Trabzon 12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Mezar Taşına İsim Yazdırmadılar

Garipoğlu'nun Mezar Taşına Neden İsmi Yazılmadı? İşte Şok Eden Sebep

Mezar Taşına İsim Yazdırmadılar

Garipoğlu'nun Mezar Taşına Neden İsmi Yazılmadı? İşte Şok Eden Sebep

15 Ekim 2014 Çarşamba 19:54
Mezar Taşına İsim Yazdırmadılar
 Cem Garipoğlu'nun mezar taşına ismi yazılmadı. Osmanlı İmparatorluğu'nda cellat mezarları ayrı olur, dikilen bir arşınlık taşlara da isim yazılmazdı. Zaten yaşarken yeterince beddua alan celladın, ruhunun "öteki tarafta" rahat etmesi amaçlanıyordu.

Münevver Karabulut'u öldüren ve cezaevinde intihar eden Cem Garipoğlu'nun mezar taşına ismi yazılmadı. Bu durum, özellikle sosyal medyada "öldü gösterilip kaçtı mı" gibi söylentilere yol açtı. Oysa, Osmanlı imparatorluğunda cellatların mezarlarına uygulanan bir gelenek bu.

Osmanlı İmparatorluğu'nda cellat mezarları ayrı olur, dikilen bir arşınlık taşlara da isim yazılmazdı. Deniz kabuklarının oluşturduğu kalkerden kesilen taşlar, üçüncü sınıf olarak bilinirdi. Cellat taşlarına isim yazılmamasının anlamı gayet açık olup, şahsa yapılacak bir bedduayı engellemek amacı taşıyordu. Zaten yaşarken yeterince beddua alan celladın, ruhunun "öteki tarafta" rahat etmesi amaçlanıyordu.

Garipoğlu'nun mezar taşına isim yazılmaması bu uygulamayı akla getirdi. Mezar taşınının yazısız oluşu, herhangi bir tahribat yapılmasını ya da Cem Garipoğlu adına beddua edilmesini önleme isteği olarak ön plana çıktı. Yazısız mezar taşı, Cem Garipoğlu'nun "ölmedi, hapisten kaçırıldı" iddialarına da bir yanıt olarak görülebilir. 
Son Güncelleme: 15.10.2014 19:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575