Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dün 3.1130 seviyesini görerek tarihi rekor kıran dolar/TL, bugün güne 3.09 seviyesinden başladı. Kur küresel piyasaları takip edecek.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

Dün 3.1130 seviyesini görerek tarihi rekor kıran dolar/TL, bugün güne 3.09 seviyesinden başladı. Kur küresel piyasaları takip edecek.

14 Ekim 2016 Cuma 11:13
Dolar Güne Nasıl Başladı?

Kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik teklifinin TBMM'ye geleceği açıklamaları ve küresel gelişmelerin de etkisiyle dün tarihi zirveyi test eden dolar/TL, busabah 3.09 civarında işlem görüyor. Bankacılar dün tarihi zirve olan 3.1130'un test edilmesi ardından kurda küresel piyasaların takip edileceğini söylediler.

Jeopolitik endişeler, dolardaki küresel güçlü seyir ve dün olduğu gibi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış eğilimi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB'nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'yi baskılayan unsurlar olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

Bankacılar başkanlık konusunun referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmalara neden olması ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimalinin piyasalarda endişeye yol açtığını belirtiyor.

Bu sabah itibariyle kurdaki gerilemede Çin enflasyon verileri de etkili oldu. Çin'de açıklanan ve beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon verisinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair endişeleri azaltmasıyla beraber Asya borsaları ve dolar dünün kayıplarını kısmen vererek bugün toparlanma gösterdi.

Çin'de üretici fiyatları Eylül ayında şaşırtıcı bir şekilde son beş yıldır ilk kez yükseliş gösterirken, tüketici fiyatları da beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Piyasalarda bugün izlenecek ABD'de 15.30'da açıklanacak perakende satış verilerinin tüketim hakkında bir fikir sağlaması bekleniyor. Verinin ardından Fed Başkanı Janet Yellen, Boston Fed ekonomi konferansında söz alacak. Aynı konferansta Boston Fed Başkanı Eric Rosengren de konuşacak. Tüm konuşmalar ABD faiz artışlarına ilişkin fikir sağlaması açısından yakından takip edilecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575