Flaş Haber
Kapat

Yargıtay Dosyayı Neden Geri Gönderdi?

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 93 sanık hakkında İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dava dosyasında usul yönünden bazı eksikler tespit etti.

Yargıtay Dosyayı Neden Geri Gönderdi?

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 93 sanık hakkında İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dava dosyasında usul yönünden bazı eksikler tespit etti.

07 Eylül 2013 Cumartesi 11:42
Yargıtay Dosyayı Neden Geri Gönderdi?
 Yargıtay 5. Ceza Dairesi usulü eksikliklerin giderilmesi için dosyayı 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmek üzere Yargıtay Başsavcılığı'na iletti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin şike dosyasının "Usul eksikliği var" diyerek geri göndermesinin nedenleri de belli oldu. Yargıtay, dosyada 3 adet usul eksikliği olduğunu belirtti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin ‘tamamlansın’ dediği eksiklikler ise şunlar:

Yargıtay, sanıklardan Aykut Aydın’ın avukatı Hatice Odabaşı’nın avukatlık görevinden istifa ettiğine veya bu görevinin herhangi bir nedenle son bulduğuna dair dosya kapsamında bir belge olmadığını belirtti. 7201 sayılı Tebligat Yasası’nın 11. maddesi uyarınca avukat ile takip edilen işlerde tebligatın avukata yapılması gerektiğini ifade eden Yargıtay 5. Ceza Dairesi, gerekçeli kararın sanık Aykut Aydın’a tebliği ile yetinildiğini, hükmün sanık avukatına tebliğ edilmediğini belirtti. 

"TALEPLERİ REDDEDİLENLERE HÜKÜM GÖNDERİLMEDİ"

Daire, davanın 4 Mayıs 2012 günlü duruşmasında, davaya katılma taleplerinin reddine karar verilen Kerim Turan Kerimoğlu ve Öztekin Bayrak adlı şahısların CMK’nın 260/1 maddesi uyarınca kanun yoluna başvurma hakları olduğunu hatırlatarak buna rağmen hükmün bu isimlere tebliğ edilmediğini ifade etti.

"ASLI DEĞİL, ONAYSIZ FOTOKOPİSİ VAR"

Daire ayrıca, Hazine Vekili Avukat Erdenur Baykal’ın 5 Kasım 2012 tarihli temyiz talebinden vazgeçilmesine ilişkin dilekçesinin ekinde bulunan Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği Muhakemet Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2012 tarihli olur yazısının aslı ya da onaylı sureti yerine onaysız fotokopiden ibaret suretinin dosya arasında bulunduğunu kaydetti.

"EKSİKLERİ TAMAMLAYIN" DEDİ 

Oy birliği ile 4 Eylül’de karar alan Yargıtay Ceza Dairesi, Hazine’nin olur yazısının aslı ya da onaylı bir suretinin dosya arasına getirtilmesini, sanık Aykut Aydın’ın avukatı Hatice Odabaşı’na ve katılma talepleri reddedilen Kerim Turan Kerimoğlu ve Öztekin Bayrak’a gerekçeli kararın yöntemince gönderildiğini gösteren bilgi ve belgeler var ise dosyaya eklenilmesini belirtti.

DOSYA MAHKEMEYE ULAŞTI

Öte yandan Şike Davası’nın dosyası bugün xİstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Mahkemenin önümüzdeki günlerde, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin bildirdiği eksiklikleri tamamlayıp yeniden Yargıtay’a göndermesi bekleniyor.
Son Güncelleme: 07.09.2013 11:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.