Gençlerden BES'lendiler

Gençlerden BES alıyorlar ancak alınan.

Gençlerden BES'lendiler

Gençlerden BES alıyorlar ancak alınan.

18 Temmuz 2015 Cumartesi 23:44
Gençlerden BES'lendiler
Gençlerden BES alıyorlar ancak alınan.

Bireysel emeklilik (BES) sistemindeki fon büyüklüğü Temmuz ayı itibariyle 38.5 milyar lirayı aştı. Sistemdeki katılımcı sayısı 5 milyon 574 bini buldu. Yılbaşından bu yana fon büyüklüğü yüzde 11 oranında arttı. Sisteme üye olan kişi sayısı ise 600 bine yakın yükselişe imza attı. Sektör yetkilileri katkı payı sistemiyle 2020 yılında 120 milyar liralık fon büyüklüğü hedefliyor.
Devletin yüzde 25’lik katkı payı sistemine geçmesi sonrası katılımcı sayısında artış dikkat çekerken, toplam katkı payı tutarı da 4 milyar TL’yi yakaladı. Bireysel emeklilikten emeklilik hakkı kazanan katılımcı sayısı ise 21 bini aştı.

Tasarruf oranı çok düşük
Türkiye ekonomisinin en büyük problemlerinden biri olan cari açığın azaltılması için tasarrufların artırılması gerekiyor. Uzun vadeli tasarruflar için en doğru kaynak olarak da bireysel emeklilik sistemi gösteriliyor. Sistemdeki fonların büyütülmesiyle birlikte Hazine daha uzun vadeli borçlanabilecek. Özel sektör borçlanma araçları da çeşitlenecek. Şu anda fonlar ağırlıklı olarak kamu borçlanma araçlarına yatırım yapıyor. Hisseye de ağırlık verilmesiyle birlikte sermaye piyasalarının derinliği de artabilir.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, sürekli olarak Türkiye’de tasarruf oranının GSYH’ya oranının yüzde 12’ye düştüğünü, bunun tarihi en düşük seviye olduğunu söylemişti. 2002 yılında tasarrufun GSYH’la oranı yüzde 18’li seviyelerde bulunuyordu. 
Son Güncelleme: 18.07.2015 23:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575