Trabzon 21°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Basın Toplantısında Gergin Anlar

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzon'da bulunan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Trabonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde bir basın toplantısı düzenledi.

Basın Toplantısında Gergin Anlar

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzon'da bulunan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Trabonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde bir basın toplantısı düzenledi.

09 Eylül 2013 Pazartesi 14:01
Basın Toplantısında Gergin Anlar
Toplantıya yönetim kurulu üyelerinin katılması ise bir hayli dikkat çekici bulundu. 

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun açıklamaları;

Daha önce iptal ettiğimiz toplantı için affınızı istiyoruz. Ağır bir gribal enfeksiyon geçirdim. Yoksa insanların yorum aptığı gibi farklı nedenlerden dolayı iptal etmedim. 

Bildiğiniz üzere kısa bir süre oldu başkan seçileli. Seçildiğimiz günden beri Trabzonpor'a hizmet etmeye çalışıyoruz. Yaptığımız doğrularda olacak yanlışlarda olacak. Hiç bir zaman Trabzon sevdasını bırakmadık. Görüşümüz tarzımız olaylara bakışımız eylemlerimiz farklı. Zaten o farklılığımız bizi Trabzonspor'a taşıdı. bu koltuğa oturduktan sonra farklılaşmaya halimiz yoktu. 

Farklılaşmadan fark yaratmanın peşindeyiz. Bir çok insan olaylara bakış açımızı eleştirebilir. Ama samimiyetimizi eleştirmek kimsenin haddine değil. Bizim en önemli konumuz ve en çok tartışılan konu bizim kongre öncesinde ki duruşumuzun kongre sonrası değiştiği. 
Bir insanın varlık nedenini kendisi ortadan kaldırmaz. Kaldırdığında kendisi de yok olur. Bizi Trabzonnspor başkanınlğına taşıyan saha içinde ve saha dışında uğradığı haksızlıklar. 

Biz müracaat etmeyeceğiz. Art niyetli insanlar ize tarih veriyor. bizim ile ilgili suç duyurusunda bulanacaklarmış. Aklı mantığı olan insanarın düşünüp yazacağı yorum yapacağı şey değildir. Herkes için namus önemlidir ama bu yöre için daha önemlidir. Namustan öte Trabzon insanın dreğer vereceği anlayış yoktur. 

Biz mücadeleyi nasıl verdisek bundan sonra da daha iyi vereceğiz. Biz bunun çalışmasını yapıyoruz. Kimsenin endişesi olmasın. Bizim orda ki söylemimiz bu pisliği örtmeye çalışanlar Türk futboluna pisliği bulaştıranlar kendileri temizlesin. 

Biz UEFAya bağlıyız. Türkiye'ye ceza verdiyse TFF'den bunu isteyecektir. Kaldı ki biz FİFA ile de bağlantıyız. O zaman federasyon uygulamazsa Türk futbolu da büyük yaralar alacak. Türkiye bu işten ceza almasın mağduriyetimiz devam etsin diye anlayışımız asla olmayacak. Türkiye'de adalet uygulanmıyorsa kim ceza alırsa alsın önemli değil. 

Bizim siyaset ile hiç bir zaman işimiz olmadı. Bazı yakıştırmalar yapılıyor. Ben çocukluğumdan beri hayalini kurduğum Trabzonspor başkanlığını Allah bana nasip etti. Bundan sonra başka bir koltuğa talip değilim. Bu ülkenin vatandaşı olarak spor adamı sadece spor ile ilgili konuşarak bu ülke böyle oldu. Biz bu ülkenin başkanını seviyoruz dedik, saygı duyuyoruz dedik. O yüzden kendisine destek verdik. Dün verdik bugün verdik yarın da vereceğiz. Ama yarın gelir başka biri daha iyi hizmet yaparsa onun da yanında olacağız. 

Ben muhalefet partilerini eleştiriyorum da sadece sayın Başbakanımıza sahip çıkıyorum. Sayın Başbakanımız Kişiler ve kurumlarda ayrılsın diyor. Sayın Başbakanımız bunu biliyor. Çünkü kişiler kurumlarına başka kurumları çökertmek adına kendi kurumlarına kar sağladılar. Ama alışkın değiller böyle cevap veren başkanlara. muhalefet liderlerinin açıklamalarına cevap vermezsek bu koltukta oturmamızın anlamı yok. Anadolu takımının hakkı gasp edilmiş muhalefet liderleri çağrı yapıyor. UEFA'ya türkiye'de bağımsız yargı olmadığını bunların haklarını yediğini şeklinde çağrı mı yapıyor. 

Trabzonspor'u yok sayıyılorlar. Bizim ile ilgili bir kelime kullanmıyor, Sadece Fenerbahçe'nin çok büyük taraftarı var. Onun avukatlığını yapıyorlar. Kime karşı Trabzonpor'a karşı. Yabancı bir ülkenin takımı ile bunlar yaşanmış olsa onla beraber mücadelesini veririz. 

Biz kulübü aldığımızda santrafor almadık diye ortalık yıkılıyor. Trabzonspor'un değişime ihtiyacı var. Bu 2-3 ayda olacak değişim değil. Buna rağmen tranfser yapmaya çalıştık. 2-3 tane isim oldu. En ciddi ilgilendiğmiiz kişi Barrios'tu. Onun da isim hakkı 3 milyon Euro istedi onu kabul ettik. Ancak Drogba gibi değildi. 3 günlük gecikmişti. Sonra 7 milyon Euro'ya Spatka Moskova'ya gitti. 

Solaman Kaluo yaşı dolayısıyla Avrupa'da gelmek istemedi. Uche ile ilgili önce 2 milyon Euro istendi. 

Guitte için devreye girdik. Kiralık satış opsiyonlu anlaşmaya vardık. Sakatlık geçirmişti. 6 aylık tedavisi vardı.Oynamayacak bir transferi de yapmayalım dediler. İsterseniz ara transfere kadar bekleyelim ondan sonra verelim dediler. Onların da ondan istikbal beklentisi var. 

Elimizde ki oyuncular onlardan iyi olup kötü olanları da var. Tutup tutmayacağı belli değildi. Transfer yapmadık diye eleştiri olabilir. Ama bizim söylediğimiz şuydu. Transfer yapıp şampiyon olacağız demedik. 

Bizim bundan sonra uğraşımız hem ekoomik hem de hemde manevi manada onları daha iyi motive edip devre arasına tamamlamak ondan sonra devre arasında takviye yapacağız. 

Bir santrafor alınmadı diye bu kadar eleştiri yapılmasının manası yok. Eleştiri var olacak. Ama burası şikayet etmeye yeri değil. Bana kimse gösteremez ki Trabzonpor'un 90 trilyon borcu var gelip 100 trilyon biri koyacakta bu borcu kapatacak. 

Bu agresifliğin nedeni sayın başbakanımıza sahip çıkmak mı?. Daha iyi gelene kadar biz buna devam edeceğiz. 

BAŞBAKAN'IN CAS AÇIKLAMASI
Kişilerile kurumları ayırın diyor. Kişilerden dolayı kurumlara ceza evrmeyen diyor. CAS Fenerbahçe'ye hakızlık yaptı deme lüksü yok. Gerçek ortada, UEFA'da en son noktaya gelmiş. Orada Fenerbahçe'ye haksızlık yapıldı demek... Fenerbahçe'ye harksızlık yapıldı dendiği noktada Trabzonspor'a haksızlık yapıldı. Bunu söyleyenin karşısında bizi bulur. Kupayı konuşmak istemiyorum. Sonucunda alacağımız birşey bu. 

DAHA ÖNCE MİTİNGE KATILDI MI?
Başkan olmadan önce hiç bir mitinge katılmadım. Hiç bir zaman siyasi parti mitingine katılmadım. Parti mitingi değil. Milletin üzerine oynana bir oyun vardı bu oyunu bozmak için destek olmak için kendi hür iradem ile oraya gittim. Bunu yönetim kurulu arkadaşlarımdan, ve camiadan benimsemeden oraya gittim. Trabzonspor başkanı olma noktasında oraya gittiğim için gündem oldu. 

Trabzonspor'un forvete ihtiyacı vardı ama sadece forvet transferi ile bitmiyor iş. Malouda ve Bosinwa transferi daha kolay bitti. Forvet transferi noktasında da çalışma yaptık. Nasip değilmiş. İlk yarının sonunda bu takıma forvet ve farklı mevkilerde de ihtiyaç var onları da giderilecek. 

Futbolun mantalitesini öğretecek deneyimli insanların orada olmasının faydası var. Teknik kadronun işine müdahale etmek söz konusu değil. Biz Trabzonspor'un başına hoca getirirken Şükrü Saracoğlu ve Arena'da destan yazdığı için getirdik. Biz de kendisine son maçlarda yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra bu kimilği ile kişiliği ile genç çocuklarla oynayıp kaybedebilir endişesi yaşayabilir biz ona destek olacağını söyledik. Kendi kişiliği ile kendi çocukları ile sahaya çıkmasını söyledim. Malup olacaksam da kendi çocuklarımla olurum. Talihsiz bir yenilgi aldık. Hala onun baş ağrısı geçmedi. Trabzonspor'a yakışmayan bir sonuçtu. Tecrübeli oyuncularla genç kadreşlerimizle harmanlarsak Trabzonspor'un geleceğini daha iyi sahip çıkarız. 

TRABZONSPOR'UN FİNANSAL TABLOSU

Trabzonspor’da Finansal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, Trabzonspor’un toplam borcunu açıkladı. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosamanoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yapılan basın toplantısında konuşan Üstansalih, Trabzonspor’un toplam borcunun 171 Milyon Tl olduğunu açıkladı. 

Üstansalih, “Trabzonspor Derneği, bir holdingin çatısında olan dernek. Bu derneğin altına 4 tane A.Ş. var. Bunlardan bir tanesi sportif A.Ş. Bu şirket borsaya kote olan bir şirket. 

25 Mayıs’ta kongre yapıldı. 27 Mayıs’ta görevi devraldık. Kongre yapılırken Trabzonspor Kulübü Derneğinin faaliyet raporu sunuldu. Bu faaliyet raporunda beyan edilen borç miktarı yaklaşık 176 Milyon TL’dir. Biz kulübü devraldığımızda borç miktarı 191 Milyon TL. Bugün itibari ile borç miktarımız 174 Milyon TL. 

27 Mayıs ile 5 Eylül arasında kulübümüze yaklaşık olarak 5.1 milyon Tl nakit girdisi sağlandı. Bu nakit girdisinin yanı sıra yaklaşık 19 Milyon TL’de temliklere olan borçlar ödendi. Toplam olarak bakarsanız 70 Milyon TL’lik bir gelir söz konusu. 

Bütün şirket gelirlerinden;
İddia gelirleri:  31 Mayıs 2015, 
Reklam ve Sponsorluk gelirleri: 31 Mayıs 2016
Bilet satış gelirleri: 31 Mayıs 2016
Kira gelirleri: 3 Ağustos 2017, 
Naklen Yayın gelirleri: 31 Mayıs 2017’ye kadar temlik edilmiş durumda. Kulübün gelirlerinin büyük bir kısmı temlik halinde. Bizim yönetim olarak sağlamış olduğumuz girdiler ve Avrupa’dan elde edilen başarının dışında kulübün her hangi bir girdisi bulunmuyor. 

Ekonomik tabloya bakacak olursanız durum bu. Yönetim kurulunun yaptığı gayretli çalışmalar neticesinde bugüne kadar geldik. Kulübün şu zorluğu var. Borçlanma yapısına baktığımızda Ekim sonuna kadar kısa vadede çok yoğun bir borç yükü var. Mayıs Temmuz Ağustos ayları da bu şekildeydi. Bu ayları geçtik. Eylül aylarına geldiğimizde bu ay ki yaklaşık ödeme 24,5 milyon TL ödememiz var. 

Hep beraber bu borçları ödemeye çalışıyoruz. Tabloya baktığınızda gelirler uzak vadede. En yakın gelirimiz 13 Ekim’de UEFA’dan gelecek olan katılım bedeli. Diğer gelirlere baktığınızda Ocak’ta gelecek olan yayın geliri. Bunun dışında bütün gelirlerimiz temlik edilmiş durumda.

TRABZONSPOR İFLAS MI ETTİ?
Trabzonspor’un iflas edip etmediği şeklinde ki soruya ise Üstünsalih, “Ekonomik dilde iflas edebilmesi için borçlarının öz kaynağı geçiyor olması lazım. Şuna da öyle bir durum söz konusu değil. Ancak basiretli bir tacir gibi bakıldığında ekonomik olarak kulüp zor durumda. İflas etmiş diyemeyiz. İflas etmemiştir. Aynakları hep beraber çalışıp ekonomik olarak bu borç yükünün altından kalkacak bir kulübüz. Ancak borç vadesinin kısa oluşu sıkıntıya sokuyor” dedi.

GERGİN ANLAR YAŞANDI

Basın toplantısında dikkat çeken anlar yaşandı.

Başkan Hacıosmanoğlu’nu siyasi yaklaşımından dolayı eleştiren ve dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CAS kararı ile ilgili yatığı açıklamayı hatırlatan Gazeteci Yazar İhsan Öksüz, “Başbakan Fenerbahçe’ye haksızlık yapıldığın söylüyor” siz ne düşünüyorsunuz sorusunu yöneltti. 

Öksüz, sorusunu sorarken şu ifadeleri kullandı: 
“Bizim samimiyetimizi sorguluyorsunuz. Kendi samimiyetinizi sorgulamıyorsunuz. Biz eleştiriyoruz. Ama şuan da basının yaptığı eleştiri değil. Siz eleştiri görmediniz. Samimi söylüyorum. Bunda kesinlikle bir art niyet yok.

Şike konusunda siyaset sınıfta kaldı. Başta iktidar olmak üzere siyaset sınıfta kaldı. Ama muhalefetin yaptırım gücü yok. Bizde Başbakana sahip çıkıyoruz. Sahip çıktığınız Başbakan daha dün ‘CAS’ın yanlış karar verdiğini söylüyor. Fenerbahçe’ye haksızlık yapıldığını söylüyor” bunu nasıl yorumlayacaksınız…” 

Ancak Öksüz’un bu konuşmasının sonunda Başkan Hacıosmanoğlu ile arasında gerilimli anlar yaşandı.


Son Güncelleme: 09.09.2013 17:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman 2013-09-09 14:51:13

Boş boş boş.. gelecekte boş...

Avatar
adem .t 2013-09-09 16:54:36

başkanımızla gurur duyuyorum

Avatar
laZon 2013-09-09 17:18:36

yahu dediklerinle çekiliyorsun! ulan siyasetle işim olmaz diyorsun bakanbaşının yanından ayrılmıyorsun. muhalefete cevap yetiştirecem diyorsun. ulan sen nesin iktidar mı!!!!! sen ts başkanısın adam ol adam. muhalefettekilere de kaf söyle iktidardakilere de. laf söyleyeceğin kişi iktidar muhalefet vs olmamalı. laf edeceğin kişiler şike yapanlar ve şikeyş saklayanlar olmalı. yok efendim bakanbaşı bilmiyor muymuş kişileri kurumları. biliyorsa neden söylüyor. onun daaaa senin deeee şikecilerin deeeee yakakaların daaaaaa yalamaların daaaaaaa