Trabzon
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Almanya'ya Ortak Bildiri

TBMM'den Almanya'ya karşı ortak bildiri...

Almanya'ya Ortak Bildiri

TBMM'den Almanya'ya karşı ortak bildiri...

02 Haziran 2016 Perşembe 18:22
Almanya'ya Ortak Bildiri
 Alman parlamentosu 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel oylamaya katılmadı. Oylamanın onaylanması halinde tutumu merak edilen Türkiye, ilk tepki olarak Büyükelçisini geri çağırdı.

TBMM'de de kabul edilen kanun tasarısına karşı ortak bildiri yayınlanacak.

HDP imza atmayacak

Bildiriye AK Parti, CHP ve MHP'nin imza atacağı, HDP'nin ise atmayacağı belirtildi. HDP, 17 Şubat'ta Ankara'da gerçekleşen terör saldırısının ardından da hazırlanan ortak bildiriye de imza atmamıştı.

"Tarih derslerinde okutulsun"

Hristiyan Birlik Partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller'in birlikte hazırladığı karar tasarısı, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlanıyor. "Soykırım" iddialarının okul müfredatına dahil edilmesi, tarih derslerinde okutulması isteniyor.

Metinde yaşananlardan dönemin Alman İmparatorluğu da sorumlu tutuluyor. Metinde Alman hükümetine Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için çaba göstermesi çağrısı da yer alıyor.

Binlerce Türk protesto etti

Almanya Federal Meclisi (Bundestag) tarafından 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının gündeme alınması, Almanya'da yaşayan Türkler tarafından da protesto edildi. Protesto gösterisine binlerce Türk katıldı.
Son Güncelleme: 02.06.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575