‘İran’la anlaştım, çünkü...’

‘İran’la anlaştım, çünkü...’ diyen Barrack.

‘İran’la anlaştım, çünkü...’

‘İran’la anlaştım, çünkü...’ diyen Barrack.

16 Temmuz 2015 Perşembe 23:47
‘İran’la anlaştım, çünkü...’
‘İran’la anlaştım, çünkü...’ diyen Barrack.

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Tahran’la nükleer anlaşmanın imzalanmasından saatler sonra, Amerikan basınında anlaşmaya en fazla muhalefet eden isimlerden olan New York Times köşe yazarı Thomas Friedman’a kapsamlı bir röportaj verdi.


Friedman Obama’nın, 45 dakika süren röportajında, anlaşma ile İran’ın bölgedeki düşmanca tutumunu değiştirmeyi amaçlamadığına vurgu yaptığını belirtti. Friedman’a göre Obama anlaşma ile Tahran yönetiminin gelecek 10 yıl boyunca nükleer silah elde etmesinin engellenmesinin ABD, İsrail ve Arap müttefikleri için iyi bir sonuç olduğu argümanını savunuyor.


Obama, müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanmasından herkesin mutlu olması gerektiğini söyledi. Obama, kendisinden sonraki başkanın Cumhuriyetçi Parti’den bile olsa, kendisinin çabaları sayesinde İran’ın nükleer silahtan arındırılmasından mutlu olmadı gerektiğini kaydetti.


Rusya vurgusu


ABD Başkanı, anlaşma ile amaçlarının İran’da rejim değişikliği yapmak olmadığını da vurguladı. Obama, “Bu anlaşma ile İran’dan kaynaklanan tüm sorunları çözmeyi beklemiyoruz” dedi.


Obama röportajında Rusya’nın müzakerelerde takındığı tutuma şaşırdığını ifade etti. Obama, “(Rusya lideri) Vladimir Putin’in ve Rusya’nın tutumu beni şaşırttı. Onların bize ve diğer 5+1 ülkelerine bağlı kalma isteği olmasa bu anlaşmaya ulaşamazdık” dedi.


Obama röportajının sonunda, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Amerikan Kongresi’nde onun İran’la ilgili görüşlerini savunan kişilerle mücadele etmesi gerekeceğini bildiğini, ancak sonuçta kendisinin galip geleceğinden emin olduğunu sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 16.07.2015 23:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575