Trabzonlu Savcı Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Tunceli'de başından vurularak şehit edilen Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un cenazesi helallik alınması için baba evine getirildi. Burada toplanan binlerce kişi şehit savcıyı gözyaşlarıyla uğurladı.

Trabzonlu Savcı Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Tunceli'de başından vurularak şehit edilen Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un cenazesi helallik alınması için baba evine getirildi. Burada toplanan binlerce kişi şehit savcıyı gözyaşlarıyla uğurladı.

21 Eylül 2012 Cuma 21:00
Trabzonlu Savcı Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Tunceli'de başından vurularak şehit edilen Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un cenazesi helallik alınması için baba evine getirildi. Burada toplanan binlerce kişi şehit savcıyı gözyaşlarıyla uğurladı.
Samsun Gazi Devlet Hastanesi morgundan alınarak konvoyla İlkadım ilçesi İlyasköy Mahallesi Voygar Türkleri Sokak'taki baba evine getirilen şehidin tabutunu gören yakınları gözyaşlarına boğuldu. Cenaze evine gelenleri bahçe kapısının üzerine asılı olan Murat Uzun'un fotoğrafı karşıladı.

Ayakta güçlükle duran şehit savcının hemşire eşi Cihan Uzun ve şehidin kız kardeşi cenaze aracının içindeki tabutun başında uzun süre ağladı. Daha sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Savcı Murat Uzun'un 1 yaşındaki oğlu Hakan'ı alıp tabut başındaki annesinin kucağına verdi. Hakan'ı cenaze aracına oturtan acılı annenin oğluna, “Bak baban burada, seni de onun gibi yetiştireceğim.” demesi orada bulunanları duygulandırdı. Daha sonrada 4 yaşındaki şehidin ikinci oğlu Emir Kaan cenaze aracının yanı getirildi. Anne Cihan Uzun, eşinin yattığı tabutu oğluna göstererek “Bak bak baban burada uyuyor.” dedi.
 
Şehidin önceki görev yeri olan Antalya'dan cenaze törenine gelen meslektaşları ise "Allah bize de senin gibi şehit olmayı nasip etsin" diye dua etti. Sabah saatlerinde 25 yıldır çalıştığı Arabistan'dan uçakla gelen şehidin babası Hamit Uzun'un metanetli olması dikkat çekti.Baba evinde okunan Kur'an ve yapılan dualarının ardından şehidin naaşı, cenaze namazının kılınacağı Büyük Cami'ye getirildi. Cenaze törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve HYSK üyelerinin de katılacağı bildirildi.
 
HAİN SALDIRIYI PKK ÜSTLENDİ...

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde dün PKK’lıların düzenlediği silahlı saldırıda başından tek kurşunla vurularak ağır yaralanan Trabzonlu Ovacık Başsavcısı Murat Uzun, tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Geçtiğimiz Temmuz ayında Ovacık'a atanan 33 yaşındaki Başsavcı Murat Uzun, biri dört aylık iki çocuk babasıydı.
 
SAVCI UZUN’U CHP’Lİ AYGÜN’Ü KAÇIRAN GRUP ŞEHİT ETMİŞ

 
Tunceli’nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un şehit olduğu saldırıyı PKK, kendisine yakın internet sitelerine yaptığı açıklamayla üstlendi. İstihbarat ve güvenlik birimleri PKK’nın Tunceli’den Kuzey Irak’taki kamplarındaki elebaşlarıyla yaptığı bütün telsiz ve telefon görüşmelerini dinleyip, deşifre etti. PKK’lıların elebaşlarına Başsavcı Uzun’a yapılan saldırıyı ayrıntılı olarak bildirdikleri belirlendi. Güvenlik birimleri saldırıyı PKK’nın Ovacık bölgesi sorumlusu ’Azad’ kod adlı PKK’lıya bağlı gruptaki biri kadın 2 PKK’lının gerçekleştirdiğini belirledi. ’Azad’ kod adlı PKK’lının, terör örgütünün sözde Dersim sorumlusu ’Seyithan’ kod adlı Serdar Özdemir’e telsizle bilgi verirken, görevlendirilenlerin eylemi gerçekleştirdiğini ve kendilerinin güvende olduğunu söyledi. ’Seyithan’ kod adlı sorumlu PKK’lının bu sabah saatlerinde telsizle Kuzey Irak’ta bulunan ve ’Roj’ telsiz kodunu kullanan PKK’nın elebaşlarından Bahoz Erdal’a saldırıyla ilgili bilgi verdiği güvenlik birimlerince tespit edildi. Güvenlik güçleri yaptığı teknik takipte Başsavcı Uzun’a düzenlenen saldırı gerçekleştiren PKK’lılardan birinin 12 Ağustos günü CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü Ovacık yakınlarında kaçıranlardan olduğunu tespit etti. Bu PKK’lının kimliğinin belirlenmesine çalışılıyor. Ovacık’ta Uzun’a yapılan saldırıda PKK’lıların Doblo marka araçla kaçtığı belirlenmişti. Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçıran grubunda yine o gün Doblo marka araç kullanılmıştı.
 
ELAZIĞ BAŞSAVCISI: ÇOK ÜZGÜNÜZ
 
Ovacık Başsavcısı Murat Uzun’un şehit olmasının ardından hastaneye gelen Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Çatal, "Çok üzgünüz, dünden beri doktorlarımız çok yoğun bir çaba içersinde elinden geleni yaptılar. Aldığı yara çok ağırdı, kendisini kaybettik. Yargı camiasının, milletimizin başı sağolsun. Söyleyecek başka bir söz bulamıyorum. Çok üzgünüz" dedi.
 
Şehit olan Başsavcı Uzun’un cesedi otopsi yapılmak üzere hastane binası içinde bulunan Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Uzun’un cenazesi otopsinin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Samsun’a götürüleceği belirtildi.
 
KORUMA TALEBİ OLMAMIŞ
 
Uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Uzun’un yakın koruma talebinde bulunmadığı ve bugüne kadar da silah ruhsatı başvurusu yapmadığı belirtildi. Uzun’un saldırıya uğramasından sonra Ovacık’taki görevli savcı ve hakimler yakın koruma ve lojmanların korunması için talepte bulundu.
 
Tunceli Emniyet Müdürlüğü, koruma talebi üzerine Ovacık’taki lojmanlara güvenlik kulübesi kurulması, hakim ve savcılara da yakın koruma verilmesi için çalışmalara başladı. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, hakim ve savcıların korunması için illerde Cumhuriyet Başsavcısı ile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın korunması için genelge olduğunu, diğer hakim ve savcıları korunması için talep gelmemesi halinde yakın koruma verilmediğini kaydetti.
 
SAVCI SUİKASTİ MİSİLLEME Mİ?
Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un yaralanmasına neden olan suikast, Kürt yazar Ape Musa’nın öldürülmesindeki yöntemle yapıldı: Kafaya tek kurşun. Ape Musa cinayetiyle Başsavcı suikastinde ikinci benzer yan ise tarihler. İki benzerlik savcı suikastinin Ape Musa cinayetine misilleme olup olmadığı sorusunu akla getirdi.
 
Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’a yapılan suikast, toplum tarafından nefretle karşılandı ve lanetlendi. Suikasti, korumasız ve yürüyerek evine giden Başsavcı’yı merdiven altında bekleyen PKK’lı terörist katil gizlendiği yerden çıkarak işledi. 19 eylülde işlenen cinayette terörist savcının kafasına susturucu tabancayla “tek kurşunla” ateş etti.
 
Savcı suikastinin manşetlere çıktığı 20 Eylül, başka bir önemli olayın da tarihiydi. Kürt yazar Ape Musa (Musa Anter) 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü. Ateş eden Ape Musa’nın sol bacağına iki, kalbine bir ve “kafasına bir kurşun” sıkmıştı.
 
İki olayın benzerlikleri ve tarihlerinin çakışması Musa cinayetiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’a yapılan hain saldırının bir "misilleme" olup olmadığı sorusunu akla getirdi. Ape Musa cinayeti üzerinden 20 yıl geçmişti.
 
TUNCELİ BAROSU: SALDIRIYI KINIYORUZ
Tunceli Barosu Başkanı Fatma Kalsen, düzenlediği basın toplantısında Başsavcı Murat Uzun’a yapılan saldırıyı kınadı. Saldırının camialarını derinden üzdüğünü söyleyen Kalsen, şöyle dedi:
 
"Bölgemizde özellikle son dönemlerde yoğunlaşan çatışmalar ve eylemler sonucu asker veya örgüt mensubu yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir. 30 yıla yakın süreden beri 30 bin, 40 binlerle ifade edilen ölümlerin sonunda gelinen süreçte artan bu kayıplar ülke gündeminde neredeyse rutin bir haber olmaktan öteye geçememektedir. Ve bununla birlikte şiddet halen olağan bir yöntem olarak görülmekte ve uygulanmaya devam edilmektedir. Unutulmamalıdır ki; kayıplardan geriye kalan acı ve öfkenin toplumu giderek birbirinden ayrıştırdığı, ötekileştirdiği bir gerçektir. Burada hükümete ve sorumluluk makamında olan kişilere düşen görev sorunların demokratik yöntemlerle çözümü için uygun koşulların sağlanması ve hayata geçirilmesidir. Öte yandan uzun yıllardan beri şiddet ve çatışmalardan dolayı mağdur olan bölgemizde, halkın, sivil toplum örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen şiddetin tekrar ön plana çıkarılması hepimizi kaygılandırmakta, 90’lı yıllarda yaşanan OHAL uygulamalarının tekrar gündeme getirilmesinden endişelendirmektedir. Başsavcımıza yönelen bu saldırıyı, barış ve huzur özlemi içerisinde bulunan toplumumuzun bu beklentilerine sıkılmış bir kurşun olarak değerlendiriyoruz. Bu saldırının meşru olan hiçbir amaca hizmet etmeyeceği gibi, bu saldırıdan en çok halkımızın zarar göreceği bilinmelidir. Benzer eylemlerinin bir daha gerçekleşmemesi temennisi ile yapılan saldırıyı kınıyor, ağır yaralı bulunan Başsavcımıza tekrar acil şifalar diliyoruz. Ailesine ve yargı mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Son Güncelleme: 21.09.2012 21:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.