"TFF Görevden Alınabilir"

Spor hukukçusu Yaşar’ın açıklamaları, TFF ve FB başta olmak üzere, şikeci kulüplerin tüylerini diken diken edecek...

"TFF Görevden Alınabilir"

Spor hukukçusu Yaşar’ın açıklamaları, TFF ve FB başta olmak üzere, şikeci kulüplerin tüylerini diken diken edecek...

07 Şubat 2014 Cuma 19:58
 Ünlü Hukukçu Mert Yaşar, “FİFA, futbolda en yetkili merciidir. TF’nin şike sürecini nasıl yönettiğine bakar ve gerekirse yönetimini görevden alır ve yeni yönetim atar” dedi
 Yaşar, FİFA, UEFA ve CAS’ın asla tapelerin hukuksuz oluşturulup oluşturulmadığına bakmaz. O içeriklerin doğru olup olmadığını değerlendirir ve kararını verir” diye konuştu.

 Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaşar, “FİFA gerekirse, Türkiye’nin üyeliğini askıya alır. TFF’nin özerk yapısının dokunulmaz olduğu düşünülüyor, böyle bir şey yok” dedi.

 ‘ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI’

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Mert Yaşar, UEFA'nın şike soruşturmasıyla ilgili olarak mevcut durumu yorumlayan bir değerlendirmede bulundu. UEFA ve FIFA'nın geçmiş dönemlerde aldığı kararlardan örnekler vererek mevcut durumu özetleyen Yaşar, her iki yapının da önümüzdeki süreçte gerek şahıslara gerekse de kulüplere cezalar verebileceğini öne sürdü. Hukukçu olan Mert Yaşar, FİFA’nın, TFF yönetimini görevden alabileceğini de kaydetti. Yaşar, ciddiye almakta zorlandığı tek görüşü dile getirirken şunları söyledi:

  ‘CEZA MAHKEMESİNE BAKMAZ’

"Türkiye'de yeniden yargılamaya ilişkin kanun değişikliğinin gerçekleşmesi halinde, Yargıtay kararının bozulacağını ve Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni bir sürecin başlayacağını, spor hukukunun da bu sürecin sonunu beklemesi; olası beraat kararlarının ardından spor hukukunda yeniden yargılama yapılması gerektiğini iddia edenler var. Bu görüş sahipleri, Türk yargı sistemindeki yolsuzluğun UEFA'nın dikkatinden kaçamayacağını ileri sürüyorlar. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ne yazık ki bilmiyorlar."

 ‘TAPELERİN İÇERİKLERİ ÖNEMLİ’

Öncelikle, FIFA ve UEFA'nın Türk yargı sistemindeki yozlaşmayla ilgilenmeyeceğini kaydeden Yaşar,"UEFA Disiplin Kurulu, UEFA Temyiz Kurulu ve CAS sadece mahkeme kararını değil, delilleri de dikkate alarak karar verdi. Üstelik Yargıtay, tapelerin gerçeği yansıttığını, sanıkların tapelerin içeriğine itiraz etmediklerini, hatta bazı ses kayıtlarının dinlenmesine karşı çıktıklarını açıkladı. UEFA ve FIFA için tapelerin sahte olmaması, içeriklerine itiraz edilmemesi yeterli" dedi.

 ‘CAS TAPELERİ DİKKATE ALIR’

“Mahkeme kararının olmaması halinde dahi, tapelerin tek başına UEFA için yeterli olacağını kaydeden Yaşar, CAS için de durumun aynı olduğunu savundu. Mert Yaşar şunları söyledi: "CAS  hukuka aykırı elde edildiği iddia edilen tapelerin, şike gibi sporun doğasına zarar verecek büyük ihlallerin ispatında önemli delil olduğunu benimsedi. Bu sebeple, şike soruşturmasında elde edilen ses kayıtları ceza yargılamasında hukuka aykırı kabul edilse bile, spor hukukunda kesinlikle nazara alınır. Ses kayıtlarının hukuka aykırı elde edilmiş olması tek başına spor hukukunda yeniden yargılamayı gerektirmez"

 "TFF AĞIR CEZA ALABİLİR"

Yaşar, FIFA ve UEFA'nın verebileceği cezalarla ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:  "Bazı hukukçular  talimat değişikliğinin geçmişe etkili uygulanamayacağını; şike, ırkçılık gibi temel değerlere saldırı niteliği taşıyan eylemlerin gereği gibi soruşturulmaması durumunda UEFA'ya ceza verme yetkisi tanıyan yeni hükmün  TFF  ve  yöneticileri şike yapan kulüpler için geçerli olamayacağını iddia ediyorlar. CAS,  Porto Kararı'nda  UEFA talimatında şikeyle getirilen yeni hükümlerin geçmişe etkili uygulanabileceğini kabul etti.”

 TALİMAT UEFA’YA YETKİ TANIYOR’

“Talimatın yeni düzenlemeleri UEFA'ya ulusal federasyonların iç işleyişine karışma, hatta federasyon yerine karar verme yetkisi de tanıyor. UEFA ve FİFA  öncelikle  TFF'ye ceza verebilir. TFF, gereği gibi soruşturma yapmadığı gerekçesiyle yaptırıma tabi tutulabilir". Öğretim Üyesi Mert Yaşar şöyle devam etti: "Önce, bugüne kadar kimsenin bahsetmediği bir ihtimali tartışmaya açalım. FIFA Statüsü,  FIFA'ya  olağanüstü durumlar söz konusu olduğunda üye federasyonların yönetim kurullarını görevden alma yetkisi vermektedir.”

 ‘FİFA YÖNETİMİ GÖREVDEN ALABİLİR’

“Eğer UEFA ve FIFA, TFF'den Yargıtay kararıyla kesinleşen mahkumiyet kararlarını dikkate alarak ilgili kişi ve kulüplere ceza verilmesini ister ancak TFF bu talebi reddederse, FIFA'nın TFF'nin yönetimine müdahale etme ihtimali bulunmaktadır.  FIFA, TFF'nin yönetim kurulunu görevden el çektirerek, belli süre için görev yapacak bir kurul atayabilir. FIFA, bu kararı vermeden önce UEFA'ya danışmalıdır. Yukarıdaki ihtimal Türkiye'de bomba etkisi yapar. Bilindiği üzere, futbol camiası TFF'nin dokunulmaz olduğunu iddia ediyor.”

 ÖZERKLİK DOKUNULMAZLIK DEĞİL

“Her türlü yolsuzluğa imza atanlara müdahale edilemeyeceğini, bu pisliğin TFF'nin iç sorunu olduğunu savunuyor. İsviçre, İngiltere, Fransa, Güney Afrika'da futbol federasyonları hakkında soruşturmalar açıldı. Hatta FIFA bile soruşturuldu. Hiçbir futbol federasyonu dokunulmaz değil. FIFA üye federasyonların yönetimlerine karışabiliyor. Sadece belli bir kararı almaya zorlamakla yetinmeyip, doğrudan yönetimi görevden alıp, karar verecek yeni bir yönetim getirebiliyor".

 TFF’NİN SÜRECİ YÖNETİMİNİ BİLİYORUZ

“FIFA ve UEFA'nın Türk milli takımlarının uluslararası maçlar oynamasını engelleyebileceğine de değinen Yaşar, olası yaptırımlar hakkında da şu bilgileri verdi: "Bunlar dışında TFF'nin üyeliği askıya da alınabilir. TFF'nin şike sürecini nasıl yönettiğini biliyoruz.  UEFA, 2013 tarihli talimatını uygulayarak öncelikle TFF'ye ceza verebilir. Bu talimata dayanarak kulüpleri de cezalandırabilir. Şikeye karışmış kulüplere verilebilecek en ağır cezalar Avrupa kupalarından men ve en üst ceza olarak lisansın iptalidir.

 BU OLAYDA ASIL AKTÖR FİFA’DIR

“Türkiye'de Sivasspor, Giresunspor ve Bülent Uygun'un sıfatının tartışılmasının ardından belki Eskişehirspor UEFA tarafından cezalandırılabilecektir. Bu süreçle ilgili asıl aktör FIFA'dır. FIFA'nın kulüplere küme düşme cezası verme yetkisi var. Çok önemli bir noktayı atlamayalım. FIFA ve UEFA sadece Yargıtay aşamasından geçmiş kararlarda yer alan maçlarla sınırlı karar vermez. 6222 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden önce yapılmış ancak mahkemenin cezalandıramadığı şike olayları da UEFA ve FIFA'nın radarında olacaktır.”

 BARIŞ-KARAMAN OLAYINA ATIFTA BULUNDU

 “Örneğin, Barış Özbek'in, o süreçte görev aldığı Galatasaray'ın kadrosunu üçüncü kişilerle paylaşması UEFA düzenlemelerine göre şikeydi. TFF ise bu sporcuyu Etik Kurulu'na sevk etmedi. Aynı şekilde, Hikmet Karaman, kendisine yapılan şike/teşvik primi teklifini kabul etmedi ama, bunu TFF'ye bildirmediği için cezalandırılmalıydı.  Karaman hakkında hiçbir işlem yapılmadı. TFF Etik Kurulu, birçok şike fiilini sadece etik ihlal olarak değerlendirdi. Özetle, UEFA ve FIFA, TFF'nin görmezden geldiği bütün şike ve teşvik primlerini göz önüne alacaktır.”
Son Güncelleme: 07.02.2014 19:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575