Sürmene'ye karşıyız

Trabzon Liman İşletme Müdürü Ermiş Lojistik Merkez için gündeme gelen Sürmene için konuştu

Sürmene'ye karşıyız

Trabzon Liman İşletme Müdürü Ermiş Lojistik Merkez için gündeme gelen Sürmene için konuştu

15 Şubat 2012 Çarşamba 18:36
Sürmene'ye karşıyız

 

Trabzon Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, Trabzon’da kurulması planlanan Lojistik Merkez (Köy) hakkında Trabzon Liman İşletmeciliği’nin bakışı ve Trabzon Limanı’nın 2011 yılı faaliyetleri hakkında basın toplantısı düzenledi.
 
Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, Çamburnu Tersanesi’nin Lojistik Merkez yapılmasına taraf olmadıklarını ve karşı olduklarını söyledi. Ermiş, “Bu bir kazanç sağlamaz” dedi. 150-200 dönüm arasındaki bir alan Trabzon Lojistik Merkezi için yeterli olacağını söyleyen Ermiş, Akyazı’ya taş aldıkları Bulak ocağı önerisinde bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi:
 
ÇAMBURNU BİZE KAZANÇ SAÐLAMAZ
 
 “Çünkü Bulak Ocağı şehre 7-8 km mesafede. Yani hem şehrin içinde, hem dışında hem de transit yolun üzerinde yol alıyor. Trabzon’un transit olarak beklentisi Gürbulak Sınır kapısına kadar uzanan Gümüşhane Bayburt Erzurum ağrı illerinin de yararlanacağı yol güzergahıdır. Doğu cephesinde transit olarak Trabzon’un yararlanacağı herhangi bir faaliyeti profesyonel bir limancı olarak ben görmüyorum. Gürcistan tarafında ne olacak. Burada DKİB Başkanı ile görüş ayrılığındayız. Ben Çamburnu’nda bir lojistik merkezi yapılmasına taraf değilim ve karşıyım. Bu bir kazanç sağlamaz. Şehirle iç içe ama şehrin dışında olan mevcut alanın 80 dönüm olduğu ifade ediliyor, bunun yeniden irdelenmesi gerektiğini ifade ediyorum. Bu konuyu kamunun üst düzeyinde paylaşıp burada olması noktasında biz talebimizi mevcut çalışmamızın devam ettirilmesi gerektiği görüşündeyiz. Dünya gemicilik sektöründe yaşanan kriz bundan sonraki adımları sekteye uğratmıştır. Çamburnu’nda mevcut dolgu alanı 620 bin metrekare dönüm deniyor ama şu an mevcut 320 bin metrekare bir alan var.”
 
BURASI YENİ BİR LİMAN GİBİ KULLANILAMAZ
 
Ermiş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Liman’a gelebilecek liman sahasında yoğunluktan depolayamayacağınız alanlardaki fazla malların bu tür lojistik merkezlerine gidip konuşlanması gerekir. Trabzon’dan 45 km gidip tekrar geri döneceksiniz ve Erzurum yoluna gireceksiniz. Böyle bir mantık olması mümkün değil. Belki bugün denizcilik sektörü krizdedir, yarın bu krizin süreceğinin garantisi var mı. Yarın bu krizin sürmesi mümkün mü, yarınlar elbette deniz ticaretinde önemli ivmeyi beraberinde getireceği zaman biz yine tersaneyi konuşacağız. Onun için mevcut alanın öncelikle üst yapısında ön izni alan firmalarca tersane mantığının devam ettirilmesi kanaatindeyiz. Liman giriş ağzına baktığımızda; 169 m mesafededir. Trabzon Limanı’nın büyük tonajlı gemilerin girmesine müsaade eden liman ağız genişliği 320 metredir. Sadece burada tersane amaçlı denize indirilebilecek gemilerin dönüşebileceği bir mekansal alan oluşturulmuştur. Bu bakımdan buranın yeni bir liman gibi kullanılmasının da bir limancı olarak mümkün görülmemektedir.  Burasının amacından uzaklaşan bir yaklaşım olduğunun hissiyatı uyanmaktadır.”
 
FARKLI AMAÇLARA HİZMET EDİLEMESİNE İZİN VERMEYİZ
Yapılan yatırımlarla Trabzon Limanı’nın kapasitesini 4 milyondan 10 milyon tona çıkardıklarının altını da çizen Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, “Trabzon Limanı ilave yatırımlarla ihtiyaç duyulması halinde 20 milyon tonu elleşleyebilecek kapasiteye her an getirilebilir. Şu anda yüzde 25 kapasiteye dahi yeni yatırımlarla elleştirdiğimiz Liman’da yüzde 25 kapasiteye ulaşılamazken zihinlerin arasındaki farklı yaklaşımlar ki böyle düşünüyoruz, bu tersanenin lojistik merkezine dönüştürülüp farklı amaçlara hizmet edilmesine karşı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bugün faal bir limanın yapılması Trabzon Limanı ölçeğinde üst ve altyapısıyla birlikte yaklaşık 500 milyon dolar civarındadır. Mevcut Limanın tamamen kullanılması gerektiğine inanıyorum. Kalıcı üst yatırımları bugün 8 yılını aşmış olduğumuz özelleştirme süreci içerisinde 21 yıl sonra devlete terk edilecektir.
 
BULAK OCAÐI KONUM OLARAK UYGUN 
 
 Yapılan yatırımlar şehre yapılan ve devlete bırakılacak yatırımlardı. Buradaki lojistik merkez anlayışı Trabzon’a uzak olması, amacı tersanecilik olan bu alanın kullanılması ve gelecek için  aktif bir tersane olarak düşünüldüğünde 5 bin kişiye istihdam sağlayacağı siyasilerce ifade edilmiştir. Amacından bu alanın uzaklaştırılmaması gerekiyor. Lojistik merkezler esas itibariyle şehrin yakınında ama şehri trafik olarak çok fazla engellemeyecek bir güzergahta olmalıdır. Şu an Bulak Ocağı’nın bulunduğu alanda bu sorunun çözüleceği kanaatindeyiz. O bulguları tamamen tespit ettiğimizde kamuoyuyla paylaşacağız. Yani 150-200 dönüm arasındaki bir alan Trabzon Lojistik Merkezi için yeterli olacaktır” diye konuştu. 
Son Güncelleme: 15.02.2012 18:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.