Kamuda Kadın İstihdamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, son yıllarda kamuda kadın istihdamının büyük ölçüde artış gösterdiği, emeklilik ve doğum izni gibi konularda kadın çalışanlara önemli kolaylıklar sağlandığı bildirildi.

Kamuda Kadın İstihdamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, son yıllarda kamuda kadın istihdamının büyük ölçüde artış gösterdiği, emeklilik ve doğum izni gibi konularda kadın çalışanlara önemli kolaylıklar sağlandığı bildirildi.

10 Mayıs 2016 Salı 17:49
Kamuda Kadın İstihdamı
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, son yıllarda kamuda kadın istihdamının büyük ölçüde artış gösterdiği, emeklilik ve doğum izni gibi konularda kadın çalışanlara önemli kolaylıklar sağlandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde Birleşmiş Milletler (BM) Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Biriminin hazırladığı rapora dayandırılarak, çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yasal bazı eksikliklerin olduğu yönünde haberlere yer verildiği belirtildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın istihdamının artırılması için birçok proje ile desteğin hayata geçirildiği hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere verildi:

"İŞKUR işe yerleştirmede cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmaya yönelik bir genelge yayınlayarak, işverenlerin cinsiyetle ilgili tercih belirtmesi uygulamasına son verdi. İş gücü taleplerinde iş gücü istem formunda yer alan 'işçinin cinsiyetine' ilişkin ibare uygulamadan çıkartıldı. Nisan 2006'da kamu kurum ve kuruluşlarının daimi kadrolarına ilk defa işçi olarak alınacaklar hakkında usul ve esasları belirleyen tebliğde değişiklik yapıldı ve iş gücü taleplerinde cinsiyet ayrımı kaldırıldı. İŞKUR İl müdürlüklerinden özel sektör iş yerlerinin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılınmadıkça iş ilişkisinde cinsiyete dayalı ayrım yapılamayacağı konusunda işverenlerin bilinçlendirilmesi istendi."

Açıklamada, 15 yaş üstü kurumsal nitelik taşımayan nüfusun içinde kadınların işgücüne katılım oranının bu yılın ocak ayı itibarıyla yüzde 31, istihdam oranın da yüzde 27 olduğu vurgulanarak, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Anayasamızın 'Kanun önünde eşitlik' başlıklı 10'uncu maddesinde herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu, kadınların ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu ve devletin bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlü olduğu düzenlenmiştir. Mayıs 2016 itibarıyla kamuda çalışanlar 3 milyon 149 bin 177 kişi, bunun içinde kadınların oranı yüzde 37,01'dir. Son istatistiklere göre, kamuda toplam memur sayısı 2 milyon 354 bin 314, sendika üyesi sayısı 1 milyon 679 bin 28'dir. Sendikalı memur oranı ise yüzde 71.32'dir. Bunun içinde kadınların oranı yüzde 39, erkeklerin oranı ise yüzde 61'dir. Kamuda kadın istihdamı büyük ölçüde artış göstermiştir. Emeklilik, doğum izni gibi konularda kadın çalışanlara önemli kolaylıklar sağlanmıştır."

Açıklamada, 64. Hükümet programında, kadınların bireysel ve toplumsal olarak daha da güçlenmesi, daha kaliteli eğitim olanaklarına sahip olması, karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerinin artırılması, iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılarak istihdamlarının artırılması, sosyal güvencelerinin sağlanması ve kadın girişimci sayısının artırılması ile kadın istihdamının artırılmasına yönelik yeni çalışma modellerinin oluşturulması hususlarının vurgulandığı belirtildi.

Doğum yapan personele annelik süresi izninin bitimi tarihinden itibaren iki seneye kadar ücretsiz izin hakkı sağlandığı da anımsatıldığı açıklamada, "Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesinin sağlanması ve işçi ve memur tüm çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınması hususlarında çalışma yapılacağı hükümet programda belirtilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Son Güncelleme: 10.05.2016 17:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575