Halilhodzic Lokeren Maçı Öncesi Konuştu

Trabzonspor teknik direktörü Vahid Halilhodzic, Lokeren maçı öncesi basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Halilhodzic Lokeren Maçı Öncesi Konuştu

Avrupa maçları her zaman zor maçlardır dolayısıyla neler yapabileceğimizi söylemekte zordur. Trabzonspor Avrupa kupasında devam etmek istiyorsa bu maçı kazanmak zorunda. Lokeren takımını tanıyoruz, 2-3 sezondur Belçika'da iyi bir çıkış yakaladılar. Hassas bir maç bizleri bekliyor, takımımın yeterince kalite ve potansiyele sahip olduğumu düşünüyorum. Geçen hafta ki son maçımız bize güç kattı, şimdi Avrupa kupası farklı bir şey. Bu maçın hazırlıklarına zaten başladık ve yarında Trabzonspor'un çok güzel bir oyununu bekliyorum ve sonunda da galibiyeti alan tarafarın biz olacağını düşünüyorum.

TAKIMIN %80'İ DEĞİŞTİ

Trabzonspor gelişiyor, geçen sefer kendimizi çok iyi sergiledik bunu sadece oyun olarak değil takım olarak gerçekleştirdik. Ne tuhaf ki bitirme noktasında biraz daha eksiklerimiz var. Bu gelişme süresi henüz bitmiş değildir, devam ediyoruz. Bu gelişmeyi hızlandırmak için sorunlar çıkabiliyor, yavaşlatabiliyor. Bizim çalışma tempomuza ve çalışma şeklimize adapte olamayan değişiklilere müdahale edeceğiz. Bizimde istediğimiz düşündüğümüz şekilde gelişmeye henüz ulaşamadık. Takımın %80'i değişti, yabancı oyunclarında bu değişim süresinde uyumu, sahaya başarı yansıtması hemen olmuyor. %80'i değişmiş bir takımla da kollektif takım ruhunu oluşturmak zor oluyor. Burada da sorunlarımız var bu yüzden çok çalışıyoruz, kolay değil. Daha az zorluklar bekliyordum, dediğim gibi bunda değişiklik göstermeyeceğim daha titiz bir şekilde devam edeceğim.

Geçen maçın Trabzonspor için çok büyük bir önemi vardı. Maalesef yeterince taraftarımız yoktu, maça gelen taraftarlarımız maçın başında kararsız kaldılar, bizi desteklesinler mi ıslaklasınlar mı konusunda. Bu maçı taktik anlamında değil psikolojik anlamda da önemsedim. O maçı ilk 5 dakika da kazandık. İkinci bir kilit noktası da beraberlikten sonra gerçekleşti. 3 dakikalık bir panik oluştu, ardından oyuncularımın gol atma isteği geldi. Siz dikkat ettiniz mi bilmiyorum, o 3 dakikada neler yaşandı tepki olarak neler geldi bunları not aldım. O dakikadan itibaren Trabzonspor çıkışa geçti, bu idmanlara da yansıdı. Neşe ve huzurla idmanlara başladık, fakat herkesi buna katamayız. Düzeltmem gereken, el atmam gereken ve geliştirmem gereken bir çok konu var.

Biliyorsunuz İspanya dünya şampiyonu olduğunda forvetsiz oynadılar. Forvetsiz oynamak nasıl birşeydir biliyorsunuz, takımı futbol oynamak için sahaya sunduğunuz zaman top sizde olmadığı zaman defans yapmanız gerekiyor top sizdeyse hucüm yapmanız gerek. Bende eski bir forvet oyuncusu olarak oyuncularımız daha çok gol atmasını bende çok isterim. Dünya'da her takımın ilk konusu defans olmalıdır. Duyduğum şeyler tek forvet oynattığımız yönünde. Top bizdeyken 6-7 hucüm oyuncusuyla oynuyoruz. Bu benim futbol vizyonumdur. 8-9 oyuncusuyla defans yapamayan bir takım başarılı olamaz. Dün akşam Şampiyonlar ligi örneğide var. Roma-Bayern maçını izlediniz mi bilmiyorum, Roma'nın hücumda etkinsizliği Bayern'e yaradı.

HÜCUM OYUNCUSUDA DEFANSA YARDIM ETMELİ

Benim oyun anlayışım 3-4 forvet oyuncusu koyabilirim fakat onlar defans yapmadıktan sonra ben maçı kaybederim. 12 net fırsat yakaladığımız Legia maçında gol atamayıp maçı kaybettik. Hücum oyuncusunun, forvet oyuncusunun miktarı önemli değil. Sahada oyuncuların birbirleriyle uyumu ve anlaşması çok önemli. İleriye doğru kurulan oyunda idmanlarda geliştirmemiz için çok vakit sarfediyoruz. Bunu üçgen halinde üç oyuncuyla kanatlarda başlatıyorum, bazı oyuncular bu çalışmayı neden yaptırdığımızı anlamıyordu. Dünde bu hücüm adına idmani gerçekleştirdim, bugünde bu şekilde devam edeceğiz. Takımımda her oyuncuya artık kesin rolünün ne olduğunu anlatmam gerekiyor.

O yüzden yarın galibiyete ihtiyacımız var. Geçen maçta yeterince ofansif oyuncu sahaya sürdüm doğru. Biliyorsunuz ki sakatlıklarla da mücadele ediyorum. 2 ayda 4 kırık ve buna da kaza eseri olan sakatlıklar nedeniyle sportif anlamda geçirdiğim en zor 3 aydı. Bazı oyuncular çalışmayı reddetti. Böylesi bir olayı da ilk defa bir futbol kulübünde gördüm. En zoru geçtiğimizi düşünüyorum, ama Trabzonspor henüz mükemmel bir yerde değil. Bize yine zaman lazım.

Biliyorsunuz biz takımımızın %80'ini değiştirdik. Sonradan haberdar oldum sonradan farkettim ben Trabzon'a gelmeden önce 'Vahid Hoca Gelecek Trabzon Şampiyon olacak' yorumları yayıldı. Bu şekilde haberler yaymaya halen daha devam ediyoruz. Trabzonspor'dan daha iyi takımlar ligde var. Sezonu nerede bitiririz bu konuda bir şey diyemem. Bende Trabzonspor'a geldiğimde bana da Şampiyonluğa hazırlanan bir takım olduğunu söylediler. Kampa gittiğimde 2.lig takımı olduğunu gördüm. Biz şuan bir oluşum içerisindeyiz.

Bu oluşumu ne şekilde yaptık ne şekilde mücadele verdik bunu anlatmak istiyorum. 10 günde transfer gerçekleştirdik. Şartları zorladık, alabildiklerimizi aldık. Bunları bir kenara atıp artık iyiden iyiye gidiyoruz. 3 maçımızı da kazanırsak o zaman size bir çok şeyde olumlu olduğumu düşünür, sizlerle paylaşırım. Ama Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray Trabzonspor'dan daha iyi bir takım. Bunun aksini düşünen varsa yanlış düşünüyor. Bunları söylerken onlara karşı top oynayamayız demiyorum, Fenerbahçe maçına dönecek olursak 4-1 kazanacağımız maçı kazanamadık. Ama sezon sonuna kadar neler yaşarız bilmiyorum, şunu iyi bilin ki ben sizden daha istekliyim şampiyon olmayı daha çok isterim. Herkesin aynı arzuyla sahada oynadığını düşünmüyorum, istemeyen oyuncularda var.

RIZA ÇALIMBAY NEDEN CEZA ALMADI?

Türkiye'ye gelmeden önce bunu tekrarladım. Sadece 1 kez cezalandırıldım, burada ise sadece 1 hafta içinde 2 kez cezalandırıldım. Aldığım ceza çizgiyi 1 metre geçmişim, itiraz etmişim bundan dolayı ceza aldım. Maalesef yabancı hakemlerle el ile iletişim içinde olmak istememi yanlış anlamışlar. Başkanımız bu konuda beni de cezalandıracak çünkü benimde bu konuda hatalarım oldu. Sizin dediğiniz gibi ben orada oyunu yaşıyorum, geçen maçtada yine cezalandırılabilirdim. Oyuncumun neredeyse ayağı kırılacaktı o polizisyondan 4 dakika önce diğer oyuncumun kustuğunu görünce tedirginliğe kapıldım. Muhtelemen daha dikkatli olmam gerekiyor. Sahamızda ki çizgileri çekmemem gerekecek. Şöyle bir bilgiyide aldım; karşı takımın hocasının kendi bölgesinden çıkıp bizim bölgeye geldiğini duydum. Arkam dönük olduğum için görmedim. O hoca cezalandırıldı mı? Cezalandırıldığını sanmıyorum. Vahid Hocanın bu cezaları sebebiyle olay yaratmak isteyenler var.

Önce geldiğiniz yerde çalışma kültürü oturtturmayı denersiniz. Bazı insanlar buna adaptasyon sorunu yaşıyor. İkincisi ise galibiyet isteği bu kültürü taşımak. Siz dile getiriyorsunuz Şampiyon olmak, Avrupa'da başarılı olmak.. O yüzden Trabzonspor'un hedeflerini anlamak ve bilmek gerek. Sahada savaşmanız gerekiyor. Benim istek ve beklentilerim çok büyük. Maalesef bazı oyuncular bunu kabullenemiyor. Bende samimi söylüyorum her birini yavaş yavaş tanıyorum. 25-27 oyuncu arasından çok tanıdığım 2 oyuncu var. 25 oyuncuyu yeni yeni tanıyorum. İdmanlar açık olduğunda sizde gelip görüyorsunuz Vahid hoca antremanlarda bağırıyor, bu kızdığım için değil başarı istediğim için. Bazı oyuncular bunu kızgınlık olarak görüyor, Aralıkta bazı değişiklikler olacak.

CARDOZO YATABARE İKİLİSİ UZUN SÜRE OYNAR MI?

Muhtemelen evet, fakat bunu çalışmanız gerek. Sadece o ikisi değil, arkalarında kimlerin nasıl oynayacağını da belirlemek buna çalışmak gerek. Defanstan hücume kadar bütün planları ikisine göre ayarlamanız gerek. Bunun mükemmel olması için belki 1 sene, belki 2 sene beklemeniz gerek. Hemen yarın bu ikisini bu kadroyla başlatırım düşüncesi varsa yanılıyorsunuz, bir ihtimal olabilir deneyeceğiz. Size ben bir soru soracağım, Messi ve Ronaldo'nun birlikte oynayabileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Oynayamazlar, hiç biri birbirine top vermez. Futbol olarak eve fakat kişilik olarak oynayamazlar. 

SÖZLEŞMEM 1 SENELİK

Benim sözleşmem 1+1.. Biz bu şekilde arkadaşız, sezon sonu oturup konuşacağız duruma göre devam edeceğiz. Size çok samimi söylüyorum ben bir arkadaş olarak kulübe karşı çok tuhaf duygular taşıyorum. Trabzonspor'a çok bağımlısınız, gazateci ve taraftar olarak. Fakat bunu acele bir şekilde bekliyorsunuz. 

SEZON BAŞINDA GELDİĞİMDE ŞİKAYET GELDİ

Buraya ilk geldiğimde oyunculardan birtanesi takım içinden bir diğer arkadaşının kendisine selam vermediğini söyledi ve bu iki isim aynı takımda oynuyor. 

SEVİNCİMİ TAHMİN BİLE EDEMİYORUM

Buraya gelmeden önce 2 teklif geldi bana. Yemek yedik, peşinden mesaj geldi ve iki teklif var şuan telefonumda. Aldığım teklifler şuan aldığım miktarın 3 katı. İstifa edecekmisiniz hocam diye bir soru gelmişti bir maç sonunda; Ben burada bu sene birşey yapmaya çalışacağım ama baktım ki imkansız giderim. Bazen diyorsunuz ya Trabzonspor şampiyon, bunu bende isterim. Trabzonspor şampiyon olsun diye çalışıyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.