Sağlık Bakanı hakaret davası açtı

Sağlık Bakanı kendini lider mi sanıyor? Sorularına maruz kaldı.

Sağlık Bakanı hakaret davası açtı

Sağlık Bakanı kendini lider mi sanıyor? Sorularına maruz kaldı.

18 Haziran 2015 Perşembe 23:16
Sağlık Bakanı hakaret davası açtı
Sağlık Bakanı kendini lider mi sanıyor? Sorularına maruz kaldı.
İZMİR (AA) - Katıldığı eylemlerdeki konuşmalarında Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'na hakaret ettiği öne sürülen Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Murat Bolat'ın yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı. 
İzmir 20. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya "hakaret" suçundan hakkında 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası istenen tutuksuz sanık Dr. Murat Bolat ve avukatı katıldı.
Bolat, sağlıkta artan şiddete dikkati çekmek için dernekler ve sendikaların ortak basın açıklamasına katıldığını, sendikanın yöneticisi olarak açıklamalarda bulunduğunu ifade ederek, "Burada 'yalancı', 'cahil' kelimesini üç kez söyledim. Ben buraya neden geldiğimi biliyorum. Bu sözlerimi Ankara 'da da yapılan basın açıklamasında söyledim" dedi.
Ankara'da da hakkında dava açıldığını belirten Bolat, "Çalışma şartları ve sosyal  problemlerin çözümü için o sözleri söyledim, bakanlığın yanlış icraatına dikkati çekmek istedim. Bu sözlerimle bakan beyi hedef almadım. Kamu görevlisine karşı bir suç kastı ile hakaret etmedim. Sözlerim eleştiri mahiyetinde. Söylediğim bu sözlerin arkasındayım. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.
Hakim, ceza alması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğini sorması üzerine Bolat istemediğini söyledi.
Bolat'ın avukatı Erkin Göçmen de Sağlık Bakanı'nın davada şikayetçi değil, mağdur olduğunu, müvekkilinin söylediği sözlerin bir hakaret içermediğini belirterek, tanıklarının dinlenilmelerini talep etti.
Hakim, tanıkların bir sonraki duruşmada dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
Duruşma öncesi "aynı suçu biz de işliyoruz" yazılı pankart ve görevi başında öldürülen sağlık çalışanlarının fotoğraflarını taşıyan sendika üyeleri Bolat'a destek verdi.
Grup adına konuşan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Sekreteri Nusret Paksoy, "Temsilcimiz hepimizin hislerine tercüman olmuştur. İşte bugün hepimiz aynı suçu işliyoruz. Bizlerle görüşmeyi bir kez bile kabul etmeyen sağlık bakanımıza düşüncelerimizi alanlarda söylüyoruz. Cevap olarak da kedimizi mahkemede buluyoruz. Ama bunlar bizi yıldırmayacak" diye konuştu. 
Son Güncelleme: 18.06.2015 23:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575