Cemiyet Seçimi Yargıya Gidiyor

Bir süre önce gerçekleştirilen ve sonrasında büyük tartışmalara neden olan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti seçimi yargıya taşınıyor.

Cemiyet Seçimi Yargıya Gidiyor

Bir süre önce gerçekleştirilen ve sonrasında büyük tartışmalara neden olan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti seçimi yargıya taşınıyor.

02 Haziran 2016 Perşembe 12:16
Cemiyet Seçimi Yargıya Gidiyor
 Cemiyet tüzüğüne göre Yönetim Kurulu'nda yapılan oylama sonucu başkan seçilen Yusuf Turgut konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tekin Atay'ın başvurusu sonrasında incelemede bulunan Trabzon Dernekler İl Müdürlüğü'nün verdiği görüşü kasıtlı ve hukuk dışı olarak yorumladı.

Yusuf Turgut şunları söyledi: "Yönetim Kurulu Başkanı seçilmemden birkaç gün sonra Dernekler Masası İl Müdürü Salih Seyyar’ı seçilmem nedeniyle şifre almak için ziyaret ettiğimde ‘Şu, şu evrakları hazırlayın yarın 2 arkadaşım incelemeye gelecek’ demiştir. Ancak arada ne olmuş ise bir gün sonra şahsımı arayıp ‘Hani evrakları neden getirmediniz’ diyerek il müdürlüğüne tüm evrakları almıştır. Geçen süre içinde tamamen baskı altında yapıldığına inandığımız kongre ile ilgili tespitler tarafımıza verilmiştir. Tespitin normal şartlar altında yapılmadığı inancı ile Yönetim Kurulu olarak göreve devam etmekle birlikte her zaman söylediğimiz gibi bağımsız mahkeme kararına saygı duyulacaktır"

BİRLİKTELİK DENEMELERİ

Seçim öncesinde olduğu gibi, seçim sonrasında hatta Divan Başkanı İhsan Öksüz huzurunda camianın rahatlatılması için atılacak adımlarla ilgili öneriler getirdiğini kaydeden Turgut, "Bunların hiçbirine Tekin Atay arkadaşımız yaklaşmamıştır. Bu süreç sonunda kişilerin değil hukukun dediği olacaktır, çabamız sadece ve sadece bunun içindir. Konuyla ilgili Yargıtay’dan görüş alınmış, ‘Eğer Nedim Mollaveisoğlu seçildikten sonra divana verdiği dilekçede listeden istifa etmiş ise yönetim kurulundan diğer en çok oyu alan isim göreve gelir. Eğer yönetim kurulu belirlenip Başkan seçildikten sonra listeden istifa etmiş olsaydı yedekteki ve en çok oy alan isim gelir.’ kararı bu yöndeki içtihatlarla sabittir. Nedim Mollaveisoğlu kongre divanına yönetime mazbatalar verilmeden, yani kongreyi bitirmeden istifasını sunmuştur. İşlem tamamen yasaya uygundur. Sonucu Ali Öztürk ve Tekin Atay değil yargı belirleyecektir. Hukukun vereceği karara anında uyacağımı belirtir, saygılarımı sunarım" ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 02.06.2016 12:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575