Mobilyacılardan Dev Proje

MOBİAD, Ekonomi Bakanlığı ve (DKİB) ile ortaklaşa hazırlanan, "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE)" projesi ile dünyaya açılıyor.

Mobilyacılardan Dev Proje

MOBİAD, Ekonomi Bakanlığı ve (DKİB) ile ortaklaşa hazırlanan, "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE)" projesi ile dünyaya açılıyor.

07 Nisan 2016 Perşembe 18:44
Mobilyacılardan Dev Proje
 UR-GE Projesinin DKİB Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısına DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, MOBİAD Başkanı Alper Bektaş'ın yanı sıra projenin ilgilileri katıldı.

Burada ilk olarak konuşan Gürdoğan," Yürütülen projelerle ihracatın artırılması, sektöre' birlikteliklerin kurulmasının desteklenmesi ve bu sayede firmaların küresel rekabet güçlerinin arttırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bahse konu destek kapsamında. Doğu Karadeniz ihracatçılar Birliğimiz ile Mobilyacı İşadamları Derneği ortak işbirliği içerisinde "mobilya" sektörümüzün ihracata hazır hale getirilerek uluslararası pazarlarda rekabet gücünün geliştirilmesi ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz" ifadelerini kullandı.

22 FİRMA DAHİL 3 YILLIK PROJE

Projeye toplamda 22 firmanın dahil olduğunu ve 3 yıl sürecini kaydeden Gürdoğan, "Önce projeye dahil olan firmalar bir ihtiyaç analizi aşamasından geçirilecek, ortaya çıkacak eğitim ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli dallarda ve ağırlıklı olarak da uluslararası ticaret, tasarım ve markalaşma alanlarında eğitim programlan uygulanacak ve sonrasında da bu alanlardaki danışmanlık programlan gerçekleştirilecek olup hedef pazarlara yönelik ticaret heyetleri fuar katılımları ve alım heyetleri organize edilecektir. Projenin faaliyet döneminde grup olarak ve tamamlanmasını müteakip de projeye dahil olan firmalar devlet destekli olarak bireysel danışmanlık faaliyetlerinden istifade gidebilecektir" dedi.

3 MİLYON DOLARLIK DESTEK

Projenin ilk aşaması olarak firmaların ihracat yönünden durum değerlendirmesi yapılacağını kaydeden Gürdoğan, "Doğu Karadeniz İhracatçılar Binliği olarak MOBİAD ile birlikte yürüteceğimiz bu proje kapsamında 3 yıllık süre içinde projede yer alan firmalarımıza yaklaşık 3 Milyon ABD Dolan civarında belirtilen faaliyet dallarında destek sağlanacaktır. Bunun yanında, projede yer alan firmalar projenin tamamlanmasında sonra da 3 yıl boyunca yıllık 50 bin ABD Dolarına kadar bireysel danışmanlık hizmet alımı desteği alma hakkını da kazanmaktadır" diye konuştu.

TAHRAN VE DUBAİ'DE TRABZON FİRMALARI MAĞAZA AÇMASI TEŞVİK EDİLECEK

Gürdoğan, şu şekilde devam etti: "Bu kapsamda da Türkiye ihracatçılar Meclisi ve ihracatçı Birlikleri organizasyonunda yurtdışında oluşturulacak Türkiye Ticaret Merkezlerinde Bölgemiz mobilya sektörü firmalarının mağaza açmaları desteklenecektir. Bu organizasyon dahilinde Türkiye Ticaret Merkezlerinde açılacak mağaza/ofisi depoların yıllık kira giderlerinin %60-%75'i devlet yardımı kapsamında 5 yıl süre desteklenmekte ve belli başarı kriterler içinde bu destek süresi 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu çerçevede ilk etapta Iran Tahran'da ve Dubai'de açılacak olan Türkiye Ticaret Merkezlerinde bu firmalarımızın ortak hareket tarzı içinde mağaza açmaları teşvik edilecektir"

CİRONUN YARISI İÇ PİYASA YARISI DIŞ PİYASADAN MOBİAD

Başkanı Alper Bektaş ise, "22 firma bir araya geldik hedefimiz ihracat yapmak. İhracatın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu dönem daha da farkında oluyoruz. İhracat yapmak için illa da üretim yapmak gerekmiyor. Bir şekilde o pazarları görmek lazım. Fuarlara katılmak lazım. 3 yıl içinde 10'a yakın yurt dışı seyahati gerçekleştireceğiz. Tamamında fuar katılımıyla gerçekleştirmek istiyoruz. Afrika, Çin, Amerika, AB ülkelerinde olabilir. Biz bütün seyahatlerimizde fuarlara katılım göstererek stant açarak gerçekleştirmek istiyoruz. Alım heyeti getirme şansımız var. Dubai'den, Katar'dan, Azerbaycan'dan alım heyeti getirme şansımız var. Ticari ilişkileri arttırmaya çalışacağız. Bu pazarları görüp kendimizi tanıtma fırsatı bulduktan sonra Ekonomi Bakanlığının ve İhracatçılar Birliğinin desteği ile MOBİAD kapsamında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz mağaza, projemiz var. İran ve Dubai'de ki ticaret merkezlerinde yer almak istiyoruz. Ciromuzun yarısını iç Pazar, yarısın da ihracat oluştursun diye hedefliyoruz" dedi.

MOBİLYA ŞEHRİ PROJESİ

Mobilya Kent Projesi ile ilgili de konuşan Bektaş, "Dün yine yer sahipleri ile görüşmemiz oldu. Şuan da birkaç projeyi bi den takip ediyoruz. Onun dışında da Pelitli'de yapılan Avrasya üniversitesinin Hayri Gür Spor Salonun altında yapılacak mağazalarla ilgli hem TOKİ hem de Ortahisar Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Oranın da Mobilya Merkezi olması için girişimlerimiz oldu. Başkan ve TOKİ sıcak bakıyor. İnşallah hızlıca ilk adımı belki biz Avrasya Üniversitesinin alt kısmında gerçekleştirmiş olacağız. Mobilya şehri ile ilgili projemiz devam ediyor" diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.04.2016 18:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575