Flaş Haber
Kapat

Trabzon'da Sezaryen Alarmı!

Trabzon’da son yıllarda sezaryenla doğum oranının yüzde 65’lere çıkması İl Sağlık Müdürlüğü'nü harekete geçirdi.

Trabzon'da Sezaryen Alarmı!

Trabzon’da son yıllarda sezaryenla doğum oranının yüzde 65’lere çıkması İl Sağlık Müdürlüğü'nü harekete geçirdi.

05 Ekim 2015 Pazartesi 18:35
Trabzon'da Sezaryen Alarmı!
 Konuyla ilgili olarak Trabzon’da “Sezeryen Değerlendirme Komisyonu” kurulurken, komisyonun amacı sezeryanla doğum oranını aşağılara çekmek. 

Sağlık İl Müdürü Uzm Dr. Kemal Süleyman başkanlığında kurulan 'İl Sezaryen Değerlendirme Komisyonu'nda Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Osman Güner, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Şükrü Özgün, Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbı Hizmetler Başkanı Uzm. Dr.Cevahir Arduç, KTÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Armağan Osmanoğlu, KTÜ Tıp Fak. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mutlu, Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Şükrettin Yeşilçiçek ve Yeni Doğan Uzmanı Uzm. Dr. Şebnem Kader yer aldı. 

Sağlık İl Müdürü Uzm Dr. Kemal Süleyman, komisyonun ilde yapılan sezaryen gerekçelerini inceleyerek yüzde 65'lik oranı aşağıya çekmek için mücadele edeceklerini söyledi.

Süleyman “Tüm dünyada anne isteği ile sezaryen tartışılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) sezaryen doğumla ilgili yüzde 5 - 15 oranını esas aldığını, yüzde 20’yi de kabul edilebilir bulduğu, ancak ülkemizdeki sezaryen doğumların oranın bu rakamın çok üzerinde olduğu görülmektedir. Türkiye’de sezaryen oranları son 20 yılda ciddi artış göstermiştir. 1988’de yüzde 5.7, 1998’de yüzde 21, 2010 yılı itibariyle de yüzde 45’in üzerindeki oranlar 2014 yılı itibarı ile yüzde 50'nin üzerine çıkmıştır. Doğu ve Batı bölgeleri arasında da sezaryen oranları arasında bazen 10 kata varan farklar mevcuttur. Doğuda kırsal alanda yüzde 8 olan oranlar, Batıda özellikle Istanbul, Batı Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde yüzde 80’e varmaktadır” dedi. 

SEZARYENLA DOĞUM EN FAZLA ÖZEL HASTANELERDE

Trabzon’da sezaryenla doğumun en fazla özel hastanelerde gerçekleştiğini kaydeden Süleyman "İlimizde 2015 yılı ilk 6 aylık verilerine göre sezaryen oranı yüzde 65.4 olup, bu oran kamu hastanelerinde yüzde 44.4, üniversite hastanesinde yüzde 73.2, özel hastanelerde ise yüzde 73.4 olarak tespit edilmiştir. Komisyonun amacı ise ilde yapılan sezeryan gerekçelerini inceleyerek yüksek oranların nasıl düşürülebileceğine yönelik çalışmalar yapmak. Toplumun, özellikle doğurganlık çağındaki anne adaylarının doğum konusunda yeterli ve doğru bilgilendirilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 05.10.2015 18:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575