Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı!

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Doğu Karadeniz bölgesinin önemli gelir kaynaklarından çayın tarımındaki sorunların araştırılmasını istedi.

Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı!

 CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Bayraktutan, çay tarımındaki sorunların tespiti ve giderilmesi, çay üretiminde ve satışında yaşanan mağduriyetlerin belirlenip çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını istedi.

Türkiye’deki 758 bin dekar çay tarım alanında 203 bin üreticinin uğraştığını ve üreticilerin %61’i Rize, %24’ü Trabzon, % 9’u Artvin, % 6’sı Giresun-Ordu İllerinde bulunduğunu söyleyen Bayraktutan, ”Buna karşılık bölgedeki 200’e yakın çay fabrikasının sadece 46’sının ÇAYKUR’a ait. Geri kalanı özel sektöre ait” şeklinde ifade etti. Bayraktutan, özel sektörün çay fabrikaları açtığını ancak ÇAYKUR’un böyle bir girişimde bulunmadığını ve bunun da ÇAYKUR’un özelleşeceği yorumlarına sebep olduğunu belirtti.

Çay Kaçakçılığı Önlenmeli
Tek geçim kaynağı çay olan üreticilerinin ÇAYKUR’un kontenjan ve kota uygulaması nedeniyle mağdur olduğunu ve bundan vazgeçilmesi, özel sektöre de taban fiyatı belirlemesi ve uyması için gerekli yaptırımlarda bulunulmasını beklediğini söyleyen Bayraktutan, hükümetin çay kaçakçılığı konusunda acilen önlem almasını gerektiğini dile getirdi.

Bayraktutan, ayrıca çay üreticisinin mağdur olmaması için yaş çay taban fiyatlarında da geçmiş yıllara göre en az yüzde 50 iyileştirme yapılmasının zorunluluğunu aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.