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da izleyici olarak katıldı.
 
"TEŞVİK ALDIĞINIZI DUYARSAM..."
Menajer Batur Altıparmak'a Karabük-Fenerbahçe maçı soruldu. Altıparmak; "Aziz Yıldırım, İlhan Parlak'ı arayıp Trabzonspor'un teşvik girişiminde bulunup bulunmadığını sormamı rica etti. Karabükspor'un Başkanı "Teşvik aldığınızı duyarsam futbol hayatınızı bitiririm" demiş. Menajer olarak karakterli oyuncularla çalışmayı tercih ederiz." dedi.

Batur'un ardından menajerlik sınav sorularının çalınmasıyla ilgili tanıkların dinlenilmesine geçildi. 6. tanığın savunması alındı.
 
MUAMMER BAYRAM: O ÇANTADA BİLETLER VARDI
Duruşmanın diğer bir tanığı Muammer Bayram, Sivasspor- Fenerbahçe maçıyla ilgili tanıklık yaptı. Bayram; "Sivasspor- Fenerbahçe maçına dair şüpheli  bir şey görmedim, duymadım. Ben çanta falan görmedim. Sivasspor yöneticisi Faruk Taşseten'in elindeki çantada küçük bir çantaydı. Onda da maç biletleri olduğunu düşünüyorum" dedi.

BANA BİR ŞEY SÖYLENMEDİ
İBB futbolcusu Cihan Haspolatlı dinleniyor. Haspolatlı, "Trabzonspor - İBB maçıyla ilgili bana şike ve teşvik amaçlı bir şey söylenmedi. Trabzonspor maçına ilişkin ekstra bir prim taahhüt edilmedi.  İbrahim Akın bana Trabzon maçıyla ilgili herhangi bir imada bulunmadı." dedi.
 
ZEKİ KORKMAZ: FENERBAHÇE MAÇIYLA İLGİLİ...
İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcusu Zeki Korkmaz, "Fenerbahçe maçıyla ilgili şike ve teşvik girişimine ilişkin bir bilgim yok, öyle bir duyum almadım. Bursa maçına ilişkin de bir girişim duymadım, bilmiyorum" dedi.

Duruşmada konuşan  Can Arat ise, "Trabzonspor ve Fenerbahçe maçıyla iligli hiçbir bilgim yok. Hiçbir şeye tanık olmadım. Bana teklif edilen bir şey yok... Tapelerdeki konuşmalarım benim hüsnü kuruntum"
 
"Trabzonspor ve Fenerbahçe maçıyla ilgili hiçbir bilgim yok. Hiçbir şeye tanık olmadım. Ali Kıratlı'ya Fenerbahçe'de oynadığım dönemden tanırım. Maç öncesi telefonla görüşmem bir totemdir. Fenerbahçe maçı öncesi Cemil Abi aradı, konsantremi bozmamak için telefonu açmadım. Zaten aramalarda talepler olmuyor. Cemil Turan'la yaptığım görüşmede geçmiş olsun dedim. Ne bir teklif aldım ne de kabul ettim."

Fenerbahçe Kulübü yöneticilerinden İlhan Ekşioğlu Can Arat'a "Fenerbahçe'yle ilişkin nasıl başladı, kaç sene oynadın, ne zaman ayrıldın?" sorularını sordu. Arat ise, "26 yaşına kadar 1,5 sene başka takımlarda kiralık oynamam dışında hep Fenerbahçe'deydim." cevabını verdi.

Ekşioğlu, Can Arat'a "Ayrıldıktan sonra benimle hiç konuştun mu? Bizim maçla ilgili bir şike teklifi geldi mi?"sorularını sordu. Arat ise, iki soruya da "Hayır" cevabını verdi.
 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Arat'a "Senden sonra kendi kalesine gol atan kim?" sorusunu sordu.  Arat ise, "Edu " cevabında bulundu.
 
Can Arat'ın ardından söz alan İskender Alın, "Cemil Turan'dan hiçbir zaman böyle bir teklif almadım. Kendisini severim, zaman zaman konuşuruz ama kesinlikle öyle bir teklif olmadı, olamaz. İbrahim Akın'la da Trabzonspor maçına ilişkin bir görüşmem olmadı. " dedi.

RUKEN BAŞAK: MİNİ COOPER BENİMDİ, 3 TEMMUZ'DA DA BENİM GARAJIMDAYDI
Menajer Abdullah Başak'ın ablası Ruken Başak "Mini Cooper" konusuyla ilgili tanıklık yaptı. Başak: "Benim zaten Mini Cooper'ım vardı. Abimden tanıdıkları olduğu için indirim amaçlı yardım istedim. Maddi olarak da bu konuda yardım etti. Abim esprili biridir. "Araba benim" demiş bile olabilir. O yüzden Bülent Bey öyle tepki göstermiş olabilir. 3 Temmuz'da Mini Cooper benim garajımdaydı. Çünkü benimdi.. Bugün de ben kullanıyorum." dedi.


Son Güncelleme: 30.04.2012 08:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.