Başkan Usta'nın Divan Toplantısında Yaptığı Açıklama

Aralık ayında seçimli kongre olacak mı?

Başkan Usta'nın Divan Toplantısında Yaptığı Açıklama

Aralık ayında seçimli kongre olacak mı?

29 Ekim 2016 Cumartesi 15:35
Başkan Usta'nın Divan Toplantısında Yaptığı Açıklama
Trabzonspor'da birlikteliğe vurgu yapan Usta ''Son 5 yıldır bütün divan kurulu toplantılarına katıldığımı hatırlıyorum. Elimizden geldiğince de bundan sonra devam etmek istiyorum. Zaman ilerledikçe şu eksikliği görüyorum... Seçilen yönetimler havaalanı bölgesinde ayrı bir dünya inşa diyorlar. Özerk bir cumhuriyet gibi. Divan kurulu ve yöneticilerimizin şehir içinde ayrı bir lokasyonu var ve onlar da ayrı bir cumhuriyet gibi. Üniversitemiz var, orası da ayrı bir cumhuriyet. Küçücük bir şehirde, kültürü çok derin, mazisi çok derin bu şehirde ayrı ayrı ve birbirinden fizikken yakın olduğu halde uzak olan yapılar var. Bu hepimizi düşündüren bir konu. Gönül ister ki bir sonraki divan kurulu toplantısını Trabzonspor tesislerinde yapalım. Bu birlikteliğin çok önemli sonuçlar doğuracağına inanıyorum'' dedi.

Tüzük çalışmalarına değinen Usta, ''Yarınki yönetim kurulu toplantımızdaki maddelerden biri bu tüzük. Ali bey'le görüştüğümüzde, hazırlanmış bir tüzük vardı. Onu bize gönderirseniz inceleyelim dedim. Sadece Trabzonspor'un ya da sadece Divan'ın yaptığı değil ortak bir metin üzerinden yürüyelim. Daha güncel bir şey varsa onu alalım, onun üzerinden çalışmalarımızı yapalım. Sadece küçük bir not... 6 bin 300 kişi aidat ödedi. Bizim sorunumuz daha derin. Bu 6 bin 300 aidat üyenin 2 bin 500'ü toplu ödeme. Çok üzücü. 3 kişi tarafından 2.500 kişinin parası yatırıldı. Bu derin bir yaradır. Bu tüzükle birlikte bunların hepsini konuşmamız lazım. Yönetimden bir arkadaşımız bana dedi ki ''Başkanım ne yapıyoruz, biz de yatırıyor muyuz'' ben de dedim k, ''Bir Allah'ın kulu başkasının adına yatırırsa, istifa etsin gitsin'' ve kimsenin aidatını yatırmadık'' dedi.

NEDEN BU GÜNLERE GELDİK?

Borç konusuna değinen Usta, ''Biz olaya şöyle bakıyoruz... Trabzonspor bir süreçten geçiyor. Süreçlerin neresinde hangi yanlışlar yapıldı ki, 2010 - 2011 sezonunda 50 milyon TL borcumuz varken sadece bize Şampiyonlar Ligi'ne gittiğimiz için borcumuz kadar oradan para aldık. Oradan aldığımız para kasada dursa sıfır borç oluyordu. 5 senede 600 Milyon TL borca nasıl geldik, bunu tüzük kadar önemsemeyecek miyiz? Yarından itibaren ne yapacağız konusundan daha önemli bir konu var mı Trabzonspor'un konuşacağı... Kulübümüz gerçekten hak etmediği şekilde olağanüstü buhranlı bir dalgalanma süreciyle bugün hepimizin canını sıkacak devasa sorunları önümüzde dökmüş durumda. Herkes emanetçidir, biz de emanetçiyiz. Kimse ilelebet kalmadı burada. Sorumluluk hissi yüksek olan insanlar için kolay yerler değil buralar. Buraya gelenleri de kimse zorla getirmedi. Hiçbir niyeti olmayan, hiçbir hesap kitabı olmayan bir yönetim olduğumuzu bütün gönlümle, bütün içtenliğimle ifade etmek istiyorum. Tabii ki yönetimler hata yaparlar. Çok da hata yapabilirler. Burada bana veya yönetimine eleştiriler olacaktır, son derece normal. Ama bizim bu kadar önemsediğimiz kulübümüzün yöneticiler en ağır hakaretleri yapanlara da bir kelime edemezsek olmaz bu iş. Onların itibarını sarsacak ne ufak bir şeyin karşısında aslanlar gibi dikilmek zorundayız.'' dedi.

Çok zor bir dönem geçirdiklerini belirten Usta, ''Özkan hocayla, Faruk abiyle veya diğer yöneticilerle başkanlarla konuşuyoruz... Herkesin zorluklardan geçtiği dönem oldu ama bu kadar zor bir dönemin daha yaşandığına kimse beni inandıramaz. Başka bir şey yaşıyoruz.'' ifadeleri kullandı.

ÇOK KIRILDIM, BIRAKALIM DEDİM!

Galatasaray maçı öncesi çok kırıldığını belirten Usta, ''Scout ekibiyle ilgili konular var... Sol tarafa alınan oyuncu için takas yaptık, iki oyuncu verdik. 2 oyuncu için 5.5 Milyon TL'den kurtulduk. 2.1'e indik orada o işi yaparak. Güray Vural'dan bahsediyorum. Bireysel konuşmayacağım, artık onları tartışıp kamuoyunun önüne atmamalıyız. Transfer dönemimde neler yaşadık, onları konuşalım. Güven vermeyen tacire kimse mal vermez. İtibar sorununuz varsa kimse sizle alışveriş yapmaz. Kutsal değerlerimizden sonra en büyük değer Trabzonspor'un o dönemde bu kadar rencide olduğumuzu, kırılacağımızı, küçüleceğimizi, ellerinin tersiyle Trabzonspor'un itileceğiniz rüyamda görsem inanmazdım. Söylenen oyuncular için scouta gerek yok. Hepimizin bildiği oyuncular. Ama Trabzonspor'a gelmediler. 7 Milyon ver al, Başakşehir'deki oyuncuya 6 Milyon ver al... Galatasaray'ın aldığı oyuncu zaten Trabzonspor'a gelmiyor. Bunlarla görüşmedik mi zannediliyor. Bizim asıl sorunumuz elimizdeki 50  Milyonluk oyunculardan nasıl kurtulduk... İyi şeyler yapıldı anlamında söylemiyorum, Trabzonspor doğru adımlar atarak özgüvenini kaybetmiş bir takımı tekrar rayına oturtmamız için biz Galatasaray maçından sonra bu özgüven dağılsa ne yapacaktık diye konuşuyorduk. En zor günde bile bir arada olma yolculuğu... Ben başkan olarak şunu yaptım, Ahmet Bey'le biz bir görev dağılımı yaptık. Camiamızın şu kadar önemli ağabeylerini maça davet edelim. Taraftar grup başkanlarını bizzat ben topluyorum, küfür olmasın takım buradan İstanbul'a giderken organize olsun. Bunlar spontane olmadı, havaalanından gitsin, İstanbul'da karşılasınlar... 7 maçta 7 puan almış bir takıma neden bunlar yapılıyor dediler. Biz camiamızın önde gelenlerini biz maça davet edelim dedik... 1 telefon, 2 telefon, 3 telefon... Ben yıkıldım, çok üzüldüm. O bunun yüzünden, şu şunun yüzünden kimse gelmiyor. Bu ıstırap yeter Trabzonspor camiasına. En son Ahmet'i aradım dedim ki vazgeçelim bu işten... Aman Galatasaray'a mahcup olmayalım dedik... Bizim defansif yönümüz daha iyi. Galatasaray maçından iyi bir şekilde çıkacağımıza inanarak gittik. Zor maç bizim için Rize maçı. Hadi şehirde bir hareket olsun, hadi hep beraber... Yönetim Kurulu sizsiniz, divan sizsiniz hadi... Trabzon'da büyük bir seferberlik ilan edelim. İyi zamanda taraftar da geliyor, iyi eleştiri de geliyor. Kötü zamanda da negatif eleştiriler geliyor. Bize düşen, iyi zamandaki övgülerden ayaklarımızı yerden kesmek ne de kötü zamandaki eleştirilerden küsüp kabuğumuza çekilmek. İkisinden de uzak durmak zorundayız.Yönetim birlik ve beraberlik içinde olmadan, sizlerle birlik ve beraberlik içinde olmadan olmaz. Çok konuşulan konu dediğim gibi tüzük, yarın itibariyle buna fiilen start veriyoruz. '' dedi.

Borcu Aralık'ta açıklayacaklarını belirten Usta, ''Borç rakamı... Olağan Genel Kurul'da orada grafiklerle bütün borçlarımızı açıklayacağız. Doğrudur, ortada kalmış bir konu var. 800 Milyon borcu var dediler de başkan yalanladı diye benim öyle bir lafım yoktur. Dost sohbetinde bir yönetici arkadaşımızın söylediği bir sözdür. '' dedi.

SEÇİM YAPILMAYACAK!

Seçim konusuna da değinen Usta, ''3 yılda bir genel kurul yapılır ve Aralık'ta da yapılır. Buna bir bakışımız var. Genel Kurul mali yapılacak ama Trabzonspor'un seçim diye bir derdi yoktur. Böyle de bir gündemi yoktu. Daha önemli işler var. Gündem sapmasına veya böyle bir dedikoduya bile ihtiyaç yoktur. Aralık'ta aday çıkmıyor da olsak ne olur, hiçbir şey. Tüzük tadilatıyla o halledilir. '' dedi.

Usulsüz üyeler hakkında bilgi veren Usta, ''Benim şahsi kanaatim bunlar usulsüz üyelerdir... Bunu yönetim kurulunda gündem maddelerine alacağız, o güne kadar bir şeyler yapacağız. Denetleme için ise bir önceki yönetimlerle ilgili elimizde belge, bilgi olmadan böyle bir yola girmek istemiyoruz. Bağımsız denetleme kurulu görevlendirdik, 15 - 20 güne kadar bir sonuç gelir. Elimizde bir şey olmadan böyle bir mahkemeye veya benzeri bir yere gitmeyi ve kulübü bu yolu alışkanlık haline getirecek bir sisteme sokmak istemiyoruz. '' dedi .
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.