Kategoriler

Trabzonspor Haberleri

Anne karnında bebek gelişimi nasıldır?

Anne karnında bebek gelişimi, her anne adayının merak ettiği bir süreçtir. Her hafta, bebek inanılmaz bir hızla gelişir ve büyür.

Anne karnında bebek gelişimi, her anne adayının merak ettiği bir süreçtir. Her hafta, bebek inanılmaz bir hızla gelişir ve büyür. İlk 10 haftaya embriyonal dönem adı verilir. Gebeliğin 10. Haftasından doğuma kadar olan dönem ise fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Embriyonal dönem, bebek için en önemli süreçtir. Tüm organlar bu hafta oluşur ve tamamlanır. Fetal dönemde ise bu organlar gelişmeye ve büyümeye devam eder. Anne karnında yani daha doğru bir ifade ile rahimde geçen her hafta, bebeğin organları gelişir ve fonksiyonları ilerler. Anne karnında bebek gelişimi tam olarak tamamlanmadığı zaman yani erken doğum gibi durumlarda, bebeklerde solunum sorunları ortaya çıkabilir, bu sebeple de yoğun bakım ünitesi gerekebilmektedir. Anne karnında gelişimi tamamlanmamış olan ve çok erken doğan bebeklerin ise anne karnı dışında yaşama şansı ne yazık ki yoktur. 24 haftadan önce doğan bebekler için yaşama şansı söz konusu değildir.

Anne karnında bebek gelişimi nasıl incelenir?

Anne karnında bebek gelişimi 3 döneme ayrılır:

  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester

Bu dönemler, 3 aylık süreci kapsar. Yani, 1. Trimester, gebeliğin ilk 3 aylık dönemini tanımlamaktadır. İlk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebek hızla gelişir. Bebek için en önemli ve riskli süreçtir. Bu sebeple de anne adayının beslenmesine, egzersizlerine ve fiziksel aktivitelerine dikkat etmesi önemlidir. Hastalık bulaşabilecek ortamlardan uzak durması ve bebek için sağlıklı alışkanlıklarının edinilmesi gerekmektedir.

2.trimester ise, ikinci üç aylardır. Bu süreç, anne adayının gebelikten en keyif aldığı dönemdir. Bulantılar azalır, gebelik belirtileri kimi zaman kaybolur. Bebeğin ilk hareketleri hissedilir ve anne fiziksel olarak en yüksek enerjiye sahiptir.

3. trimester döneminde ise anne karnındaki bebek gelişimi biraz daha yavaşlar. Artık doğuma hazırlık süreci başlamıştır. Bebek bu süreçte, doğduktan sonra nefes alma ve emme egzersizlerine anne karnında başlar. Gebelik belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Bu süreçte anne adayının bol bol dinlenmesi, bebeği için doğru beslenme alışkanlıklarını devam ettirmesi, sağlıksız ortamlardan uzak durması oldukça önem teşkil eder. Doğum ise 3. Trimester sonunda olur.

Kaynak: //www.dogufertil.com/

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KÜLTÜR SANAT
19 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kut’ül Amare” dizisinin tanıtımına katıldı
GENEL
11 Kez Görüntülendi.
Ankaralı kadın girişimci, kişiye özel tasarladığı ayakkabılarla dünyaya açılıyor
ASAYİŞ
10 Kez Görüntülendi.
İki otomobil kavşakta çarpıştı: 6 yaralı
ASAYİŞ
11 Kez Görüntülendi.
Otomobil köpeğe çarpıp tır ile çarpıştı: 2 ölü
GENEL
15 Kez Görüntülendi.
Kudüs direnişinin genç kahramanı Fevzi El-Cuneydi Esenler’de
ASAYİŞ
15 Kez Görüntülendi.
Düzce’de tır devrildi: 1 ölü
SPOR
11 Kez Görüntülendi.
Galatasaray yardımcı antrenörleri KAP’a bildirdi
GENEL
12 Kez Görüntülendi.
ABD’de olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar tatil edildi
SPOR
13 Kez Görüntülendi.
Aykut Kocaman: "Kazanma alışkanlığı açısından önemliydi"
ASAYİŞ
12 Kez Görüntülendi.
Esenyurt’ta soba kaynaklı patlama: 6 yaralı