Tarihi Davanın 8. Gününde Nefesler Tutuldu

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 8. duruşması devam ediyor.

Tarihi Davanın 8. Gününde Nefesler Tutuldu

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 8. duruşması devam ediyor.

24 Şubat 2012 Cuma 14:34
Tarihi Davanın 8. Gününde Nefesler Tutuldu

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Ylıdırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker'in bulunduğu 23 tutuklu sanığın tamamı katıldı.Savunmaların tamamlanmasının ardından tutuksuz yargılanma talepleri değerlendirilecek. Mahkeme aşkanı Mehmet Ekinci'nin, daha sonra düzelttiği "Hayırlı karar verdik" sözleri ise duruşmaya damgasını vurdu.Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen ise hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadı.

"FENERBAHÇE GOL ATIYOR, SEVİNEMİYORUM"
Hakim: "Abdullah Başak sizi arıyor, kadro veriyorsunuz. O da 'Mehmet Yıldız yok, ne güzel işte' diyor. Siz ne düşünüyorsunuz?" Çelebi: "Kadroları verdiğim telefon konuşmasını dinleyin, o zaman başka anlam, yazıya dökünce başka anlam çıkar."
"Fenerbahçe kongre üyesi ve Sivasspor yöneticisisiniz. Bu son maçta kimin kazanmasını istediniz?" sorusuna Çelebi "Ne yapacağımı şaşırdım maçta. Fenerbahçe gol atıyor, sevinemiyorum. Sivasspor gol atıyor, sevinemiyorum. En sonunda eve gittim" dedi.
- Ahmet Çelebi: "Menfaat temin etmedim, basında takımını satan yönetici gibi lanse edildim. Emir almayacak yaşta ve konumdayım, ama iddianamede 'Aziz Yıldırım'dan emir alıyor muşum' gibi göstermişler. Aziz Yıldırım'a saygı duyarım, ama bana emir vermesini gerektirecek bir konumda değiliz ki."
- Hakim: "Mehmet Yıldız, senin oğlun degil, kardeşin degil, seni niye ilgilendiriyor?" elebi: "Ben sivasspor yoneticisiyim sayın hakim."
- Ahmet Çelebi: "Sivasspor'un yöneticisiyim. Zaten Sivas'a gideceğim. Gitmişken Trabzonspor'un teşvik girişimi var mı, bakmak için 2 gün öncesi gittim. Mecnun Başkan'la da Sivas'ta 'Bu teşvik girişimleri Trabzon tarafından var mı?' diye konuştum. Bana söylendiği saniyede Mecnun Başkan'a bu teşvik girişiminden bahsettim. Çünkü böyle şeylere karşıdır. Sivas'a gittiğimde bu konuda sohbet ettim. Mehmet Yıldız'a birşey teklif etsem, yarın öbür gün bunu yapmasını nasıl engellerim?"
- Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan'la konuşmalarımız var arada, Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili. Trabzon'un teşvik verebileceğini duydum. 'Önceden git konuya hakim ol. Buna izin verirsek, Aziz Başkan bizi affetmez' dedi."
- Ahmet Çelebi: "Bülent İşcan, 20 yıllık arkadaşım. İş de yaparız. Ben denizcilik işine girecektim, gemi işinde ortaklık yapmak için anlaşma yaptık. 'Mutabık mıyız, para da anlaştık mı?' diyorum. Bankaya gidiyorum, konu ortaklığımız. İddianamede 'şike anlaşması' deniyor."
- Ahmet Çelebi: "Başkasına söylediğim '200 bin TL'yi Mehmet Yıldız'a yoruyorlar. Neye dayanarak, ne tape var, ne birşey? Nasıl olmuş, bu nasıl?

"VERDİÐİ KADRO DA YANLIŞMIŞ ZATEN"
- Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabam, ararım, kadroyu da sorarım. Ben fanatik Fenerbahçeliyim. Verdiği kadro da yanlışmış zaten."
- Ahmet Çelebi: "Görüşmediğim, randevulaşmadığım Mehmet Yıldız ile '20:15'te görüşecekleri tespit edilmiştir' diyor. Bu nasıl olur?"
- Ahmet Çelebi: "Sivas'a düğüne gittim. İşte davetiye. Mehmet Yıldız telefonla aradı. Ayaküstü 2-3 dk. görüştük. Diğer futbolcular da oradaydı. 'Maçta oynamayacağım, hoca ile anlaşamıyorum' dedi. Oteldeki kameralar incelensin, 3 dakika olduğu görülürdü. Neden kamera kayıtları alınmadı?"
- Ahmet Çelebi: "Somut delil yok, İlhan Bey'in '3 koldan çalışıyorum' lafı şikeye yorulmuş. Başka birşey yok."
- Ahmet Çelebi: "Fenerbahçe, İstanbul Belediye'yi yenemiyorsa zaten şampiyon olmasın. Böyle saçma şey olur mu? Takip edenler sürekli kurgulamış. Elimde poşet bile yok, nasıl para vermişim?"
- Ahmet Çelebi: "Kombine kart ödemelerimi sunmuştum, bir daha sunuyorum. Bakın 42 bin liraydı, 3-5 değil. Başkandan yardım istedim."
- Ahmet Çelebi: "Abdullah Başak akrabamdır. İlhan Ekşioğlu ile samimiyetim yok."
- Ahmet Çelebi: "Petrol ofisi bayisiyim, tekstil işim var. 8 ayda ise işim ne halde bilmiyorum."
- Sivasspor eski yöneticisi Ahmet Çelebi savunmasına başladı.
- Mahkeme Başkanı Ekinci: "Hayırlı karar demedik, sağlıklı dedik. Medya yanlış yazmış" dedi. Bunun üzerine avukatlar itiraz etti: "Öyle dediniz."

"LEHİME TAPE DE KOYMUŞLAR"
- Turanlı'nın avukatı: "Müvekkilimle ilgili Korcan, İbrahim Akın vs. hep tahliye edildi. Tape dışında maddi delil yok. "Maçlar izlense, bahsi geçen futbolcuların yüksek performans gösterdiği görülür. Transfer görüşmeleri her zaman yapılır."
- Turanlı'nın savunmasının ardından avukatı söz aldı.
- Yusuf Turanlı: "İki tabanca; biri tarihi 1800'lerden, diğeri ise bana ait. Karadenizliyim ondan, 10 yıldır evde durur."
- Yusuf Turanlı: "Biz metrelerle konuşmayız ki. 'Kaleye gitmiyor Fener' bir futbol terimidir. Böyle konuşuruz."
- Yusuf Turanlı: "İki Beşiktaş-İstanbul Belediye maçında İskender gol attı. Birinde İbrahim Akın attı. Sağolsunlar lehime tape de koymuşlar, ilk devre maçını konuşmamıza 'şike' denmiş."
- Hakim, Turanlı'nın soğukkanlı tavırları üzerine "Sen çok rahatsın, öyle görünüyor" dedi.

"TAYFUR ARADI, KORCAN'I İSTEDİ"
- Turanlı'nın "Hediye konusu çok özel, onu Korcan açıklasın izin verirseniz" sözlerine hakim "Anladım, tamam" karşılığını verdi.
- Hakim Ekinci "Korcan'ın sakatlığı var mı?" diye sordu. Turanlı: "Evet kasıkları ağrıyordu, son maçta oynamadı" dedi. Bunun üzerine Hakim, "Rapor var mı?" diye sordu. Turanlı ise "Ameliyat oldu" yanıtını verdi.
- Yusuf Turanlı: "Korcan'la 17.05 tarihli görüşmemden önce Tayfur beni arıyor 'Yedek kaleci Hakan gönderilecek, Korcan'ı istiyorum' diyor. Besiktaş'a da gitse, Sivas'ta da kalsa ücreti artacaktı. Görüşmeler bunlarla ilgili. Transfer konusunda Korcan'ın babaları, dayıları hep konuya girmek isterler. Tapelerde bahsedilen konu da bu."
- Yusuf Turanlı: "Futbolcu araba arıyor, birçok galeriyle görüşüyor. Belgeli bunlar, banka kredilerine kadar yardımcı olurum. İlgili tanık var."
- Yusuf Turanlı: ""Maç kadroları TV'de dahi veriliyor, benim söylemem garip değil ki."
- Yusuf Turanlı: "Ümit Aydın'la görüştüm. Abdullah Başak istedi. Melih Gökçek'in çok prim ödeyeceğini araştırmamı istedi. Görüşmelerde yanımızda insanlar var, bunların hepsini tanık olarak istiyorum"
- Yusuf Turanlı: "İddianame 318. sayfada teşvik girişimi sonuca ulaştı ifadesi varsayımdır. Doğru değil, 2 maça aynı tapeleri koymuşlar."
- Yusuf Turanlı: "Uğur Uçar'ı tanımam. Turgut Doğan Şahin'le ilgili tek mesajım var. Onun forvet oynadığını yazıyorum, o kadar."

'HOCA' KONUSU
- "Hoca işi nedir? sorusuna Yusuf Turanlı: "Benim bilgim yok, benimle konuştuğu sattığı evle ilgili. Sattığım evi tekrar satmamı istiyor. Ben evi 110 bin euroya sattım."
- "İstanbul Belediye maçında Ahmet Çelebi ile görüşüyorsun hem de futbolcularla sorusuna Turanlı: "Hergün 6-7 futbolcuyla görüşürüm, masadaki 2 futbolcu kalkıyor, İbrahim Akın geliyor. O kalkıyor, diğeri."
- Yusuf Turanlı: "İbrahim Akın'a daire sattım, annesi ile yaptığım sözleşme. Annesi tanık olarak dinlenebilir. İbrahim Akın'a verilen torbada İbrahim Toraman'ın forması vardı, para yoktu. Tanık olarak dinlensin. Elimdeki her torbaya 'şike parası' denmiş."
- Yusuf Turanlı: "Sık Kıbrıs'a giderim, maçtan iki gün önce de gitmiştim. Casino'da para kazanıldı, kaybebildi. bunlar belgeleridir."
- Yusun Turanlı: "Şike aracısı olmadım. İstanbul Belediye-Beşiktaş maçı önemliydi, Fenerbahçe değil."
- Bursaspor-İstanbul Belediye maçında baklava olayıyla ilgili Turanlı, "Bir değil iki tepsi zorlukla Antep'ten getirttim. Bunları tesise bıraktım, o gün Gaziantep'teydim. İşte belgeler."
- Yusuf Turanlı, "Rizespor'un futbol şube sorumlusuydum. Futbolcularla gayrimenkul işi yapıyorum, bulunan tapular da bunu gosteriyor. Menajerlik sınavını kazanamadım" sözleriyle savunmasına başladı.
- Mahkeme aranın ardından yeniden başaldı.
- Herkesin savunmasının alınması için savunmalar kısa tutuluyor. Uzun savunma yapacak olanlar ise yazılı olarak Mahkeme Başkanı'na sunuyor.
- Duruşmaya ara verildi.

"HAYIRLI KARAR VEREBİLİRİZ"
- Mehmet Ekinci, "Bize 4-5 saat zaman verirseniz, hayırlı karar alabiliz" dedi.
- Tamer Yelkovan, Emniyet'te ağır küfür, hakaret ve darpa maruz kaldığını belirtirken, atılı suçu kabul etmediğini söyledi.
- Yelkovan'a yöneltilen "Başkan 'şike yapacağız' derse, sen para vermemezlik yapabilir misin?" sorusu dikkati çekti. Bu soruyu Yelkovan, "Yönetim kurulu kararı olmadan para vermem" şeklinde yanıtladı. Ekinci ise "Şikenin kararı mı olur?" dedi.
- Yelkovan'ın Emniyet'te darp edildiğini söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Üzülüyorum. Avukatınız var. Neden şikeyette bulunmadınız?" diye sordu. Yelkovan, "Bunlar ilk kez başıma gelen olaylar" yanıtını verdi.
- Mahkeme Başkanı, "Ne kadar sürer?" diye sordu. Yelkovan'ın "5 dakika" cevabı vermesi üzerine ise "Çok, 5 dakikada topla" dedi.
- Duruşmada ilk olarak Fenerbahçe Muhasebe Müdürü Tamer Yelkovan, savunmasına başladı.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"
Duruşmada ilk olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Mali İşler Sorumlusu Tamer Yelkovan savunmasını yaptı.

Suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Yelkovan "Fenerbahçe yönetimi adına işçi statüsünde çalışan birisiyim. Kulüp adına karar alma yetkim yoktur" dedi.

Büyük kulüplede paranın çok önemli olduğunu ifade eden Yelkovan, "3 ayda bir denetleme yapılır. Günlük 1.5 milyon TL paranın çeşitli şekilde akışı vardır. Günde en az 45 görüşme yaparım bunların yüzde 90'ı işlerle ilgilidir. Dinlenmeye başladığımda itibaren en az 4 bin görüşme yapar. Ben başkan ve yöneticiler dışında kimseyle görüşmedim" diye konuştu.

"EMNİYETTE İFADE VERİRKEN DARP EDİLDİM"
Emniyette ifade sırasında darp edildiğini iddia eden Yelkovan'a Başkan Ekinci "Avukatın var, neden şikayetçi olmadın?" diye sordu. Yelkovan ise bu soruya bir cevap veremedi. Yelkovan, İlhan Ekşioğlu'na "Ayşe tatile çıksın" sözleriyle neyi kastettiğini sordu. Yelkovan ise bunu emniyette sorduklarında darp edildiğini böyle birşey söyleyip söylemediğini hatırlamadığını söyledi. Yelkovan, "Emniyette rahat ifade veremedim darp edildim. Emniyet ve savcılık ifadelerim mahkemenizde verdiğim ifadeler doğrultusunda doğrudur" dedi. "Hukuka aykırı hiçbir iş yapmadım, talimatta almadım" diyen Yelkovan, "Örgüt üyesi değilim, ne şike yaptım ne de dolandırıcılık. suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu

"ŞİKENİN KARARI MI OLUR"
Bu arada Mahkeme Başkanı Ekinci ile Yelkovan arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Mahkeme Başkanı, "Başkan şike yapacağız, para verir misin derse naparsın?" diye sordu. Yelkovan ise "Yönetim kurulundan karar çıkarsa veririm. Kararı çıkmayan parayı veremem" cevabını verdi. Bunun üzerine Başkan Ekinci gülerek "Şike'nin kararı mı olur" dedi. Yelkovan da kulüpten bir para çıkışı için yönetim kurulu kararının gerektiğini söyledi. Duruşmaya Yelkovan'ın avukatlarının savunmasıyla devam ediyor .


YOÐUN GÜVENLİK
Duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona, önceki günlerde olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

Son Güncelleme: 24.02.2012 14:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.