İnternet Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama, GBT Durumu Ve Sabıka Kaydı Sorgulama

Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuş olan GBT-Sabıka kaydı sorgulama ve Yargıtay dosya sorgulama işlemleri internet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. GBT sabıka kaydı sorgulama ve Yargıtay dosya sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama, GBT Durumu Ve Sabıka Kaydı Sorgulama

Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuş olan GBT-Sabıka kaydı sorgulama ve Yargıtay dosya sorgulama işlemleri internet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. GBT sabıka kaydı sorgulama ve Yargıtay dosya sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

06 Haziran 2015 Cumartesi 23:20
İnternet Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama, GBT Durumu Ve Sabıka Kaydı Sorgulama
 Sabıka kaydı sorgulama işlemlerinizi birbirinden farklı iki şekilde yapabilmeniz mümkündür. Yani bu durumda, ister Adliye merkezlerine başvurarak, isterseniz de, online olarak, sabıka kaydı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.Online olarak yapılan sabıka kaydı sorgulama işlemlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz;Başlangıç olarak, e-devlet kapısı sisteminin resmi web adresi olan,  https://www.turkiye.gov.tr  adresine giriş yapınız.Hemen sonrasına, e-devlet kapısı sistemine, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapınız.Daha sonra, açılan yeni sayfada yer alan ve E-Hizmetler başlığı altında bulunan alana geliniz.Ardından, burada yer alan ve Adalet Bakanlığı yazan bölüme giriş yapınız.Hemen sonrasında, Adalet Bakanlığı’nın sayfasında yer alan ve Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri yazan başlığa geliniz.Bu aşamadan sonra, burada açılan sayfada yer alan ve Adli Sicil Kaydı Sorgulama yazan seçeneği işaretleyiniz ve devamında sabıka kaydı belgenizi öğrenip belgenizi temin ediniz.  
Bu şekilde sabıka kaydı belgenizi temin edebileceğiniz gibi, başka türlü de bu işlemi yapabilirsiniz. Buna göre;

Yine e-devlet kapısı sisteminde yer alan ve Kamu Kurumlarıyazan bölüm üzerinden, sabıka kaydı belgesi almak için işlem yapmaya devam edebilirsiniz.


GBT yani Genel Bilgi Toplama sistemi, tüm bilgilerinizin toplanmış olduğu sanal bir belgedir. Yani, geçmişte her hangi bir suç işlemiş iseniz, bunun bilgisi GBT sisteminize işlenir. GBT sisteminde yer alan bilgiler özeldir ve gizlidir. İnternet üzerinden GBT sorgulama işlemlerinizi şu şekilde yapabilmeniz mümkündür;

İlk önce, e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile e-devlet kapısı sistemine giriş yapınız.

Ardından, adli sicil kaydı sorgulama başlığı ile bulunan ekranda yer alan bilgileri göreceksiniz. Bu bilgileri okuyunuz çünkü bu bilgiler GBT sorgulaması için hazırlanmıştır.

Daha sonra, bu bilgileri onaylayınız ve sonrasındadevam etyazan seçeneğe tıklayınız.

Devamında, açılan yeni pencerede yer alan;kurum türü, belgenin neden verileceği, belgenin nereye verileceğigibi bilgilerinizi de sisteme giriniz ve ardından, yine bu sayfada yer alan vesorgulayazan seçeneğe tıklayınız.

Yargıtay Dosya Sorgulama

Bir takım sebeplerden dolayı, Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinizi yapmak isteyebilirsiniz. Bu Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinizi ise, internet aracılığı ile iki farklı şekilde yapabilmeniz mümkündür. Bu yöntemlerden biri Yargıtay kurumunun web sayfasından yapılan, diğeri ise e-devlet kapısı sisteminden yapılan Yargıtay dosya sorgulaması işlemleridir.

Yargıtay Kurumu üzerinden yapılan Yargıtay dosya sorgulaması;

İlk önce, http://www.yargitay.gov.trsayfasına giriş yapınız.

Daha sonra burada, Yargıtay dosya sorgulama işlemi için hazırlanmış olan Yargıtay dosya ekranı üzerinden; il adı, mahkeme türü, mahkeme, mahkeme esas numarası, mahkeme karar numarası ve savcılık esas numarası bilgilerini doldurunuz.

E-devlet kapısı üzerinden yapılan Yargıtay dosya sorgulaması;

İlk önce, https://www.turkiye.gov.tr  adresine giriş yapınız.

Ardından, T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.

Burada, Yargıtay dosya sorgulaması için, E-Hizmetler yazan bölüm üzerinden, Yargıtaybölümüne geliniz.

Son olarak, Yargıtay bölümünün alt başlıkları arasından, Dava Dosya Sorgulama yazan başlığı işaretleyiniz.

Bu şekilde, Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve e-devlet bünyesinde yer alan ve resmi bir hizmet olan, Sabıka kaydı sorgulama, GBT sorgulama ve Yargıtay dosya sorgulama bilgilerinizi içeren sonuç ekranına ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz, bu sayfa üzerinden yazdırma işlemi ile somut bir belge de edinebilirsiniz.
Son Güncelleme: 06.06.2015 23:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.