Yabancı Kuralının Detayları

ürkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı oyuncu sınırında yaptığı değişikliğin detaylarını, Sabah Gazetesi'nden Fatih Doğan ortaya çıkardı.

Yabancı Kuralının Detayları

ürkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı oyuncu sınırında yaptığı değişikliğin detaylarını, Sabah Gazetesi'nden Fatih Doğan ortaya çıkardı.

20 Ocak 2015 Salı 09:34
Yabancı Kuralının Detayları
 Buna göre 2015-2016 sezonundan itibaren uygulanacak yeni statüde, alınacak her yabancı oyuncu için 100 bin TL fon payı ödenmek zorunda. Kadrosunda 14 yabancı bulundurmayı düşünen takımlar ise bir hayli zorlanacak!

Takımında 14 yabancı bulunduran takımlar 4 milyon TL + alınacak her futbolcu için 1 milyon TL fona para verecek. TFF'nin fon havuzunda toplanacak para, ise, kadrosunda en az yabancı futbolcu bulunduran takımlara pay edilecek. İşte yeni statü madde madde şöyle:MADDE 1-GENEL HÜKÜMLER 

2015-2016 Futbol Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminden itibaren başlamak ve 4 sezon uygulanmak üzere karar alınmıştır.


MADDE 2- A TAKIM LİSTESİ 

-A takım listesi en fazla 28 futbolcudan oluşur. 
-En az 14 futbolcunun, Türk A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur. 14 futbolcudan en az 2'sinin (bu sayı 2016-2017 sezonunda 3, 2017-2018 sezonundan itibaren 4 olarak uygulanacaktır) 15. yaş gününe denk gelen sezon ile - 21. yaş gününe denk gelen sezonlarda kesintili veya kesintisiz en az 3 sezon veya 36 ay kendi kulübünde tescilli olması zorunludur. 
-Kulüpler A Takım listesinde en az 3 kaleci bulundurmak zorundadır. Bu kalecilerden en az birinin Türk A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu olması zorunludur. 
-Kulüp kriterlere uygun futbolcular bildirilmezse A takım kadrosu eksik olur. 

MADDE 3- LİSTENİN TFF'YE SUNULMASI 

Kulüpler, sezonun ilk resmi müsabakasından 24 saat öncesine kadar A Takım listesini TFF'ye ibraz etmek zorundadır. Kadroyu zamanında TFF'ye ibraz etmeyen kulüplerin müsabakalara katılmalarına izin verilmez. 

MADDE 4- GENÇ OYUNCULAR 

Kulüpler, U 21 yaş kategorisinde bulunan (2015- 2016 sezonu için 01.01.1994 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş, 2016-2017 sezonu için 01.01.1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş, 2017-2018 sezonu için 01.01.1996 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş, 2018-2019 sezonu için 01.01.1997 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş,) Türk A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan futbolcularını A Takım listesine yazmaksızın müsabakalarda oynatabilirler. 

MADDE 5 - MÜSABAKA İSİM LİSTESİ 

Resmi müsabakalarda düzenlenen 18 kişilik müsabaka isim listesinde en az 7 Türk A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğuna sahip futbolcunun bulundurulması zorunludur. Bu 7 futbolcudan en az birinin kaleci olması zorunludur. Bu şartlara uygun kalecinin müsabaka isim listesine yazılmaması halinde liste 17 kişi ile sınırlanır.

MADDE 6 - TRANSFER YASAĞI 

Kulüplerin; FIFA ve UEFA Yargı Kurulları ve CAS dahil olmak üzere TFF'ye, kulüplere, futbolculara, teknik adamlara, sağlık personeline, lisanslı futbolcu temsilcilerine, lisanslı müsabaka organizatörlerine, kulüp çalışanlarına, Vergi Dairelerine, Sosyal Güvenlik Kurumu'na kesinleşmiş borçlarının bulunması halinde, bu borçlar ödeninceye veya yapılandırıldığı belgelendirilinceye kadar, başka kulüplerden yapacakları transferlere ait sözleşmeler tescil edilmez. 

MADDE 7 - YERLİ FUTBOLCU TEŞVİK SİSTEMİ 

2015-2016 sezonu başlangıcından itibaren Türk A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunmayan futbolcu transfer eden kulüplerden Yerli Futbolcu Teşvik Fonu'nda depo edilmek üzere fon payları tahsil edilecek. Geçici transferlerde ise fon payı futbolcuyu geçici olarak tescil ettiren kulüp tarafından ödenecek. Türk A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunmayan kaleciler iki futbolcu sayılacak. Teşvik sistemi için tahsil edilen fonun yüzde 70'i Süper Lig geri ödeme payı, yüzde 15'i millilik geri ödeme payı ve yüzde 15'i TFF Gençlik Gelişim Program payı olarak paylaştırılacak. 

SÜPER LİG GERİ ÖDEME PAYI 

a) İlkonbirde başlayan her bir futbolcu için 10 puan, 
b) Sonradan oyuna giren her bir futbolcu için 4 puan, 
c) 18 kişilik müsabaka isim listesinde olup oyuna girmeyen her bir futbolcu için 2 puan 
d) a,b, c bendlerindeki puanlar, futbolcunun kaleci olması halinde 1.5, genç futbolcu olması halinde 2 ile çarpılır. 
e) Bir müsabakaya denk gelen puanı 75 ile 124 puan arasında ise, bahsi geçen kulübe ekstra 75 puan, 125 ve üzeri ise bahsi geçen kulübe ekstra 100 puan verilecek. 
f) Geri ödeme nasıl yapılacak? 2015-2016 sezonu 1. yarı oynanacak Spor Toto Süper Lig hafta sayısına bölünerek, bir haftada dağıtılacak teşvik miktarı belirlenecek. Bu tutar tüm kulüplerin bir hafta içerisinde topladıkları puanlara bölünerek 1 puanın karşılığı olarak hesaplanacak. Bir kulübün toplam puanı ile 1 puanın karşılığı çarpılmak suretiyle o müsabakaya ilişkin kulübün hak ettiği teşvik miktarı hesaplanacak. Ödemeler her ayın sonunda yapılacak. 
g) Herhangi bir sebeple ertelenen veya yeniden oynanmasına karar verilen müsabakaların olması halinde, müsabakanın asıl oynanması gereken haftaya denk gelen hesaplama ve ödemeler söz konusu müsabakalar oynandıktan sonra yapılacak.

MİLLİLİK GERİ ÖDEME PAYI 

A Milli maça ilk 11 başlayan her bir futbolcu 40 Puan 
A Milli maçta oyuna sonradan giren her bir futbolcu 16 Puan 
A Milli maç listesinde olup oyuna girmeyen her bir futbolcu 8 Puan 
A Milli özel maçına ilk 11 başlayan her bir futbolcu 20 Puan 
A Milli özel maçta oyuna sonradan giren her bir futbolcu 8 Puan 
A Milli özel maçın isim listesinde olup oyuna girmeyen her bir futbolcu 4 Puan 
Yabancı A Milli Takım maçına ilk 11 başlayan her bir futbolcu 20 Puan 
Yabancı A Milli Takım maçına oyuna sonradan giren her bir futbolcu 8 Puan 
Yabancı A Milli Takımı maç listesinde olup oyuna girmeyen her bir futbolcu 4 Puan 
Türkiye Genç Milli Takımı resmi maçına ilk 11 başlayan her bir futbolcu 10 Puan 
Türkiye Genç Milli Takım resmi maçına oyuna sonradan giren her bir futbolcu 4 Puan 
Türkiye Genç Milli Takım resmi maçı listesinde olup oyuna girmeyen futbolcu 2 Puan 
Türkiye Genç Milli Takım özel maçına ilk 11 başlayan her bir futbolcu 5 Puan 
Türkiye Genç Milli Takım özel maçına oyuna sonradan giren her bir futbolcu 2 Puan 
Türkiye Genç Milli Takım özel maç listesinde olup oyuna girmeyen futbolcu 1 Puan 

Türkiye Futbol Federasyonu, millilik geri ödeme payındaki rakamları Dünya Kupası Final müsabakalarında 2, Avrupa Futbol Şampiyonası Final maçlarında ise 1.5 ile çarparak kulüplere ödeyecek. 
Son Güncelleme: 20.01.2015 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.