Flaş Haber
Kapat

Trabzon'da Meydan Parkı Tartışması

Trabzon'da Atatürk Alanı'nda yer alan Meydan Parkı'nın adının değiştirilmesi tartışmalara neden oldu.

Trabzon'da Meydan Parkı Tartışması

Trabzon'da Atatürk Alanı'nda yer alan Meydan Parkı'nın adının değiştirilmesi tartışmalara neden oldu.

14 Temmuz 2017 Cuma 10:02
Trabzon'da Meydan Parkı Tartışması

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oturumunda parkın isminin “15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı” olarak değiştirilmesi kararına CHP'den tepki geldi. 

CHP Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, bu adımın, ülkenin kuruluşundan bu yana ülkesi için canını feda eden şehitler arasında ayrımcılığa yol açtığına dikkat çekerek, "Sadece 15 Temmuz şehitlerini öne çıkaran bu anlayışla şehitlerimiz arasında açıkça bir ayrımcılık yapılmıştır. Bu ülkede, son 40 yılda on binlerce evladımız vatan için hayatını feda etmiştir. İktidarın, şehit ailelerinin sosyal ve ekonomik yaşamalarını sürdürmedeki ayrımcı tavrı, toplumu kutuplaştırmanın, ayrıştırmanın bir başka görüntüsü olarak önümüzde durmaktadır" dedi. 

Bu tavrı bütünüyle reddettiklerini vurgulayan Akaç, "15 Temmuz şehitleri de bizim şehidimizdir, bu ülkenin kuruluşundan bugüne canını feda etmiş bütün şehitler de bizimdir ve aileleri baş tacımızdır. Her birinin kalbimizde müstesna yeri vardır. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar memleketi için canını feda eden şehitlerimizin arasında bir ayrımcılığa işaret ettiği için gerek bizce gerekse şehit aileleri tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. “ diye konuştu.

GÜLCEMAL PROJESİ’NE "ŞEHİTLER PARKI" ADI VERİLSİN

CHP olarak önerilerde bulunan Celal Akaç, “Bu ülkede son 15 yılda Büyük Önder Atatürk’ün adının verildiği her ortama farklı gerekçelerle müdahale edilerek hafızalardan silmeye yönelik özel bir çaba olduğunu biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin bu adımın toplumun ortak değeri olan şehitlerimizi öne alıp, Atatürk’ün isminin silinmesi, gölgelenmesi gibi bir niyetinin var olduğunu düşünmek istemiyoruz. Bu nedenle Atatürk Alanı olarak adlandırılan kent merkezinin ikincil adlarla isimlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Önerimiz kentin sahil bölgesinde yapılmakta olan, Gülcemal diye adlandırılan sosyal donatı alanının adının ‘ŞEHİTLER PARKI’ olarak isimlendirilmesi ve bu saha içerisinde şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatacak projeler gerçekleştirilerek vatan evlatlarının ölümsüzleştirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575