Pekşen'den Kahraman'a Sert Tepki

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni Anayasa dindar olmalı” sözlerini absürtlük olarak değerlendirdi

Pekşen'den Kahraman'a Sert Tepki

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni Anayasa dindar olmalı” sözlerini absürtlük olarak değerlendirdi

27 Nisan 2016 Çarşamba 17:27
Pekşen'den Kahraman'a Sert Tepki
 TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni Anayasa’da olmamalıdır” sözleri gündeme bomba gibi düştü.

Kahraman’ın sözleri AK Parti sözcüleri tarafından “Parti adına konuşmuyor, şahsi görüşüdür” şeklinde değerlendirildi.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Kahraman’ın, “Yeni Anayasa dindar olmalı”sözlerini ‘Absürtlük’ olarak yorumladı.

İlkhaber Gazetesi'nden Selay Saykal'ın haberine göre CHP’li Pekşen, Kahraman’ın sözlerinin Anayasa hukukuna aykırı olduğunu söyleyerek, partinin konuyla ilgili hukuki süreç başlatabileceğine işaret etti.

“AKP’liler, Meclis Başkanı için ‘Şahsi görüşüdür’ diye bir açıklamanın arkasına sığınmaya çalışıyorlar ama gerçek niyetlerinin bu olduğunu biliyoruz” diyen Pekşen, “Toplumun gündeminde açlık, ekonomik sıkıntılar var ve bu gündemi değiştirmek için absürt gündem maddeleri buluyorlar” eleştirisinde bulundu. Pekşen, “Dünyanın her tarafında Türkiye’ye karşı olağanüstü bir baskı oluştu. Herkes Türkiye’den uzaklaşmaya başladı. Bir taraftan Avrupa Birliği eleştiriler yağdırırken, diğer yandan Rusya ile ilişkiler olağanüstü ağır. İran, Irak, Suriye, Kuzey Afrika ile de aynı sıkıntılar içerisindeyiz. Türkiye büyük bir turizm krizi, dış ticaret krizi ve ekonomik kriz içerisindedir. Tarımda büyük sorunlar var, fındık, patates üreticisi perişan. Bu gündemi değiştirmek için de büyük gayret içerisindeler” ifadelerini kullandı.

GEREKENİ TOPLUM YAPAR

Pekşen, “Laiklik, her insanın özgür, eşit koşullar içerisinde olabileceği ve eşit yurttaşlığı sağlayabilecek temel kuraldır. Laikliğin olmadığı bir devletin hukuk, özgürlük, eşitlik, insan hakları ve evrensellikle hiçbir alakası yoktur. Laikliği kaldırıp da bir arada yaşayan özgür ve demokrat olan bir tane ülke yok. Bu tartışma, insanları ayrıştırarak ülkeyi geri dönülemez biçimde bir çatışmanın eşiğine sürükler. Laikliği yalnızca dini değerler üzerinden algılayan bir kafaya söyleyebilecek fazla bir şey yok. Bu sağlıksız düşüncelerin toplum tarafından iyi görülebilmesi önemlidir, gerekeni zaten toplum yapacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 27.04.2016 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575