Flaş Haber
Kapat

Sigara şizofreniye neden

Sigara şizofreniye neden olduğundan bazı insanlar.

Sigara şizofreniye neden

Sigara şizofreniye neden olduğundan bazı insanlar.

10 Temmuz 2015 Cuma 23:43
Sigara şizofreniye neden
Sigara şizofreniye neden olduğundan bazı insanlar.

İnsan vücuduna verdiği zararlar saymakla bitmeyen sigaranın bu kez ciddi bir psikolojik rahatsızlığı da tetiklediği ortaya çıktı. Yapılan bir araştırma, sigara içmenin şizofreninin gelişmesinde doğrudan rol oynayabileceğini ortaya koydu.
 
King's College London Okulu’nda görevli araştırmacılar, sigara içenlerin şizofreniye daha erken bir yaşta yakalanmalarının içmeyenlere göre daha olası olduğunu belirtiyor. Lancet Psychiatry isimli dergide yayınlanan araştırma geçmişte yapılan 61 farklı araştırmanın hep birlikte analize tabi tutulmasıyla ortaya çıkmış. Buna göre nikotinin beyni değiştiriyor olabileceği öne sürülüyor.
 
Belirtileri gösterenler tiryaki çıktı
 
Uzmanlar araştırma bulgularının oldukça güçlü olduğunu söyleseler de, daha ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. BBC Türkçe’nin haberine göre, King's College'daki ekip, 14 bin 555 sigara kullanıcısı ile 273 bin 162 sigara içmeyen insana ait verileri inceledi. Buna göre psikoz geçiren kişilerin yüzde 57'si, ilk psikozlarını geçirdiklerinde hali hazırda sigara tiryakisi çıktı.
 
Bir yıl daha erken görülüyor
 
Sürekli ve her gün sigara içenler, içmeyenlere göre şizofreni gelişmesi konusunda iki kat daha fazla risk altında. Sigara içenlerde şizofreni ortalamaya göre bir yıl daha erken görülmeye başlıyor. Sigara içen herkeste böyle bir hastalık gelişmeyeceğini ancak sigara içmenin büyük bir risk olduğuna dikkat çekiyor. Şizofreni normal koşullarda her 100 kişiden birinde görülebilirken, sigara ile bu oran yüzde 2'ye çıkıyor. 
Son Güncelleme: 10.07.2015 23:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575