"Egolarınızı Bırakın Biran Evvel Hükümeti Kurun"

Azerbaycan ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayağını tozuyla ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Seçime dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Herkes egosunu bırakmalı, bir an önce hükümet kurulmalı" uyarısında bulundu.

"Egolarınızı Bırakın Biran Evvel Hükümeti Kurun"

Azerbaycan ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayağını tozuyla ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Seçime dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Herkes egosunu bırakmalı, bir an önce hükümet kurulmalı" uyarısında bulundu.

11 Haziran 2015 Perşembe 13:07
"Egolarınızı Bırakın Biran Evvel Hükümeti Kurun"
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenecek 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuşuyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Değerli misafirler, yurtdışı Türkler ve Akraba toplulukları, öğrenciler, hanımefendiler, beyefendiler sizleri selamlıyorum. Türkiye'de öğrenim gördükleri okullardan mezun olacak bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu yıl mezun olacak 4 bin öğrenciyle birlikte Türkiye'de üniversiteyi bitiren yabancı öğrenci sayısı 60 bin olacak.

Az önce Cemil’e bir nükte yaptım. Dedim ben, Uganda’dan geldiğin gün gibi göreceğim zannediyordum, ama seni farklı gördüm. Kaç kardeşsiniz dedim, yedi kardeşiz dedi. Üç kız, dört erkek. Bu yolu açanlara şükranlarımı bildiriyorum. Ülkede böyle bir hizmeti vermenin az da olsa emeği geçen bir hadimi olmanın da mefahirini yaşıyoruz. Bundan dolayı da ayrıca mutluyuz.

"EĞİTTİKÇE, VERDİKÇE BEREKET ARTAR"

Öyle bir ecdadın torunlarıyız, bu mirasi bu şekilde yüklendik ve devam ettireceğiz. Halen eğitimini sürdüren 70 bin uluslararası öğrenciyle birlikte Türkiye'nin bu konuda bir marka haline geldiğini görüyoruz. Unutmayın, zekat ve sadaka verdikçe artar. Ben bu tür hizmetleri de aynı noktada görüyorum. Eğittikçe, verdikçe bunun bereketi daha fazla artar.

"BİZ SİZLERİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ"

Türkiye'deki üniversitelerden mezun olup 160 ayrı ülkede kendi ülkelerine hizmet verme çabasında olan tüm kardeşlerimi kutluyorum. Halen öğrenimlerini sürdüren kardeşlerime başarılarını diliyorum. Biz, Türkiye olarak sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Sizler de bizleri unutmayın. Aramızdaki kardeşlik ilişkisini daima güçlü tutmak için her türlü gayreti göstereceğiz.

"NE KADAR UZAK OLURSA OLSUN..."

Karşılıklı olarak sevgi saygı ve ortak gelişim çerçervesinde gelişen bu ilişkinin hayırlı sonuçlara besile olacağına inanıyorum. Küreselleşme, dünyanın neresinde olursa olsun tüm toplumların değerlerinin etrafında hareket etmesini zorunlu kılıyor. Orta Afrika, Güney Asya ve Türkiye'nin fiziki olarak ne kadar uzak olsalar da kaderleri birbirinden çok uzak değildir.

"BİZ HİÇ KİMSEYİ DERİSİNİN RENGİNE GÖRE AYIRT ETMEDİK"

Bizim milletimiz yüz yıllarca güçlü devlete sahip olmasına rağmen geçmişinde sömürgecilik olmayan tek devlettir. Bu ülke ve millet hiçbir zaman insanları derisinin rengine, yaşadığı yere, konuştuğu dile göre ayırt etmedik, etmeyiz.

"TÜRKİYE BURSLARI PROJESİ KISA SÜREDE BAŞARI ELDE ETTİ"

Geçmişte farklı kurumların farklı statülerde verdiği burslar 20212 yılından itibaren Türkiye Bursları adı altında toplandı. Kısa sürede büyük başarı elde etti. Bu durum ülkemize gelen yabancı öğrenci sayısını da arttırdı. 3 yıl içinde 24 bin olan öğrenci sayısı Türkiye bursları sayesinde 70 bine ulaştı.

Türkiye'nin güçlenmesi, kalkınması, dost ve kardeş ülkelerin kalkınması açısından da önemlidir. Batı'da istaf edilen gıdanın Afrika'daki bütün aç insanları doyurabilecek seviyeye ulaştığı bir sistemi sürdürmek mümkün değildir. Altı elmas, altın kaynayan toprakların üstünde yaşayan insanların sefil olarak yaşamalarını doğru bulmuyoruz.

Dünyadaki 6 milyar insanın sadece 1 milyar insanın çalıştığı bir sistem çökmeye, yıkılmaya mahkumdur. Biz işte bunun için Dünya 5'ten büyüktür diyoruz. BM başta olmak üzere kendi yapıları adaletsiz üzerine kurulmuş kurumların dünyada adaleti sağlaması düşünülemez. Onlar insanları Ege'de Akdeniz'de boğulmaya mahkum ediyor ama biz bunu asla kabul edemeyiz. Biz coğrafyanın bve tarihin üzerimize yüklediği sorumluluğun gereğini yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz. Ayağımızı bu ülkeye sabitleyip tüm dünyayı dolaşmaya devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 11.06.2015 13:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.