Kategoriler

Trabzonspor Haberleri

Anne karnında bebek gelişimi nasıldır?

Anne karnında bebek gelişimi, her anne adayının merak ettiği bir süreçtir. Her hafta, bebek inanılmaz bir hızla gelişir ve büyür.

Anne karnında bebek gelişimi, her anne adayının merak ettiği bir süreçtir. Her hafta, bebek inanılmaz bir hızla gelişir ve büyür. İlk 10 haftaya embriyonal dönem adı verilir. Gebeliğin 10. Haftasından doğuma kadar olan dönem ise fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Embriyonal dönem, bebek için en önemli süreçtir. Tüm organlar bu hafta oluşur ve tamamlanır. Fetal dönemde ise bu organlar gelişmeye ve büyümeye devam eder. Anne karnında yani daha doğru bir ifade ile rahimde geçen her hafta, bebeğin organları gelişir ve fonksiyonları ilerler. Anne karnında bebek gelişimi tam olarak tamamlanmadığı zaman yani erken doğum gibi durumlarda, bebeklerde solunum sorunları ortaya çıkabilir, bu sebeple de yoğun bakım ünitesi gerekebilmektedir. Anne karnında gelişimi tamamlanmamış olan ve çok erken doğan bebeklerin ise anne karnı dışında yaşama şansı ne yazık ki yoktur. 24 haftadan önce doğan bebekler için yaşama şansı söz konusu değildir.

Anne karnında bebek gelişimi nasıl incelenir?

Anne karnında bebek gelişimi 3 döneme ayrılır:

  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester

Bu dönemler, 3 aylık süreci kapsar. Yani, 1. Trimester, gebeliğin ilk 3 aylık dönemini tanımlamaktadır. İlk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebek hızla gelişir. Bebek için en önemli ve riskli süreçtir. Bu sebeple de anne adayının beslenmesine, egzersizlerine ve fiziksel aktivitelerine dikkat etmesi önemlidir. Hastalık bulaşabilecek ortamlardan uzak durması ve bebek için sağlıklı alışkanlıklarının edinilmesi gerekmektedir.

2.trimester ise, ikinci üç aylardır. Bu süreç, anne adayının gebelikten en keyif aldığı dönemdir. Bulantılar azalır, gebelik belirtileri kimi zaman kaybolur. Bebeğin ilk hareketleri hissedilir ve anne fiziksel olarak en yüksek enerjiye sahiptir.

3. trimester döneminde ise anne karnındaki bebek gelişimi biraz daha yavaşlar. Artık doğuma hazırlık süreci başlamıştır. Bebek bu süreçte, doğduktan sonra nefes alma ve emme egzersizlerine anne karnında başlar. Gebelik belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Bu süreçte anne adayının bol bol dinlenmesi, bebeği için doğru beslenme alışkanlıklarını devam ettirmesi, sağlıksız ortamlardan uzak durması oldukça önem teşkil eder. Doğum ise 3. Trimester sonunda olur.

Kaynak: //www.dogufertil.com/

Yorumlar
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha Fazla Haber
TRABZONSPOR
767 Kez Görüntülendi.
İşte Penaltı Anı
TRABZONSPOR
1710 Kez Görüntülendi.
Galibiyeti Trabzonspor Atkısıyla Kutladı
TRABZONSPOR
10762 Kez Görüntülendi.
Hakan Arıkan Maç Sonu Çıldırdı
TRABZONSPOR
5412 Kez Görüntülendi.
Trabzonspor Osmanlıspor Maçı Sonrası İlginç Görüntü
TRABZONSPOR
3527 Kez Görüntülendi.
Maç Sonunda Sakatlık Şoku
TRABZONSPOR
463 Kez Görüntülendi.
Hasan Akbaş: Buz Kestiren Galibiyet
TRABZONSPOR
3903 Kez Görüntülendi.
Trabzonsporlu Futbolcu Çıldırdı
TRABZONSPOR
1763 Kez Görüntülendi.
Osmanlıspor'un Maç Sonu Tepkisi
TRABZONSPOR
3685 Kez Görüntülendi.
Maç Sonunda Flaş Gönderme
TRABZONSPOR
4112 Kez Görüntülendi.
Rıza Çalımbay Galibiyeti Yorumladı