Flaş Haber
Kapat

Sağıroğlu O İddialara Cevap Verdi

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenledi

Sağıroğlu O İddialara Cevap Verdi

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenledi

12 Nisan 2016 Salı 13:45
Sağıroğlu O İddialara Cevap Verdi
 Başkan Sağıroğlu, “Yomra’da MHP’li Belediye Meclis üyesi Hasan Bayrak’ın kendisi hakkında ortaya attığı iddialar ve darp edilmesi” olayı ile ilgili açıklama yaptı.

Sağıroğlu, “Geçen hafta uydurma bir platform adı altında toplantı düzenlendi. Burada yapılan basın toplantısında Yomra’nın imarının katledildiğini ve o imardan rant elde edildiği söylendi. Daha önce 2 dönem belediye başkanlığı yaptım. 10 yıldır bu arkadaşların basın kuruluşlarında çıkmış her hangi bir beyanatı var mıydı? Siyasi değişiklik söz konusu olunca eleştiri noktaları ortaya getirildi.  İmar Kanunla beraber yapılan uygulama. Bizim kurumumuz teftişe tabidir. İmarı dikeyde kullanırsınız, yatay da kullanırsınız. Yasal haktır” dedi.  

650 DÖNÜMLÜK DOLGU SAHASI YAPILACAK 

Yomra’ya 650 dönümlük dolgu sahası kazandıracaklarının altını çizen Başkan Sağırolğu, “Zaman zaman yurt dışı gezilerine Dubai’ye gidiyoruz. Orada yapılaşmalara şahit olduk. Biz Trabzon ili olarak turizmde iddialı değiliz. Ama Yomra Trabzon’da ki turizmin yüzde 50’sini teşkil ediyor. Biz orada örnek projeleri ön plana çıkarmamız lazım. Döküm sahası ve hafriyatlarla ilgili şahsıma ve aileme atfen söylediği şeyler var. Büyükşehir olduktan sonra döküm sahaları ile ilgili sıkıntılarımız var. Biz de Yomra Belediyesi olarak denizde dolgu alanı ile ilgili sıkı bir çalışma içindeyiz. Yakın zamanda bunu bildirip sorunu ortadan kaldırmaya çalışacağız. 650 dönümlük döküm sahası içinde sosyal tesislerle birlikte olacak” diye konuştu. Bayrak’ın kendisi hakkında 17 şikayet dilekçesi verdiğini ifade eden Başkan Sağıroğlu, “Bahsettiğimiz meclis arkadaşımız 17 tane dilekçe, o serzenişleri ile ilgili hem şahsıma, belediyeye, Büyükşehir’e il mahalli idareler kuruluna bu şikayetleri yaptı. Biz denetlemeden geçen kurumuz. Zaten Büyükşehrimiz bunların her gün yazısını yazıyor. Denetim yetkileri vardır alıp inceliyorlar"   

“ÇIKARDI” DESİN BUGÜN İSTİFA EDERİM 

O arkadaşımızla ilgili bir anekdotu sizle paylaşmak istiyorum. Kendi mülkiyetinde inşaat yaptı. Katı K4.. Ama 8 kat yapıldı. İnşaatı yapan firma Necaattin Bedel.. Niye 8 kat oldu. Bunun hesaplamaları neticesinde o arkadaşımızın yeri 8 kata tekamül etti. İnşaatı yaptı, bitti yapı kullanması verildi kendisi de orada ikamet ediyor. Necaattin Bedel arkadaşımızı arayacaksınız diyeceksiniz ki Yomra Belediye Başkanı sizin bu imar hakkınızda her hangi bir hakkınızı elinizden aldı mı? Size engel çıkardı mı? “Çıkardı” derse ben bu gün bu saatte bu dakikada istifa ederim. Bizim öyle bir sıkıntımız yok…  Kendisinin bir arazisi var imara açılşamasını istiyor. 5 binlik ihaleler ihale edildi. Bu ihale bitmeden binlik tadilatları kabul etmiyor. Sadece turizm istisna… Bunun haricinde ki planlar geriye iade edilecek. 5 binlikler bittikten sonra ilçe belediyeler binlik planlarını yapacak” dedi.  

BUGÜN İSTİFA EDERİM 

Yomra’da ellerinden geldiğince yatırımcıya destek olmaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Sağıroğlu, “Biz Yomra Belediyesi olarak inşaat sektöründe elimizden geldiğince yatırımcıya yardım ettik. Bende bütün iş yapan müteahhitlerimizi alıp tek tek sorgudan geçirin. Cumhuriyet Savcıları da çağrılsın. Bir tane arkadaşımız iddia ederse rüşvetle ilgili ben kabul ederim. Bu kadar açık ve net olarak söylüyorum. O basın açıklamasında arkadaşımız çok ağır olan bir yer…  “Belediye Başkanı kardeşlerine ait iş makineler ve kamyonları akaryakıt giderlerini zaman zaman belediyeden karşılandığını” ifade etmektedir. Bir nevi hırsızlık.. Allah’a şükür bizim hırsızlıkla işimiz olmaz. Kesinlikle reddederiz.  Belediyemiz nereden akar yakıt alıyor. Hemen Yomra’nın girişinde mülkiyeti belediyemize ait olan işletmesi özel firmada olan akaryakıt istasyonundan akaryakıt alıyoruz. Burası 24 saat kameralarla izleniyor. Ne kardeşlerime, ne aileme ait araçlar parası dahi olsa oradan alışveriş yapma şansı yoktur. Bu yalandan ötürü hemen Cumhuriyet Savcılarına sesleniyorum, oradan kamera görüntülerini izlesin. Orada bizim bir aracımız bırakın akaryakıt almayı uğramak niyetinde de olsa ben bugün istifa ederim…  

PARALEL KUMPASLA KARŞI KARŞIYAYIZ 

Burada paralel linç ve kumpasla karşı karşıyayız. Yerel seçimlerde biz AK Parti’ye ekimizle katıldıktan sonra Yomra’nın yerel seçim sonuçları analiz edin. Hem CHP; SP ve MHP.. Burada bir birleşme olur saygı duyarız. Seçim sonuçlarına diğerleri de saygı duymak zorundadır.  Parlamentoda grubu bulunan iki siyasi partinin milletvekili Yomralı.. Ama bu milletvekillerimizi bir tanesi ayrıca Genel Başkan adayıydı. Yomra Siyasi tarihinde yüzde 73 rekor oy yok. Bu arkadaşlarımızla beraber, bu sivil toplum örgütleri ile beraber, belediye meclisi, muhtarlarla yazılmış tarihi bir zaferdir. Bizleri sizler yerel yöneticilersiniz, genel seçimlere katılmamanız lazım diye eleştirdiler.  Biz şunu yapsaydık, biz seçildik, sizin seçiminize karışmıyoruz mu diyecektik. 

KENDİSİ SOLCU, AK PARTİ’PE KATILMA EGELİMİ GÖSTERDİ 

O arkadaşımız kendisi solcu bir arkadaşımız. Bir önce ki seçimde SP’den Belediye Başkanı adayı oldu. Daha sonra SP’den istifa ederek HAS Partiye katıldı. O süreçte de HAS Parti’nin kapatılma sürecinde AK Parti’ye katılma eğilimi gösterdi. Biz de aday  olunca ilan edilince bu arkadaşımız orada çekip gitti” dedi.  

HABERİMDE OLSA ENGELLERDİM 

Başkan Sağıroğlu, kavga olayının ayrıntılarını da paylaşarak, “Bizi böyle itham ediyorsunuz. Rakamlarla belgelerle cevap veriyorum. Kimse bizim icraatımızı beğenmek zorunda değil. Eleştir. Ama eleştirinin de bir noktası var. Aileyi, şahsımı, ilçeyi, belediyeyi toplumun önüne atıp hırsızlıkla itham ediyorsunuz. Belediyenin aylık yaktığı yakıt 50 bin TL.. Kamerayla izleniyor. Bu ithamları niye yapıyorsunuz. Elinizde somut belge yok. Ben eşimle beraber, sağlık sorunu nedeniyle Ankara’dayım. Bu açıklamalar yapılıyor, o gece acilen gece uçağı ile geriye dönüyoruz. Sabah geç kalkıyorum. Eşimi iş yerine bırakırken bu haberi alıyorum. Allah şahidim olsun, vallahi billahi, Allah beni buradan kalkmayı nasip etmesin, haberim yok bu işten. Haberim de olsa engellerim. Benim bu dolaplarda bezim olmaz. Ulusal medyanın gündemine taşıyorsunuz. Çok büyü iş olmuş. Ülkemizde bu kadar gelişme varken.. O paralel televizyonlar flaş falaş gündeme taşıyor. Trabzon’da günde kaç kişi kavga ediyor. Benim bu işten haberim yok. Ama bunu siyasi bir hareket haline getirip meclis gündemine taşımak nedir.. Basit kavga.. 

KAVGA OLAYI NASIL OLDU… BELİNDEN SİLAH ÇIKARDI 

Küçük kardeşim çalışıyor orada. Bu da oradan geliyor. Diyor ona ki, “Ağabey siyasi olarak ağabeyimi eleştirirsiniz. Ben anlamam. Ama bizim şirketimizi, ailemizi hırsız olarak nasıl adlandırırsınız” diyor ki, “Hepiniz hırsızsınız” Bu hırsızlık konuşmasında kavga ediyorlar. Belinden silahını çekiyor. Silah şuan da poliste. Ruhsatsız silah. Ondan neden sayın milletvekilleri bahsetmiyor. İfadesinde benim silahım yoktur diyor. E parmak izinde çıkacak. Silahın kime ait olduğu ortaya çıkacak.  

BU OLAYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Bu olayları şiddetle nefretle kınıyorum. Sorumlusu kim olursa olsun. İster kardeşim, ister oğlum olsun.. Suçlular hukukun karşısında neyse suçu onu çekecekler. Savcılar çağırır iddianamesi ne olursa onu çeker. Yomralı  vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Böyle nahoş hadiselerin olmasını istiyorum.  

DEVLETTE TEK KURUŞ İNŞAATIMIZ YOKTUR 

Devletle tek kuruşluk inşaatımız yoktur. Taşeron olarak çalışırlar. Bu da bizim ekmek paramızdır

KAŞÜSTÜ’NDE YER BULAMADIK 

Başkan Sağıroğlu, “İmar hakkı haktır. Beden önce belediye ruhsat vermiş başlatmıyorum diyemezseniz…  Orada yapabileceğimiz bir şey yok. Orada yapılaşma yapılırken yoğunlaşma fazla kullanıldı. Kaşüstü’ne gittiğinizde biz de söz vermiştik. Çocuk parkı yapacaktık. Yer bulamadık.  Hemen Yomra’nın sahilinde, 15 dönümlük çocuk parkı ve çay bahçesi yaptık. Gençlik Merkezinin Trabzon tarafında” dedi.

Son Güncelleme: 12.04.2016 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.