Erken seçim nedir erken seçim ne zaman yapılır?

Erken Seçim nedir? Genel seçim sonuçlarına göre AK Parti tek başına iktidar olamıyor, iktidar olmak için gerekli 276 milletvekiline ulaşamadı, koalisyon hükumeti 13 yıl sonra Türkiye'nin gündemine girdi.

Erken seçim nedir erken seçim ne zaman yapılır?

Erken Seçim nedir? Genel seçim sonuçlarına göre AK Parti tek başına iktidar olamıyor, iktidar olmak için gerekli 276 milletvekiline ulaşamadı, koalisyon hükumeti 13 yıl sonra Türkiye'nin gündemine girdi.

10 Haziran 2015 Çarşamba 20:39
Erken seçim nedir erken seçim ne zaman yapılır?
 Türkiye erken seçime mi gidiyor? 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin sonuçları belli oldu. Hiç bir partinin tek başına hükümet kuracak 276 sayısını bulamaması Türkiye'yi koalisyona veya erken seçime götürecek. Peki yapılması düşünülen erken seçim nedir? Nasıl erken seçime gidilir? Erken seçim yapılması için hangi şartlar gereklidir? İşte erken seçimle ilgili tüm soruların cevapları bu haberimizde...
ERKEN SEÇİM NEDİR?
Hükümetin kurulamaması yada herhangi bir şekilde Anayasa'da öngörülen 4 yıllık seçim dönemi dolmadan yapılan seçimdir. Erken seçim, Meclis'in bu yönde bir karar alması veya Anayasa gereği Cumhurbaşkanı'nın kendisine tanınan seçimlerin yenilenmesini isteme yetkisini, mesliste hiçbir grup güven oyu almadığı takdirde kullanması üzerine yapılır.

SONUÇLAR ERKENKEN SEÇİMİ İŞARET EDİYOR
Genel Seçim sonuçları, erken seçim ihtimalini işaret ediyor. Erken seçim kararı alınması, iktidara tek başına gelecek milletvekili sayısını çıkaramayan partilerin uzlaşamayarak, koalisyon kuramaması durumuna bağlıdır. Uzlaşamayan partiler hükümet kuramadığından, erken seçim kararı alınır.

ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA ÇAĞRI DÜŞER
Birleşim yeterli çoğunlukla açılabildiği takdirde, Başkan, ilk önce çağrı yazısını okutur ve bu toplantıyı gerektiren konu görüşülür. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devam kararı vermediği takdirde, tatile veya ara vermeye devam olunur. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa çağrı düşer. Bu durumda, TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılabilmesi için 110 milletvekilinin imzası gerekiyor. TBMM'de 127 milletvekili bulunan MHP, diğer partilerin desteği olmadan, gerekli imza sayısına rahatça ulaşabiliyor. MHP Grubu'nun 110 imzayı tamamlayarak Meclis'i toplantıya çağırması halinde, Genel Kurul'un toplanabilmesi için, İçtüzük uyarınca yeterli çoğunluk aranacak. TBMM Genel Kurulu, milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 184 milletvekilinin katılımıyla toplanabiliyor.

7 GÜN İÇİNDE İŞLEME KONULUR
TBMM İçtüzüğü uyarınca milletvekillerinin beşte birinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı çağrısının Meclis Başkanlığı tarafından 7 gün içinde işleme konulması gerekiyor. MHP Grubu'nun 110 imzayı tamamlayarak Meclis'i toplantıya çağırması halinde, Genel Kurul'un toplanabilmesi için, İçtüzük uyarınca yeterli çoğunluk aranacak. TBMM Genel Kurulu, milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 184 milletvekilinin katılımıyla toplanabiliyor. TBMM İçtüzüğü'nün 7. maddesi, tatilde veya ara vermede toplantıyı düzenliyor. Buna göre, TBMM, tatil veya ara verme sırasında Cumhurbaşkanı veya Meclis Başkanı tarafından toplantıya çağrılırsa, Genel Kurul'un belirtilen tarih ve saatte toplanması gerekiyor. Cumhurbaşkanı, toplantı çağrısını doğrudan doğruya veya Bakanlar Kurulu'nun istemi üzerine yapabiliyor. TBMM Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebiliyor. Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç 7 gün içinde yerine getirmesi gerekiyor. 

Bu çağrılarda, toplantı gün ve saatinin ve bu toplantıyı gerektiren konunun belirtilmesi şartı aranıyor. Birleşim, yeterli çoğunlukla açılabildiği taktirde, çağrı yazısını okunmasının ardından toplantıyı gerektiren konunun görüşmelerine geçiliyor. Konu üzerinde görüşmeler tamamlandıktan sonra TBMM aksi bir karar vermediği taktirde Genel Kurul yeniden kapanıyor. Toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamazsa, çağrı düşüyor.
Son Güncelleme: 10.06.2015 20:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575