Türk spor gündemi son günlerde doping skandallarıyla çalkalanıyor. 

Özellikle halter, güreş,atletizm branşlarında bir çok sporcunun doping testlerinin pozitif çıkması ve men cezaları almaları Türk sporunun ne kadar geliştiğini gösteriyor ve ileri dönük ümit vaat ediyor.

 Demek ki artık bizde dünya sporunu takip etmeye başlamış ve dünya arenasında kendimizi gösterebilmek için ne gerekiyorsa yapmaya başlamışız.

 “Elin gavuru yapıyor bende yapayım”  mantığı… Bence çok doğru.

Çekiç atıcısı , Dünyada ve Avrupa da bir çok madalyası olan ve testlerde dopingli bulunan sporcumuz Eşref Apak, Federasyonuna hitaben; “Konuşursam çok şeyler değişir, kimse koltuğunda oturamaz” diyerek açık bir dille tehdit ediyor. Durumun vehametini buradan anlayabilirsiniz.

Nasrettin Hoca sarımsağa tükürmüş toprağa gömmüş. Sarmısağa demiş ki; ister bit ister bitme görüp görebileceğin su bu kadar. Türk sporcularda sarımsakla aynı durumda..

Dünya spor camiasında derecesi yüksek olmayan,bir çoğu spor alanında  vasat 24 ülkenin katıldığı Akdeniz Oyunlarında bile, kürsüye çıkan sporcuya  servet değerinde paralar ödeniyor.

Adam da bakıyor ki görüp görebileceğim su bu kadar, ne yapayım asılayım Akdeniz Oyunlarına paraya giden yolda her şey mübahtır, dopingse de doping… sadece bu Akdeniz Oyunları için geçerli değil tabi… bkz: Olimpiyatlar, Avrupa Şampiyonaları, Dünya Şampiyonları vs…

Şaka bir yana doping sporcunun kendi sağlığı için çok zararlı bir maddedir. 

“Doping ne menem bişeydir ? “

Kısaca anlatacak olursam; doping tek bir çeşit değildir. Bunun şırıngayla alınanı hap şeklinde toz şeklinde olanı bir çok türü vardır. Ve bunların enerji sağlayanından, kas büyümesi, güç vereni, sakatlıkta erken tedavi edicisi, dikkat artırıcısına kadar ihtiyaca göre değişen bir çok türü var.

Üzerimde vebal kalmaması için şu bilgiyi vermek isterim ki dopingli çıkan bazı sporcular dopingi bilerek kullanmaz.  

Hastalık  dönemlerinde mesela grip olduklarında aldıkları (bunlar piyasada da kullanılan ilaçlar ) ilaçlardan bilmeden WADA’nın listesinde olan doping etkili bir madde kanlarına bulaşabiliyor. Ya da bilmedikleri yeni tattıkları bir yemekten de olabiliyor. 

 “Doping Yetenek Artırmaz” 
 
 Kamu oyunda; doping alındı mı orta sınıf bir sporcunun bile şampiyon olacağı zannediliyor. Doping sadece sporcuya üstte saydığım gibi güç,enerji, doku onarımı vs… sağlar. Yetenek vermez. Yetenek doğuştan gelir. Yani dopingi litre usulü alsan da bir Usain Bolt’u geçemezsin.

“Doping ne arar la Avrupa da ! ”

İşin ilginç tarafı Dünya spor camiasının, doping sanki ilk defa Türkiye de bulunmuş daha önce böyle bir şey yokmuş, Türkler sıfırı ve yoğurdu bulduğu gibi dopingde bulmuş iması bırakması çok garip. 
Oysaki ilk önce biz dopingi Bulgaristan dan öğrendik şimdide İngilteri’nin çaktırmadan doping nasıl kullanılır ilminden yararlanıyoruz. 
Bu işin babası Abd-Rusya-Çin-Bulgaristan’dır. Bizimkiler daha 90’larda Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye ye gelmesiyle öğrendi bu işi, gerçi öğrenmişte sayılmayız yakalanmamayı becermemiz lazım.

Ben Johnson- Lance Armstrong - Carl Lewis- Kerrith Brown- Alexander Leipold vs… Bunlar Konyalı, Urfalı, Mersinli, Rizeli,  falan değiller herhalde…

Spora yapılan yatırımlar ve verilen maddi ödüllerin artırılmasından tarafım ama daha adaletli bir şekilde dağıtılmasından yanayım. İşin neticesi spor amatör ruhunu kaybediyor her şey maddileşiyor. 

Doping ahlaksızcadır, Hırsızlıktır. Hakkı gasp etmektir. Kul hakkıdır, ve sporcuyu geri dönülmez sakatlıklara ve belli başlı  hastalıklara düşürür. En yakın örnek Türk atlet zavallı Binnaz Uslu ne halde bakın görün ibret olsun….

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
baki besli 2013-08-16 16:41:23

Almanlari unuttun 40seneden beri systematik devlet desdekli doping yaptilar her spor dalinda futbolda bile ve basarilar geldi iki almanyada dogu coktukden sonra aciklandi ama bati almanya herseyi sakladi

banner573

banner575