Flaş Haber
Kapat

Kamu İşlemleri E-Devlet Uygulamaları

Pek çok kamu işlemlerimizi yapmaya yardımcı olan E-Devlet sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. E-Devlet şifresi nasıl alınır ve E-Devlet hizmetlerine nasıl giriş yapılır tüm sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Kamu İşlemleri E-Devlet Uygulamaları

Pek çok kamu işlemlerimizi yapmaya yardımcı olan E-Devlet sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. E-Devlet şifresi nasıl alınır ve E-Devlet hizmetlerine nasıl giriş yapılır tüm sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

29 Mayıs 2015 Cuma 16:54
Kamu İşlemleri E-Devlet Uygulamaları
 Sanal devlet hizmetleri son yıllarda dünyanın her yerinde oldukça yaygın bir hale geldi. 2008 yılında kurulan e-devlet portalı ile de Türkiye’deki online devlet hizmetlerine düzen ve güvenlik getirildi. Özellikle vatandaşın internet olumsuz yönlerinden uzak, son derece hızlı ve pratik bir kullanıma sahip olan portal üzerinden kamu kurumlarının online hizmetlerinin sağladığı avantajlardan faydalanabilmesini amaçlıyor. 2008 yılında Başbakanlık tarafından dijital dünyada kamu kurumlarının online hizmetlerinin tamamen dağınık olması, erişilmesinin zor olması ve en önemlisi de vatandaşın pek çok online kamu hizmetinden habersiz olması nedeni ile kuruldu. Geliştirilmesi ve yönetimi Başbakanlık tarafından verilen yetki ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu sanal devlet portalı, dijital dünyada bulunan tüm kamu kurumu online hizmetlerini tek bir çatı altında toplayarak, vatandaşa internette güvenli, hızlı ve kaliteli sanal devlet hizmetleri sunuyor.

Dijital platform üzerinde yer alan bu sanal devlet portalı ile vatandaşın internet hizmetlerinden en pratik şekilde yararlanması sağlanırken, özellikle vatandaşın tüm kamu kurumu online hizmeti yeniliklerinden haberdar olabilmesi sağlanabiliyor. Tek bir portal üzerinde sanal devlet hizmetlerinden faydalanabilme imkanı sunan e-Devlet portalı günümüz modern Türkiye’sinin kamu alanında dijital dünyada entegrasyonunu en doğru ve en kaliteli şekilde gerçekleştirebilmesine olanak sağlıyor. Bunun dışında internetin her geçen gün daha geniş alanlara yayılması ve insanların bulundukları her alanda son derece rahat bir şekilde internete erişim sağlayabilmesi ile birlikte artık vatandaşlar tarafından son derece yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

Günümüzde dijital platform üzerinde bulunan e-Devlet portalı hizmetlerinden yararlanabilmek için vatandaşın 18 yaşını geçmiş olması gerekiyor. Türkiye’deki 18 yaşını geçen yetişkin nüfusunun 50 milyon civarında olması sanal devlet portalı içerisinde aktif olarak 22 milyon vatandaşın kullanıcı olarak yer alması, Türkiye’nin yarısı tarafından kullanılan bir sistem olmasına neden oluyor. Günümüz modern teknolojisi ile birlikte artık dijital platformların her birinde olduğu gibi çeşitli güvenlik sistemlerini kullanarak portal giriş ekranından giriş yapılması gerekiyor. Vatandaşlar türkiye.gov.tr adresindeki bu sisteme giriş ekranında ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birisinin kullanılarak, giriş yapılması gerekiyor. Vatandaşın sistem üzerindeki bu giriş yöntemleri arasında en çok kullandığı yöntem ise e-Devlet şifresi ile giriş oluyor. Tüm Türkiye’deki her bir PTT şubesinden son derece cüzi bir ücret ve kimlik ibrazı karşılığında bir kere alınan e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilmenin çok kolay olması nedeni ile vatandaşlar tarafından daha yaygın olarak kullanılan bir giriş yöntemi oluyor.

E-Devlet sistemi içerisinde yer alan tüm online hizmetlerden yararlanılabilirken, bazı hizmetlerde daha üstün güvenlik bilgilerinin gereklilik arz ediyor olması başta adres değişikliği gibi işlemlerde vatandaşlarda ‘elektronik imza ile giriş’ veya ‘mobil imza ile giriş’ yapmaları talep ediliyor. E-Devlet sistemine giriş işlemlerinde olduğu gibi pek çok farklı alanda da kullanılabilen mobil imza GSM operatörlerinden alınabiliyor. Sanal devlet kapısı tarafından herhangi bir ücretlendirme yapılmayan bu mobil imza için GSM operatörleri üyelik ücretleri alabiliyor. Aynı şekilde elektronik imza içinde sistemde herhangi bir ücretlendirme bulunmuyor. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen Elektronik Sertifika Sağlayıcıları tarafından belirli bir miktar üyelik ücretleri alınabiliyor. Bu iki e-Devlet giriş yönteminin günümüz modern dünyasında kurumsal açıdan en güvenli teknikler olması, sanal devlet kapısı sistemi içerisinde yer alan bazı üst düzey işlemlerin yapılabilmesi için sistem tarafından girişin bu yöntemlerden birisini kullanarak, yapılması talep ediliyor. Vatandaşlar tarafından dijital platform üzerinde yer alan bu sanal devlet sisteminde daha güvenli işlem gerçekleştirme fırsatı sunuluyor.
 
E-Devlet sistemi üzerinde yer alan tüm kamu hizmetleri vatandaşlar tarafından yaşamın her alanında internete erişim sağlanabilen her noktadan rahatlıkla kullanılabiliyor. İnternette son derece güvenli, pratik ve güncel bir kamu hizmeti olarak vatandaşın dijital dünyanın sunduğu tüm kolaylıklardan ve yeni nesil fırsatlardan kamu hizmetlerinde de en etkin şekilde yararlanmasını sağlıyor. Bu sebep ile de günümüz modern çağında son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılan sanal devlet portalı olarak öne çıkıyor.
Son Güncelleme: 29.05.2015 16:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575