İhracatçı Belirsizlikten Rahatsız!

2015 yılının ilk yarısında Doğu Karadeniz Bölge İhracatı düşüş trendini bozmadı

İhracatçı Belirsizlikten Rahatsız!

2015 yılının ilk yarısında Doğu Karadeniz Bölge İhracatı düşüş trendini bozmadı

02 Temmuz 2015 Perşembe 18:44
İhracatçı Belirsizlikten Rahatsız!
 Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği yetki alanında bulunan Trabzon, Rize ve Artvin illerinden 2015 yılının ilk 6 ayında 802.584.424 $ tutarında ihracat gerçekleşirken, gerçekleşen bu ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3 oranında bir artış gerçekleşmesine rağmen miktar bazında %17.5 oranında düşüş yaşanmıştır.

TRABZON’DA MİKTAR BAZINDA DÜŞÜŞ

Konuya ilişkin bilgi veren DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, iller bazında Trabzon ihracatında görülen %13.5 oranındaki artışın, ürün rekolte düşüklüğüne bağlı olarak gelişen fındık ihraç fiyatlarının bir önceki yıla oranla artışından kaynaklandığını belirterek, miktar bazında ise Trabzon’un ihracatında %17 oranında bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Gürdoğan, “Trabzon, Rize ve Artvin illerimizden 2015 yılı Ocak-Haziran ayları ihracatının ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla % 37 artışla 470.825.934 USD tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, % 16 düşüşle 156.174.605 USD tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze Ürünleri ikinci sırayı ve % 25 düşüşle 79.558.728 USD tutarındaki ihracatla da Madencilik ürünleri üçüncü sırayı almaktadır. Ayrıca bu üç sektör ihracatında miktar olarak da düşüş yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜRCİSTAN’A YÖNELİK İHRACATTA DA DÜŞÜŞ….

Gürdoğan, bölgeden 2015 yılı Ocak-Haziran aylarında 94 değişik ülkeye ihracat yapıldığını en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkenin; Rusya Federasyonu, Almanya, Gürcistan, Fransa ve İtalya olduğunu dile getirdi. Gürdoğan, “Bölgemizin öncelikli pazarlarından olan Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatımızda %19’luk ve Gürcistan’a yönelik ihracatımızda %16’lık düşüş görülmektedir” dedi.

EN ÖNEMLİ ETKENLER; ÜLKEMİZDEKİ BELİRSİZLİK, EKONOMİDE GEREKLİ ADIMLARIN ATILMAMASI

DKİB Başkanı Gürdoğan, ihracatta yaşanan bu düşüşlerin sebeplerine ilişkin bilgi vererek, “İhraç pazarlarında yaşanan istikrarsızlık yanında, ülkemizde her şeyin yeni kurulması beklenen hükümete endekslenmesinin yarattığı belirsizlik ve ekonomide gerekli adımların atılmaması, bürokrasi kanadında yaşanan sorunlar Bölge ihracatımızda yaşanan   düşüşün en büyük kaynağıdır. İhracatçılar olarak artık bir an önce siyasi uzlaşmanın sağlanarak yeni Hükümetin kurularak, ekonomi de ve ihracatımızda yeni bir atılım ve başarı hikayesi olacak politikaları üretmelerini beklemekteyiz. Her geçen gün ihracatımızdaki düşüş trendinin azalması, ileride telafisi mümkün olamayacak tahribatlara yol açacağı endişesi taşımaktayız. Küresel ekonomide ve bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasi olumsuzluklar ve gerginlikler yeni dış politikaların belirlenmesini zorunlu kıldığı gibi, komşu ülke ve öncelikli pazarlarımız olan ülkelerle ilişkilerimizi geliştirici politikaların bir an önce uygulamaya konulması ihracatçılar olarak en öncelikli talebimizdir. İhracatımızın hedeflenen rakamlara ulaştırılabilmesinde en öncelikli yapılması gereken yakın komşu ülke pazarlarındaki payımızın arttırılmasıdır. Bundan dolayı, bir an önce vatandaşlarımızın siyasilerin önüne koyduğu artık uzlaşın, gerginlik istemiyoruz tablosuna ve çağrısına uygun Hükümetin bir an önce kurularak yeni bir başarı hikayesi oluşturacak, ekonomiyi şaha kaldıracak ve ihracatta artışı sağlayacak politikaların uygulanmasını beklemekteyiz” dedi.

2015 yılı Ocak-Haziran aylarında Bölgeden gerçekleşen ihracatın iller bazında dağılımı ise;olmuştur.
Son Güncelleme: 02.07.2015 18:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.