MHP, Büyükşehir'i Mahkeme Veriyor!

Çakıroğlu’nun hem Ortahisar hem de Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaptığı tespitlere gelen ağır cevabın sonu mahkemeye gidecek gibi.

MHP, Büyükşehir'i Mahkeme Veriyor!

Çakıroğlu’nun hem Ortahisar hem de Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaptığı tespitlere gelen ağır cevabın sonu mahkemeye gidecek gibi.

29 Nisan 2015 Çarşamba 12:32
MHP, Büyükşehir'i Mahkeme Veriyor!
 Ortahisar Belediyesi MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu’nun belediyelerin birinci yılın doldurulmaları münasebetiyle hem Ortahisar hem de Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaptığı tespitlere gelen ağır cevabın sonu mahkemeye gidecek gibi.

Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan gelen cevap MHP kurmayları tarafından ağır ithamlara yer verildiği gerekçesiyle hakaret içerikli bulundu.

MHP'liler bu açıklamayı "niyet okuma" olarak nitelendirirlerken, bu yolla fikir belirtildiği, bu fikrin de harekete varacak ifadelerle seslendirildiğine inanıyorlar. Bunun sonucunda da verilen karar, nefret suçundan mahkemeye gitmek.

Bu amaçla MHP’nin avukatları devreye girdiler. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yazılı açıklama satırı satırına inceleniyor. Bazı hukukçular bu açıklamanda suç unsuru bulduklarını belirttiler. Bireysel olarak değil bütün belediye meclis üyeleri ayrı ayrı suç duyurusunda bulunma kararı aldılar.

Suç duyurusunda muhatap Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı olacak. Tüzel kişilik hakkındaki suç duyurusu süreç içinde kişiye indirgenecek. Bu mahkeme süreci gerçekten ilginç bir süreç olacağa benziyor. Bu süreci de takip edeceğiz.

İŞTE O AÇIKLAMA

MHP cephesinde büyük tepkiye neden olan o açıklamanın tam metni şöyle:

"Trabzon Valisi Abdil Celi Öz, 23 Nisan 2015 törenleri için tüm ülkede uygulanan resmi tören programını uygulamış ve havanın yağışlı olması münasebetiyle 28 Nisan Salı günü Boztepe’deki Hasan Tahsin Kırali İlkokulu’ndaki planlanan törenlerde sevgili yavrularımız, öğretmenleri, anne – babaları ve velileri ile beraberce yapılan törenlere katılmıştır. Garnizon Komutanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu törenlerdeydi.

Bu programdan bile bihaber olan Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu tezviratçılık yapmıştır. İlçe  Belediye Meclis Üyesi  Davut Çakıroğlu Trabzon’un nüfusuna dair bilgisizliğini de ortaya koymaktadır. 2007 yılından önce her şehirdeki nüfusta belli bir  çok gösterme vardı. 2007 yılındaki Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre Trabzon’un gerçek nüfusu 750 bin  rakamlarında çıkmıştır.  2014 yılındaki son sayımda ise 766 bin nüfusumuz vardır.  Doğum ve ölüm hızı eşit olan Trabzon’umuzda nispi de olsa bir artış olduğu ortadadır.  Bu rakamları değiştirerek Trabzon’u aşağıda göstermek hangi düşüncenin tezahürüdür.

Çimento Fabrikası şehir içinden 2015 yılı sonuna kadar çıkacakken şehir sınırları içinde çeşitli yerler kendilerine önerilmiştir. Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu’nun Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve  Ortahisar ilçe Belediyesi için  “Büyükşehir Ortahisarı kaale almıyor. Birbirleriyle yarışan, rekabet yaşayan, aynı iktidara ait belediyeler değilmiş gibi fotoğraf veriyorlar” diye hayallerinin suçlamalarını yapacağına, Belediyelerin 5216 ve 5393 sayılı kanunlara göre sorumluluk, görev ve yetkilerini okuyup  öğrensin.  O zaman Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Trabzon’un 18 ilçe belediyesine de hiçbir ayrım yapmadan davrandığını ve hepsinin eşit olarak yanında olduğunu, buna göre de görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğini öğrenir. 

Kapanan belde belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin kanun gereği su kanalizasyonu ilgilendiren makineleri dışında binalarının hiçbirinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca alınmadığını ve alanlarında ilçe belediyelerine devredildiğini de öğrenir.  Hatta  İl Özel İdaresi şantiyelerinden kalan makinelerinin de taleplerine göre mümkün olduğunca ilçe belediyelerine dağıtıldığını da öğrenir.

Ayrıca belde, ilçe ve il belediyelerinden toplam 314 trilyon lira borcun büyükşehir belediyesine devralındığını da öğrenir. İl belediyesinin 127 trilyon borcundan 1 TL’si  bile alanındaki Ortahisar Belediyesi’ne bırakılmayıp tüm borcun  da Büyükşehir’e devralındığını da öğrenir. Ve  böylece  “Kapatılan belediyelerin mal varlıkları sıfır değerinde yazıldı, borçları ise Ortahisar’a yazıldı’ diye yalan ve iftiralarla fitne ve bozgunculuk yapmamış olur.  Bu beyanlarıyla bu meclis üyesi yalancı ve iftiracıdır. Cahilliği bırakıp bilgi edinmek zahmetine katlansa ilçe belediyelerinin her birine nelerin bırakıldığının  listesini de alabilirdi. Kemerkaya bölgesindeki barınak 

Büyükşehrin alanıdır ve motor gezintilerine kiralanması münasebetiyle Ortahisar’a tevdi edilememiştir. Başka bir dolgu alanında bu hizmetleri yapabilecekleri  kendilerine ifade edilmiştir. Belediye Meclis üyesi olduğu halde Boztepe’ye yol için yapılan çalışmaları sormak ve öğrenmek gibi bir adımı bile atmayan Davut Çakıroğlu, sorsaydı öğrenirdi ki Kanuni Bulvarı Yenicuma’dan Yavuz Selim Hastanesi ve Boztepe’ye bir arter vermekte ve Boztepe tüneli çıkışından da Çukurçayır’a bağlantı yolu açmaktadır. Ama bunları soracağını kafadan atıp tutmayı başarmaktadır.

Boztepe’deki Otel yerinin, turizme herkes bedava yer tahsis ederken, 10 trilyon TL’nin üzerinde ve turizm tesisi yapılmak şartıyla satıldığın da bilmez bu belediye meclis üyesi, Aynı bölgedeki Osmanlı Camisi’nin yanında yapılmakta olan Kur’an Kursu  bu şahsı rahatsız ettiyse onu bilemeyiz. Yine bahsettiği Pertevpaşa Konağı için “Valilik bunu aslına uygun yapmıyor” cümlesi de yalandır. Proje aslına uygundur. Gitsin isterse Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan öğrensin. Valilikçe ruhsatının alınmasının başlamasının gecikmesi de bilahare yine Valilikçe tamamlanmıştır.

Yukarıdan beri anlattığımız gibi yalan ve iftiralarla uğraşan bu şahıs Yalıncak –  Kaşüstü imarı için  ‘Mania yalanı’ diye  iftiraya da yeltenmiştir. 2014 seçimlerine birkaç gün kala Yalıncak ve Kaşüstü’nde ; nüfus projeksiyonu – jeolojik etüdler – Tarım Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları’ndan  kanunen alınması gereken uygun görüşlerin  hiçbiri alınmayıp tamamen kanunsuz olarak imar plan değişiklikleri yapılarak, plan notları yolu ile bölgeyi tamamen beton mezarlığı yapacak şekilde bir imar katliamı başlatılmıştır.

Gelecek nesillere bu şekilde bir Trabzon nasıl bırakılabilir?  İyilerini tenzih ederiz fakat birkaç müteahhidin kişisel menfaatine 766 bin nüfuslu bir şehrin  kalan tüm insanlarının hakkı kurban edilebilir mi? Bu yanı sıra  turizmde kurban edilebilir mi? Kişisel menfaatlerinin peşinde koşturanlara en belirgin örnek bu belediye meclis üyesidir. 

Kaşüstü’nde 8.796 m2 alan üzerine 4 bloktan oluşan ve 38.369 m2 inşaat alanı olan Esya İnşaatın sahiplerinden Davut Çakıroğlu isimli meclis üyesinin 40-45 metre yüksekliğinde olan inşaatları durdurulmuştur. Büyükşehir Belediye Meclisi, kişisel menfaatlerle ilgili bu kanunsuz imar katliamına Devlet Limanlar ve Havalanları’nın uçuş güvenliğinin tehlikeye girdiği görüş ve yazılarını da dikkate alarak dur demiştir. Bu durumda ‘Mania yalanı’ diyen şahıs asıl yalancıdır ve kişisel menfaatperesttir.  Hatta bunlar, kendi çıkarları için 600 trilyonluk Havaalanını başka yere taşıyın bile diyebilmişlerdir.

Büyükşehir Belediyesi bu kararları için muhatapların mümkün olduğu kadar zarar görmemesine gayret etmiş, tamamen kanunsuz  olan bu teşebbüsleri yasaya uyarlanabildiği yönleriyle  kurtarabildiği kadar kurtarmaya gayret etmiş, Fakat katiyetle Valiliği devreye sokmamış, mülki idarenin de bu konudaki sorgularını dikkate almıştır.  Açılan mahkemelerin sonucunda tabii ki herkes hukukun kararlarına uyacaktır. Üniversite öğrencilerine Trabzon’daki dolmuşlarda indirimli ücret uygulanması Şoför ve Otomobilciler Odası’ndan istenmiştir. Fakat yasal  dayanağı olmadığından karar haline getirilememiştir. Ülkemizin diğer illerinde de durum aynıdır.

Bu şahıs burada da yalan konuşmaktadır. Otobüslerimizin toplu taşımacılığında en büyük öncelik öğrencilerimize verilmektedir. Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi 01.11.2007 yılında ihale edilmiş. Ve 2009 yılındaki yerel seçimden sonra inşaatının kalan yüzde 50’sinin tamamlanması idaremizce sürdürülmüştür. Binada sonraki yıllarda çatlaklar meydana gelince tamamen bilimsel mühendislik metodu ile hareket edilmiş ve ilk andan itibaren Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün meslek odasının, KTÜ’nün raporlarına göre tedbir alınmıştır. 

Şahsın sözüne ettiği KTÜ raporlarını da Büyükşehir Belediyemiz yaptırmıştır ve teknik raporların gereği icra edilmektedir. Hiçbir şey bilmeyen ve bilmediğini de öğrenmeyen Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun ‘Arada kaçak kat var’ ifadesi de tamamen yalandır.  Onaylı projede ne varsa o yaptırılmıştır.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Son Güncelleme: 29.04.2015 13:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575