Sigara şizofreni hastalığı yaptı

Sigara şizofreni olmanıza daha yakın yapıyor.

Sigara şizofreni hastalığı yaptı

Sigara şizofreni olmanıza daha yakın yapıyor.

12 Temmuz 2015 Pazar 23:49
Sigara şizofreni hastalığı yaptı
Sigara şizofreni olmanıza daha yakın yapıyor.

 Yapılan araştırmalar sigara içenlerin şizofreniye daha erken bir yaşta yakalanmalarının daha olası olduğunu gösteriyor. Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırma geçmişte yapılan 61 farklı araştırmanın hep birlikte analize tabi tutulmasıyla ortaya çıkmış. Bu durumda nikotinin beyni değiştiriyor olabileceği öne sürülüyor.

Sigara içmek uzun bir süredir psikozla ilişkilendiriliyordu ancak yaygın inanışa göre şizofreni hastaları sigara içmeye daha yatkındı çünkü sigarayı sesler duymanın ve halüsinasyonlar görmenin yarattığı stresle baş etmenin bir yolu olarak kullanıyorlardı. King’s College’daki ekip 14.555 sigara kullanıcısı ile 273.162 sigara içmeyen insana ait verileri incelemiş. Buna göre psikoz geçiren kişilerin yüzde 57′si, ilk psikozlarını geçirdiklerinde hali hazırda sigara tiryakisi imiş.

Sigara içenlerde risk 2 katına çıkıyor

Hergün sigara içenler içmeyenlere göre şizofreni gelişmesi konusunda iki kat daha fazla risk altında. Sigara tüketenlerde şizofreni ortalamaya göre bir yıl daha erken görülmeye başlıyor. Sigara içen herkes elbette şizofreni geliştirmiyor ancak araştırmacılar sigara içmenin riski artırdığını düşünüyor. Şizofreni normal koşullarda her 100 kişiden birinde görülebilirken, sigara ile bu oran yüzde 2′ye çıkıyor. 
Son Güncelleme: 12.07.2015 23:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575