'Yardım Etmek Mutlu Eder'

Trabzonspor taraftarının 'yardım' sevgisi bu kez Marmaris'ten seslendirildi.

'Yardım Etmek Mutlu Eder'

Trabzonspor taraftarının 'yardım' sevgisi bu kez Marmaris'ten seslendirildi.

20 Mayıs 2016 Cuma 21:01
'Yardım Etmek Mutlu Eder'
Marmaris Marbas otelde Trabzonspor'u farklı bakış açısıyla değerlendiren ve Trabzonspor'un insanlık adına 'yardım' temalı destekleriyle adını duyuran ve geçtiğimiz senelerde Alman çifti Trabzon'a getiren kendilerini Trabzonsporlu yapan Fırat Korkmaz bu kez de Marmaris'ten Trabzonsporlulara seslendi.

Basın toplantısına Türkiye'yi temsilen Trabzonsporluluğu ile bilinen Fırat Korkmaz ve Zafer Alp, Hollanda'yı temsilen Vera Van Rijn, Almanya'yı temsilen Kulpok, Sabine Kulpok, Süleyman Ulutürk, İngiltere'yi temsilen Daniel Hope, Rosemary Thelma Hope ve Çek Cumhuriyeti'ni temsilen Jaroslav Lank katıldı.  


Ortak basın açıklamasını Fırat Korkmaz yaparken şu ifadelere yer verdi.

"Son 3 senedir AKUT ekipleri yararına düzenlediğimiz bağış çalışmaları ile Trabzonspor taraftarı kimliğimizle huzurlarınızdaydık. Bugün yine huzurlarınızdayız, yine bağış/yardım etkinliklerimiz tüm hızıyla devam ediyor, ama bugün Trabzonspor’u konuşmayacağız. Bunun sebebi son yenilgilerimiz falan değil; aksine Fenerbahçe maçında yaşanan olayları konuşmaktan, yargılamaktan bıkmayan kesimlerin yıllardır yaptığımız sosyal sorumluluk projelerine karşı 3 maymun gibi davranmaları. Formam hala üzerimde; şu yaptığımız bağış/yardım etkinlikleri bizlerin “Trabzonspor taraftarı olmak”tan anladıklarımızdır; Trabzonspor’a layık olma çabamızdır. Aslolan yine ve her daim Trabzonspor…

Ve artık çalışmalarımızı Tuğba Özay Proje Destek Ekibi; “Tubistler” olarak yürüteceğiz. Sevgili Tuğba Özay, çalışmalarımızdan haberdar ve hatta birebir bu çalışmaların içinde.

Son 3 senede AKUT Marmaris ve Trabzon ekiplerine bağışlar gerçekleştirdik. Tıbbi lojistik ağırlıklı yaklaşık 1 ton malzemeyi Almanya’dan Türkiye’ye çektik. Bunlar organizasyonu zor ve karmaşık, çok zaman alan çalışmalardı. Son parti malzemeler 2015 Ekim ayında İstanbul’da gümrüğe ulaştı ve bildiğim kadarıyla hala gümrükten çıkarılamıyor malzemeler. AKUT genel merkeziyle ciddi iletişim kopukluğu yaşıyoruz ve bu konuyla ilgili kimle görüşebileceğimi, kimden bilgi alabileceğimi bilemiyorum. Bu yüzden gümrükteki sıkıntının ayrıntısı konusunda da maalesef fikrim bile yok.

Avrupa’dan bağışçı kişiler ve şirketler, yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığını soruyorlar; maalesef 8 aydır onlara yapabileceğimiz bir açıklama da yok. Bu malzemelerin hepsini yazışmalarla toparlıyoruz, Andreas ve Sabine, evinin bir odalarını depoya dönüştürüyorlar, kargo şirketleriyle yazışmaları ve görüşmeleri yine biz sağlıyoruz. Malzemelerin Türkiye’ye ulaşmasına kadarki tüm gerekenleri bizler sağlıyoruz. Lakin şu aşamada, bağışların akıbetini bilmeyen kişilerle ve şirketlerle kısmi güven problemleri yaşamaya başlıyoruz, her sene sevkiyatı bedava gerçekleştiren (ki kargo masrafı her sene en az 4000 Euro) kargo şirketi var olan belirsizlik nedeniyle muhtemelen artık çalışmalarımıza destek vermeyecek. Bu da işlerimizi zorlaştırıyor.

Gümrükteki malzemeler AKUT ekiplerine ulaşmadığı sürece korkarım Almanya’dan Türkiye’ye bu tarz bağış aktarımları duracak.

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü için bir taraftan çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Almanya’dan tedarik ettiğimiz bir adet kesme/ayırma aleti Lukas jeneratör geçtiğimiz günlerde bölüme ulaştı. Bu cihazın Almanya’dan Türkiye’ye sevkiyatını tanıdık bir nakliye firmasına ait tırla gerçekleştirdik. Hâlihazırda Almanya’da toparladığımız tıbbi lojistik ağırlıklı malzemeler yine var, bu malzemeler Andreas ve Sabine’nin depo haline dönüşmüş evlerinde. Gümüşhane’deki dostlar malzemeleri istiyorlarsa bunun taşıma, nakliyat kısmını halletmeliler. Bu konuda bizim hareket kabiliyetimiz maalesef kalmadı. Tatile gelirken Andreas ve Sabine, Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’ne bağışlamak üzere 2 adet AMBU cihazı getirdiler. Almak istiyorlarsa cihazlar burada ve bende.

Bu seneden itibaren bağış/yardım etkinliklerimizi ihtiyaç sahibi okullar ve yoksul öğrenci kardeşlerimiz yararına gerçekleştireceğiz. Eğitimi, çocukları apayrı önemsiyoruz. Belirlediğimiz İzmit’te bir okul ve o okulda 3 öğrenci kardeşimiz, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bir köy okulu, Van’da 2 köy okulu ve Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bir okul var. Bu okulların ve öğrenci kardeşlerimizin kırtasiye, kışlık giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere, 5 ülke vatandaşı Tuğba Özay Proje Destek Ekibi’nin uluslar arası kolu olarak bir araya geldik. Tuğba Özay, yarışmadan kısa bir süre önce geldi; şu an Antalya’nın Manavgat ilçesinde anne ve babasıyla vakit geçiriyor. Survivor’da defalarca dile getirdiği “Tubistleri” bizleriz. Tuğba Özay’ın Tubistleri sosyal sorumluluk projeleri üretir, gerçekleştirir; misyonumuz budur. 8 Ocak 2016 tarihinde, Tuğba Özay’ın liderliğinde Van’da 3 köy okuluna kışlık giyim, kırtasiye gereçleri ve oyuncaklardan oluşan hediyeler götürdük.

Tuğba Özay Proje Destek Ekibi’nin çalışmalarını İstanbul merkezli yürüten bir ekibi var; birlikte çalışmalar yürüttüğü Van’da “Umutlu Yarınlar” ve mersin’de “Tebessüm Gönüllüleri” isimleri yardım/bağış oluşumları da var. Muhtemelen okullar ve öğrenci kardeşlerimiz hususunda bu ekiplerle el birliğiyle hareket edeceğiz.

Okullar ve öğrenci kardeşlerimiz yararına bağış etkinliğimizi şu an itibariyle başlatıyoruz. Yaklaşık 6 ay sürecek çalışmalarımızda okullar için kütüphane oluşturma, projeksiyon cihazı ve bilgisayarlar temin etme, keza öğrenci kardeşlerimiz için temel kırtasiye gereçleri, yazlık/kışlık giyim malzemeleri temin etme gibi çalışmalara yönleneceğiz. Eylül ayının son haftası, gelebilecek yabancı misafirlerimizle (ki Andreas ve Sabine kesin gelecekler) İzmit’teki 3 öğrenci kardeşimizi bizzat ziyaret edip hediyelerini kendilerine elden vereceğiz. Muhtemelen Tuğba Özay, Tubistler Ailesi ve görüşmeyi planladığımız bir sanatçı büyüğümüz daha bizlere eşlik edecek. Özellikle müzik yeteneği olan 2’si bayan 3 öğrenci kardeşimizi önemsiyoruz. 2 keman ve 1 bağlama özellikle onlar için temin edeceğiz. 

Sevgimizi paylaşarak çoğaltıyoruz bizler. 5 farklı ülkenin vatandaşı; farklı uyruklarda, farklı dillerde aynı hislerle haykırıyoruz: Yardım Etmek Mutlu Eder!"

Ekip, toplantının ardından Marmaris'te bulunan TS Club Tırını ziyaret ederek alış veriş yaptı.

Haber Kaynağı: Hasan Yılmaz / HaberTS


Son Güncelleme: 20.05.2016 21:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.