Emre Aksoy Sessizliğini Bozdu

Trabzonspor’un Mayıs ayında gerçekleşen kongresinde ki en genç başkan adayı Emre Aksoy seçim sonrası sessizliğini bozdu.

Emre Aksoy Sessizliğini Bozdu

Trabzonspor’un Mayıs ayında gerçekleşen kongresinde ki en genç başkan adayı Emre Aksoy seçim sonrası sessizliğini bozdu.

05 Kasım 2013 Salı 03:01
Emre Aksoy Sessizliğini Bozdu

Trabzonspor yönetiminin yaptığı uygulamaları eleştiren Aksoy, seçimde ki oy oranının neden düşük olduğundan, Yeniden adaylığı düşünüp düşünmediğine, yönetimin İstinye eylemi ve CAS kararı sonrası sergilediği tutuma kadar birçok konuyla ilgili merak edilen fikirlerini arkadaşımız Fatih Yılmaz’ın sorduğu sorulara cevap vererek dile getirdi. “Bugüne kadar verdiğim hiçbir cevaptan ve karardan pişman olmadım” diyen Aksoy, yeniden aday olabileceğinin de sinyalini verdi. 1461 Trabzon’un satılması durumunda Trabzon’da kalması için elinden gelen desteği vereceğini de söyledi.

 

Seçim döneminde 162 oy aldınız. Bu sayı beklentilerinizin altında mıydı?

 

Emre Aksoy: Bu süreç için yapılan çalışmaları ve ortaya koyulan emekleri düşündüğümüz zaman aldığımız oy bizim için üzücü bir oy. Seçimde daha ciddi bir oy bekliyorduk ama seçim öyle bir atmosfer aldı ki, son dönem bir çatışma yaşandı. Trabzonspor değil de, insanların menfaatleri ön plana çıktı. Biz daha önce bu tecrübeyi yaşamadığımız için menfaatler doğrultusunda bir çalışma yapmadık, bu tecrübemiz olsa da bu doğrultuda çalışma yapmak başta benim kişiliğime aykırı kaçar. Bizim her şeyden önce hedefimiz Trabzonspor’du. En üzüldüğüm noktalardan bir tanesi, biz gençler olarak Trabzonspor’da büyük bir özgüven ve özveri göstererek aday olduk. Neden çıktık? Bundan sonra Trabzonspor her zaman derin Trabzonspor’un hükmünde olmasın diye aday çıktık. Keşke daha fazla oy alsaydık; en azından bizden sonra aday olacak arkadaşların cesaretleri daha fazla olurdu.

 

PİŞMAN DEĞİLİM!

 

İbrahim Hacıosmanoğlu seçimlere birkaç hafta kala size bir birleşme teklif etti. Birleşme teklifini kabul etmiş olsaydınız şuan Trabzonspor’un Asbaşkanı olarak yönetimde olmuş olacaktınız. Bu birleşme teklifini reddettiğiniz için pişman mısınız?

 

Emre Aksoy: Bugüne kadar verdiğim hiçbir cevaptan ve karardan pişman olmadım. Hiçbir yaptığım projeden veya işten de pişman olmadım. Burada hatalarım veya doğrularım da olabilir ama gün Hayır cevabını vererek, şuan ki duruma da baktığımda kesinlikle pişman olacağım bir durum olduğunu düşünmüyorum. Başkanlık ve yöneticilik yapabileceğim insanlar benim için çok önemlidir. Çok iyi seçmek lazım çünkü yapacağın hatalar ve yanlışlar çok farklı yerlere gidebilir. Ama aldığım ve yaptığım hiçbir karardan pişman değilim. Oraya çıkmamdan da, yaptığım hatalardan da… Hatalar yapılarak öğreniliyor. Bundan sonraki seçimlerde alacağımız cepheye göre kendimizi düzeltme ve toparlama şansımız daha fazla.  İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kişiliğiyle veya yöneticiliğiyle ilgili çok söyleyecek bir şey yok. Trabzonspor’un başkanı her zaman başkanımızdır.  İnşallah Hacıosmanoğlu ve Trabzonspor bundan sonrası için daha da başarılı olur.

 

ADAYLIĞA YEŞİL IŞIK

Bundan sonraki seçimlerden bahsettiniz. Aralık ayında bir kongre olması durumunda yeniden aday olmayı düşünür müsünüz veya başka bir adayın listesinde seçime girer misiniz?

Emre Aksoy: Bundan sonrası için bizde artık herkes gibi yapıp, bekleyip ve izleyeceğiz, kimlerin aday olduğunu göreceğiz. Biz şunu öğrendik ki; Trabzonspor’da delegelerin çoğu aidatlarını ödeyen insanlarla yola çıkıyor. Aidat dediğimiz rakam da 60 liralık bir rakam. İnsanlar 60 lirayı kim öderse ona oy veriyor. Trabzonspor’un ne kazanıp ne kaybedeceğine bakmıyor. Bu gerçekten camiamız için üzücü bir durum. Bundan sonra artık bizde kendi delegemize ne zaman hükmedeceğimize görürsek, o zaman gerçekleşecek seçimler bizim için daha önemli olacak. Bunun içinde çalışmalarımız devam ediyor. Seçimlerde çıkacak adaylara bakıp, değerlendirmemizi de öyle yapacağız.

 

Aralık ayında seçim olacağına ciddi anlamda inanıyor musunuz?

 

Emre Aksoy:  Ben %90 seçim olacak diye bekliyorum. Mahkeme aksi karar da verse mevcut yönetimin mahkemeden önce seçim kararı almazı lazım. Zaten kongre yapılacak. Sadece kongreye seçim kararı işlenecek. Biz olağanüstü kongrenin yapıldığı ilk gün ki (25.05.2013)oylamalara katılmamıştık. O gün delegenin vereceği her türlü kararın bizim için geçerli olduğunu söylemiştim. Ama şuan ki yönetime baktığımızda İbrahim Bey’in on ikinci ayın sonuna kadar olan süreci baz alındığında, doğru bir şekilde yönetilmişse desteklenecektir ve orada da kendine yeni bir yönetim kurup, yeni ekip arkadaşlarını yanına alarak daha güçlü bir şekilde yola devam etmesi uygun olacaktır. Tabi bu seçilecekse olacak olan bir durumdur, eğer seçilemeyecekse de her şeyden öncesi Trabzonspor’un doğruları. Bence Aralık ayında seçim kararını mahkemenin değil, yönetimin vermesi gerekir.

 

KİMSE DÖRT DÖRTLÜK DEĞİL

 

Sayın Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun göreve geldiğinden bu yana takım üzerinde teknik ve idari açıdan yaptığı değişimlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Emre Aksoy: Bizde her şeyden önce Trabzonspor var ve bu hep böyle olacak. Sayın başkanın yaptığı doğrular da var yanlışlarda var. Kimse dört dörtlük olamaz, olma şansıda yok. Hepimiz için geçerli bu. Yürüttüğü strateji en başında doğruydu ama Mustafa Reşit Akçay’ı göreve getirdiğinde Tolunay Kafkas’ı o şekilde kovmak doğru değildi. Farklı şekilde yapılması gerekirdi. Mustafa Reşit Akçay’ın takımın başına getirilmesi ise maddi sıkıntılar nedeniyle doğruydu fakat Mustafa Hocayı göreve getirdikten sonra Malouda ve Bosingwa gibi oyuncuların takıma eklenmesi bir yandan doğruydu fakat o kadar profesyonel futbolcuların da ilk defa süper lige çıkmış bir hoca ile ne kadar doğru şekilde çalışabileceklerini de düşünmek lazımdı. Futbolculara da borçlar vardı, mevcut futbolculara olan borçlar ödenmeden yeni futbolcuların paraları ödendi. Tabi bunlarda içeride o dönem sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Ama kadrolaşma yönünden Trabzonspor gerçekten mücadele etmeyi seviyor. Bazen takım ruhundan kopuyorlar. Bunu en son Kasımpaşa maçında gördük. Ruhun sahada olmadığı bu tür maçları görmek üzücü oluyor. Bazen ise çok güzel kenetlenebiliyorlar. İçeride sıkıntı var mı yok mu bunu bilmediğimiz için çokta yorum yapamam fakat Kasımpaşa maçında ki futbol bizleri üzdü. Hocamız bunu yine en iyi değerlendirecek isimdir. Her geçen daha iyiye gitmesi gereken bir Trabzonspor varken, kopuk kopuk oynayan bir takım görüntüsü var. Bir maç iyi bir maç kötü. Yönetimde takımda memnun değil ama toparlanacaklarına inanıyorum. UEFA’da iyi gidiyorlar ve 7 puan ile liderler. İnşallah bunu korur ve bir üst tura çıkarlar.

 

TRABZONSPOR’UN İÇİNDE SİYASET BİTER

 

Takımın sürekli maruz kaldığı hakem hataları ve şike olaylarında mevcut yönetimin izlediği şike politikası ile ilgili neler söylersiniz? Bunun yanında İstinye’de TFF’yi protesto yürüyüşü gerçekleşti. Bu yürüyüşe hiçbir Trabzonsporlu yönetici katılmadı. Siz, seçilmeniz durumunda İstanbul Boğaz Köprüsü’nü trafiğe kapatacağınızı söylemiştiniz. Yönetimde siz olsaydınız ne yapardınız?

 

Emre Aksoy: Yönetim çok kararlar alıyor ama hiçbir kararını net bir şekilde uygulamıyor. Lehimize sonuçlanan CAS kararı var. Buna rağmen TFF’ye hiçbir resmi başvuru yok. Birilerinin takımla ilgilenirken birilerinin de hukuki işlerle ve mali bilançoyla ilgilenmesi lazım. İş bölümü bu anlamda yapılmamış. Sayın başkan şuan hepsiyle ilgilenmeye çalışıyor. TFF protestosuna gelince, o yürüyüşün en başında yer alırdım. Bu kadar siyasete girdikten sonra başkan o yürüyüşün başına geçemedi. Hepimiz devletten ve devletin bekasından yanayız ama bunu sürekli dile getirip, siyaseti Trabzonspor’a bulaştırmak çok doğru değil. Trabzonspor’un içine girdiğin zaman siyaset biter.

 

KOMBİNE POLİTİKASI YANLIŞTI

 

Avni Aker’de oynadığımız son iki lig maçı da Pazar günü saat 16.00’da oynanmasına rağmen tribünlerde bir hayli fazla boşluklar vardı. Bunun nedeni sizce takımın iyi futbol oynamaması mı yoksa yönetimin taraftarı ayrıştırmasına mı?

 

Emre Aksoy: Kombine satışında farklı politikalar seyredildi. Birinin 250 liraya aldığı kombineyi bir diğeri 500 liraya aldı. Kombineler daha yüksek fiyata satılacaksa daha önceden bu fiyat belirlenip satışa sunulmalıydı. Taraftarda ‘bizden’ ve ‘sizden’ olanlar şeklinde ayrıştırıldı. Stadın dolması için hiçbir çaba ve girişimin olmaması da üzücü. Maçın %30’unu taraftar alır. Trabzon’da Pazar günü dörtte oynanan bir karşılaşmada stadın dolması gerek. Biraz da takım oyununun etkisi var. Sadece galip gelmek değil önemli olan, Trabzonspor seyircisi güzel ve keyifli bir futbolda izlemek ister. Bunları sahada göremediğinde de stada gitmek istemeyebiliyor. Bu şehir galibiyetten çok iyi bir futbol seyretmek ister.

 

Yine seçim dönemine döndüğümüzde Trabzonspor için 21 farklı proje üretmiştiniz. Bunların en başında Marina projesi vardı. Hacıosmanoğlu yönetimi ürettiğiniz bu projelerle ilgili sizden bilgi alma girişiminde hiç bulundu mu?

 

Emre Aksoy: Kesinlikle bu yönde hiçbir girişimleri olmadı. Halbuki biz seçim sonrası bu projeleri paylaşabileceğimizi belirtip, bu yönde çağrıda da bulunmuştuk. Sadece Trabzonspor Koleji ile ilgili bir girişimleri oldu. Onu da yapamadılar. Devletten okul almaya kalktılar. Bir okulun maliyeti 3,5-4 milyon gibi bir rakam. Okulu ileriye dönük vadeli borçlanma ile yapıp, okulun karı ile de bunu çok rahat bir şekilde ödeyebilirdi. Trabzon’da ki birçok öğrenci Trabzonspor kolejinde okumak ister. Keşke bizden bu konuda yardım isteseydiler, bizde elimizden geleni yapardık.

 

Siz de göreve gelseydiniz teknik adam konusunda ilk tercihiniz Mustafa Reşit Akçay olacaktı. Mustafa Reşit Akçay ligde çok iyi bir performans gösterememesine rağmen UEFA Avrupa Ligi’nde 9 maçlık namağlup seri yakaladı. Siz Mustafa Reşit Akçay’ın ligde ki ve Avrupa’da ki performanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Emre Aksoy: Ben ligde ve Avrupa’da ki diye değilde oynadığı maçı değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Hepsi 90 dakika için sahaya çıkıyor. Mustafa Reşit Akçay’ın bence en büyük sıkıntısı Ünal Karaman ile çalıştırılması oldu. Yanına Hami Mandıralı dahil edildi. Fatih Tekke başlamadan bitti. Bir hocanın yardımcısı ondan yukarılarda daha önce görev yapmışsa, o isimleri hükmetmesi biraz daha zor olur. Ama illa lig ve UEFA diye bakacak olursak, UEFA’da çok şanslı bir Trabzonspor var. Hem çektiği kuralar hem düştüğü grup bunu açıkça gösteriyor. Daha çok 3-1 öndeyken 3-3 olan Lazio maçının masaya yatırılması lazım. Devre arasında takıma takviyeden ziyade daha ileriye gidebilmek için iyi bir düzenleme yapılması lazım. Gönderdiğimiz oyuncuların yerine aldığımız oyunculara da bakmamız lazım. Bedavaya gönderip yerlerine para vererek aldığımız oyuncuların neler yapabildiğini iyi değerlendirmemiz lazım. Devre arasında elde ki işe yaramayan yabancıların gönderilip yeniden yapılanmanın adımlarını sezon sonuna bırakmamak gerek.

 

1461 TRABZON’U GEREKİRSE ALIRIM

 

1461 Trabzon’a döndüğümüzde, geçtiğimiz hafta bir efsaneyi yitirdik. Kadir Özcan’ın vefatı hepimizi yasa boğdu. Siz Kadir Hoca için neler söylemek istersiniz. Öte yandan son zamanlarda satılacağı yönünde açıklamalar yeniden gündeme geldi. Yeniden 1461 Trabzon’a talip olur musunuz?

 

Emre Aksoy: Kadir Hoca için ne söylesek hata olur. Onun için sözlerimiz yetersiz kalır. Trabzonspor tarihinin en büyük futbolcularından birini kaybetti. Onun hakkında yorum yapmak dahi bize düşmez, neticede futbol yaşantısı bizim yaşımızdan da fazla. Gerçekten aramızdan bir efsane ayrıldı ve maalesef değeri bilinmeden aramızdan ayrıldı. Çok daha değerli yerlerde olması gerekirdi. Kadir Hoca gibi isimlerin yeri biraz zor dolar.

1461’in satışına geldiğimizde ise, kulüp ‘biz gelir ve giderlerimizi dengeleyebilmek için’ söyledik dedi. Tabi baktığımızda geçen seneye kıyasla 1461’in birçok iyi futbolcusu elden çıkarıldı. Satılan oyuncularında yerleri henüz doldurulamadı. Haliyle bir değer düşüşü de yaşandı. Eğer kulüp mutlaka ve mutlaka satacağını söylerse, biz Trabzon’da kalması için elimizden gelen mücadeleyi fazlasıyla veririz. Gerekirse alır, gerekirse de kulüple beraber bu konuda çalışırız.

 

Son olarak, Emre Aksoy ismini ilerleyen yıllarda siyasi seçimlerde de görebilir miyiz?

 

Emre Aksoy: Daha yaşımız genç. Bunu zaman belirleyecektir. Neden olmasın?

Röportaj: Fatih Yılmaz

Son Güncelleme: 05.11.2013 03:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575