TARİHİN VE ZAMANIN KÖŞETAŞI BİR ŞEHİR: TRABZON


Seyfullah ARSLANTÜRK

Seyfullah ARSLANTÜRK

07 Eylül 2012, 19:06

Şehirler üzerine düşünmek, onlarla ilgili hayaller kurmak, zihinde onlarla ilgili özel anlarınızı ve hatıralarınızı canlandırmak güzeldir. Hiç şehir görmeyenleri ise konu dışı sayarak şöyle diyebiliriz: Her insanın gördüğü veya yaşadığı en az bir şehir olduğuna göre şehir üzerine düşünce ve hayal üretmek, anıları canlandırmak kolaydır. Kolaydır ama onları yazmak çok zordur. Nereden başlayacağını bilemez insan,  kalem elinde kalakalır. Hele bu çok sevdiği ve değer verdiği bir şehirse yazanın işi daha da güçleşir. Trabzon üzerine yazmak, bu yüzden benim için zordur. Ama çok güçlü bir arzu ve zevkle yapacağım bir görev ve sorumluluk hissidir aynı zamanda. Bu noktada yazılarıma güzel bir noktadan güzel bir şehirden Trabzon’dan başlamak istedim.

Kimi şehirler vardır tarihsel akışla, kimi şehirler vardır kültürle, kimi şehirler vardır yaşanan çağın renkleriyle kendini ortaya koyar. Adeta şehirlerin bazıları cüssesi küçülmüş yaşlı ve bilge bir ihtiyar, bazıları güçlü ve olgunluk çağını yaşayan bir insan, bazıları da alımlı ve uçarı bir gençtir.  

Trabzon ise bunların hepsidir.  

Trabzon’un tarihini anlatmaya başlayacaksak Antik Çağ’dan başlayıp Bizansla devam etmemiz gerekir. Fatih Sultan Mehmet döneminde 1461 yılında fethedildiğini; sonradan Kanuni unvanı alacak olan Sultan Süleyman’ın Trabzon’da doğduğunu da söylememiz gerekir. Çünkü Trabzon’un böyle güçlü ve derin bir geçmişi vardır. Anlattığımızda “muhteşem”dir Trabzon’un tarihi. Ama derdimiz bu değil, sadece sözünü edip geçeceğimiz şeyler bunlar. Asıl anlatmak istediğimiz Trabzonun, bir duygu ve bilinç şehri olduğudur. 

Trabzon’a hiç gece gittiniz mi bilmem ama gittiyseniz eğer, gecenin bilinmezliğine, gizemine girermiş gibi girersiniz. Bazen sever, okşar, bazen değer verir, arzular, bağrına basar sizi, bazen de küser, darılır, sırt çevirir ayrılır gider sizden. Ama hepsinde derin bir koku bırakır üzerinizde. Çünkü Trabzon bir hayat şehridir. 

Gizli gizli bir türkü söyler duyacak kulağı olanlara, söyleyecek lafı olanları dinler bir sevdalı edasıyla. Yani dili olanlar için bir kulağı, kulağı olanlar için de bir dili vardır. Trabzon kendine dil olması açısından Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi büyük şairler yetiştirmiştir. Hatta Necip Fazıl Kısakürek, en güzel şiirlerinden biri olan ve adeta içinize yağan, Bu Yağmur isimli şiirini Trabzon’da yazmıştır ve Trabzon kendine kulak olması açısından ise birçok etkili okuryazar takımı yetiştirmiştir.  

Trabzon kendini ender çoğaltan illerden biridir. Bir şehrin hafızası o şehrin mezar taşlarına kazılıdır ilk etapta. Bu açıdan bakıldığında ise Trabzonlu vatandaşın mezarı, kendisi başka ilde ölse bile genelde Trabzon’a gider.

Diğer bir özelliğiyle Trabzon eski bir başkenttir ve bütün eski başkent insanlarında olan farklı tipolojik özellikler Trabzon insanında da bulunmaktadır. Bu farklılıklarını atak olmasında bir işe girişirken gösterdiği farklılıklarla ve lider olma özellikleriyle de gösterir.  

Kısacası Trabzonluluk başlı başına bir kültürdür. Bu Trabzon’un farklı bir coğrafi yapıya sahip olmasıyla beraber Trabzon’da bulunan insanların zaman içinde kendi farklılıklarını da ortaya çıkarması ile başat bir unsur olarak göze çarpar. Ve siz bunu Trabzon’a her gittiğinizde bir başka türlü yaşarsınız. Bir başka deyişle Trabzon’un her insana yönelik onu kendinde tarif edebilecek bir yüzü vardır. Yukarıda da dediğimiz gibi hayatın bütün hâllerinin Trabzon’da bir karşılığı vardır çünkü. Trabzon bir hayat şehridir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Çebi - 5 yıl önce
çok derin bir yazı güzel olmuş.
Avatar
Muhammet Maden - 5 yıl önce
baki cinemre, akın mecmuasının 1 haziran 1932 tarihli sayısındaki yazısında şöyle şikâyet eder: evet sıkılıyorum, çünkü baba yurdumu tanımıyorum, onunla hiç alâkası olmayan uzak yabancıların onu bildiği kadar ben bilmiyorum, halbuki üstünde doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum.” diyor.memleketimizin yuceligini vurguladigin icin tesekkur ederim.yazi hayatinda basarilar dilerim
Avatar
MEHMET ALİ KUMBUZOĞLU - 5 yıl önce
aziz dostum beni rüyalarima götürdüğün için sana teşekkür ederim. trabzon için ne kadar çokgüzel ifadeleri kullanırsak yine azdır. ama çok güzel özetledin değerli kardeşim. güzel yazılarının devamını diliyorum. allaha emanet ol.
Avatar
şaban özakın - 5 yıl önce
çok güzel bir şehirden bu denli derinlikli bir yazıyla bahsetmşsin fevkaledeninde fevkinde bir anlatım.
Avatar
ADİL MAHMUT EROĞLU - 5 yıl önce
güzel bir yazızıyla köşe yazarlığına başlamışsın, devamınının gelmesi dileğiyle...
Avatar
hamit alemdaroğlu - 5 yıl önce
sözlerin ve bütün terennüm edecek kavramlarım hitama erdiği noktadayız.
Avatar
Turan Yılmaz - 5 yıl önce
seyfullah bey bir yazı yazdınız tadı damağımızda kaldı... derinlikli bir yazı ve biz devamını istiyoruz üstadım...
Avatar
mehmet köşetaş - 5 yıl önce
benim soyadım köşetaş bizim soyumuz ordan geliyo ama malatyalıyım.....