Mustafa Akçay'dan Transfer Açıklaması

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay'dan önemli açıklamalar

Mustafa Akçay'dan Transfer Açıklaması

 Trabzonpor Teknik Direktörü Mustafa Akçay ve Futbol Genel Koordinatörü Ünal Karaman, Isparta Davraz kampında basın toplantısı düzenliyor. 

Akçay, "Her antrenörün yada her yetkilinin A planı olduğu gibi B  planı olmalı. Bizde dersimize iyi çalışmalıyız. Bu oyuncularla mecburiyetler sonrası ayrılık söz konusudur. Hepsi çok karakterli ve yetenekli oyunculardır. Ürünlerimiz hem sağlıklı hem de verimli oyunculardır. Oyuncularımızın kalitesini yüksek tutmak durumundayım" dedi. 

YABANCILAR GÖNDERİLECEK Mİ?
Ünal Karaman, gönderilecek oyuncularla ilgili olarak ise, “ bu oyunular bizim formamızı giydikleri müddetçe bizim misafirlerimizdirler. Yerli oyunculara bakış açımızla aynı mesafededir. Yeni çıkan alınan bir karar 6+0 kararı ile ilgili ciddi anlamda zorluklar yaşayacağını düşünüyorum. Önemli bir çoğunluk sorun yaşayacak. Bir kulüp sadece muhalefet ediyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Federasyonun aldığı karardan sonra bizim böyle bir lüksümüz olmadığını düşünüyorum. Trabzonspor kimliği altında bu imzayı attılar. Şuan seni istemiyoruz. Tu kaka demek doğru değil. En iyi şekilde psikolojilerini düzeltmeye gayret edeceğiz. 

Bizim gibi kulüplerden birkaç milyon Euro’yu tribünde bıraktığınızda ciddi vebal altına giriyorsunuz. GEçne sene yönetimden tahribatlı oyuncularımız var. Bunlar da üst üste koyduğunuz takdirde biz sinir sistemi ile iş apan insanlarız. Oyuncunun farklı kültürden geldiğini kabul etmek var. Trabzonpor’un geçmiten günümüzü aldığı kararları kırmadan dökmeden oyuncu ile paylaşmak var.

Bütün hedefimiz oyunculara zarar vememek Trabzonporkulübünü maddi külfetten kurtarmak var. Bir oyuncu ile net bir şekilde lisansını tescil ettirmemek. Bu noktada İnsan Hakları ihlaline girebilir. Çünkü oyuncu futbol oynamaya buraya gelmiş. Ortak akılla bu işi çözmeliyiz. Sözleşmeleri var eyvallah. Ama bunun en önceliği oyuncuların futbol oynamaları. İşin en zor tarafı burası. Göndermeyi düşündüğümüz oyuncular varsa kesinlikle yeteneklerinden dolayı değil, bunları kullanamama gibi durumları oyuncu ile paylaşmak gerekir.” Dedi.

KADRO YETERLİ Mİ?
Mevcut kadro ile ilgili Akçay, “Şuan ki mevcut kadro kalite olarak yeterli. Mevkisel ihtiyaçlar için ihiyaç duyulabilir ama bu da 2’yi geçmez. Biz uzun soluklu farklı kulvarlarda yarışan bir takıma dönüşeceğiz. Bu nedenle 1 veya 2 oyuncu mevkisel anlamda takım içine katılarak takımın stratejik gücü desteklenmelidir.

Sonuçta biz bir iş yapıyoruz. Ayrı kayrı olan inşalarız. Oyuncularımla dürüstçe kalpten konuşan bir insanım. Onların hoşuna giden şeyleri söylemek ne kadar yeterli. Bazen acılar çekilen çileler hem insanı olgulanlaştırır hem de yaratıcılığını tetikler. Oyuncularımızla bazı şeyler yüzleşmemiz kendimizde ki enerjiyi ortaya çıkarmak gerekir. Kaldı ki oyuncularımızın geçen yılda bazı travmalarla önümüze geldiği unutulmamalı. Bu geçmişteki bölümü çok kritize etmek anlamında söylemiyorum. Yapılan davranışların yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor olabilir.

İNCİLİ OKUMASI
Benim bütün amacım oyuncu performanslarını açığa çıkaracak yol bulmak. Yoksa benim için Kuran'ım da çok yeterli hayatımı sürdürmek için. Artı inançlı bir anarşist olduğumu her zaman söylemişimdir. 

ENERAMO KONUSU
Ünal Karaman açıklamalarına şu şekilde devam etti: 
Trabzonspor kulübü bize daha yüksek teklifte bulundu. Abi siz ne kadar teklif ettiniz. Tamam kardeşim Trabzonspor’un teklifi sözdür dedik. Oyuncuya akşam 6’ya kadar müsaade ettik. Biz bu rakama Trabzonspor’a gelmeyi düşünmüyoruz dedik. Bu kulüp disiplinidir. Bu kulübü beli bir ciddiyete oturtma ciddiyetidir. İstiyoruz ki kulübe gönül verenler aynı ciddiyet içinde olsun. Adam gibi gelip benle iş yapmak isteyen iş yapacak. Yok alavere dalavere olduğunda ben Trabzonspor gerçeğine bunu yakıştıramıyorum. Biz rakamımızı verdik akşam 6’Ya kadar süre verdik. Beşiktaş ile anlaşıyor Milan ile anlaşıyor. Yok Sivas’a geri döner. Biz futbolcuya başarılar diliyoruz.

JANKO’NUN SAKATLIĞI
Janko milli maçta sakatlanmış. Ben diyebilirim benim maçımda değil milli maçta sakatlandı. Ben bir şekilde zararım giderilsin derim. Yaptım unsurum yok. Ancak mahkemeye taşırsın.

SAPARA’NIN SAKATLIĞI
Sapara’ya çok üzüldük. Uzun süreli bir sakatlık geçridi. Oyuncuyu da düşünüyorsun. İstiyorsun ki sende beni düşün. Mutlaka bir orta yol bulacağız.

TOLGA SATILACAK MI?
Tolga konusunda bizim kulübümüzde her oyuncuya teklif gelmesi bizi gururlandırır. Tolga bizim kaptanımız. Takımın büyüğü ağabeyi. Rehberi. Dolayısı ile bitmemiş bir konu üzerinde isteyen kulüp var. İki tarafında gerçekleri var. Bunlar oluşmadığı süre içerisinde benim söyleyeceğim hiçbir söz gerçekliğe dönüşmez. Tolga bizim kaptanımız. Hala bizimle antrenmanlara devam ediyor. Eğer transferi gerçekleşirse biz size bildiririz. 

TRABZONSPOR’UN GENÇ YETENEKLERİ
Akçay, şöyle devam etti: 
Trabzonspor genç yetenek kazanım konusunda bazı hatalar yapmıştır. Erken, terfi oyunculara değer verme konusunda yapılan erken hazırlık bir yığın oyuncumuzu geriye getirdi. Bir kısmını yeniden kazanmak için çalışıyoruz. Genç oyuncuları oynatmak cesaret işidir. Bizim yöremizin entelektüel boyutunu iyi bilip harekete geçmemiz gerekiyor.

Oyuncuların kendi ailelerinden getirdiği entelektüel yapıyı göz ardı etmeden hareket etmeliyiz. Bu nedenle şuan mevcut kadroda oyuncularımızın kulüp içerisinde ki varlığını sürdürmesinden yanayız. Ama ne zaman oynamaları gerektiği ve sorumluluk almaları gerektiği noktasında sabırlı olmalıyız.

Kendi enerjisini üretmek ve hayata geçirmek zorunda olan bir kulübüz. Bize otura gömlek budur. Kendi gerçeğimizle yüzleşmeliyiz. Elimizde ki değerleri kullanırken stratejik hatalar yapma lüksümüz yok”  

COLMAN DEĞİŞTİ Mİ?
Colman ile alakalı olarak ise Akçay, “Zor bir şey. Değerli iki teknik adamla sorun yaşayan oyuncu benimle de yaşayabilir. Eğer Colman’ın kafasında ki futbol oynama metali, benim futbol oynatma metalimle çelişiyorsa aramızda sorun olacak. Burada ya oyuncu değişecek metali değiştir ortak akla hizmet edecek, yada oynatan teknik adam Colman’a bazı toleranslar tanıyacak. Siz bir grup çalışması yapıyorsunuz. Bir teknik adam olarak oyunculara pozitif yapacak düzeyde olabilir. Onları dışarda bırakarak ama sizin futbol metaliniz dışında bulunan oyuncuyla da çatışacaksınız. Eğer oyuncu uyum gösterip değişmiyorsa. Sonucunda teknik format bütün oyuncular tarafından benimseniyorsa o zaman ayrılması gereken oyuncunun kendisi olur. Çok değerli 2 teknik adamla sıkıntılar yaşayan oyuncu yarın bizimle de sorun yaşayabilir. Bunun kimseye garantisi yoktur. Ama bir teknik adamın cebinde planları vardır. 
Colman’ın mentali dğişmek zorunda. Çünkü o da artık 2 yıldan beri çeşitli nedenlerle performansının düştüğünü kabul ediyor. Şuan da her şeye yeniden başlama noktasında yeniden başlaya çalışıyor. Despotizm geçerliliğini yitirmiştir. Eskiden daha çok diktatör antrenör geçerliydi. Ama bugün artık demokratik bir yapı gerekiyor. Biraz oyuncu biraz siz ortasını bulup daha etkin bir yapı oluşturmalısınız” dedi.

KENDİNİ AİT HİSSETMEYEN FUTBOLCU VAR MI
Ben kendini buraya ait olmadığını hissettiğim bir oyuncu yok. Öyle bir enerji hiç kimseden almadım. Alsam paylaşırım ama almadım. Haksızlık yapmak istemem. Ama belki bizim mentalimiz zaman ilerledikçe onlardan istediklerimizle onun kafasında futbol örtüşmeyebilir. Belki bir 2 ay sonra ayrılmalar olabilir.

TAKIMI BEĞENİYOR MU
Bu grubun sağlıklı gittiğini gösterir. Bir veya iki oyuncu ancak bu gruba katılabilir. 4 demedim, 5 demedim. Dememe sebeplerimden biri de grubun bana verdiği enerji ve performans kalitesinden alakalı.

HANGİ SİSTEM İLE OYNAYACAK
2 farklı sistemle taktiksel enerjimizi oluşturacağız. 4 – 1 – 4 – 1 ve 4 - 2 – 3 – 1 taktisle anlaşıyınca oynayacağız. Kaleye gidiş olarak 12 tane yolumuz var. Bunu 40 ile çarpın. 40 defa yolumuz var. Süre açısından sıkıntımız var en rantabıl şekilde kullanmamız lazım.

BATUHAN KARADENİZ’İN DURUMU
Bugün ülkemizde yüksek sırtı dönük santraforlar içerisinde en güçlü oyuncularımızdan biri. Şuana kadar sahaya yansıttığı güçlü bir enerji yok. Gençliğinde hatalar yapmış. Bizde yaptık. Dolayısı ile Batuhan gibi bir değeri özellikleri olan kişiye bu şansı tanımak gerekir. Şayet bizim ile işbirliği yapmaya açık net pskiloji ile bize gelirse ülkemiz ve kulübümüz çok güçlü bir santrafor herşeyi yapabilecek bir santrafor kazanır. Ben Batuhan’ı kazanacağımıza inanıyorum. Sorunlu oyuncular her zaman ilgimi çekmiştir. Onlarla mücadele etmek onlarla sınamak isterim. Umarım tekrar hayata döndürürüz. 

FENERBAHÇE, GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ'TAN KORKMUYORUM
Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın güçlenmesi benim umrumda değil. Ama tRabzonpor’u yenmek o kadar kolay değil. Yenebilirler. Ama yenmek o kadar kolay değil. Korkmuyorum. Hiç de sorun değil. Yaşayacağız ve göreceğiz.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 3 yıl önce
Umut yok
Avatar
kemal - 3 yıl önce
Anlasildi. Eski tas eski hamam. Hala 3ksigimiz yok diyor. Hoca sen 1461 den baska bi yerde is yapamazssin.soylesen3 gecen yil olcan volkan henrique colman bu takima ne verdi. Bu kadro bastan sona yenilenmeli dedik. Hocanin amaci kalabildigi kadar gorevde kalmak gerisi fasa fiso.
Avatar
rcevahir - 3 yıl önce
tesekkurler hocam ben kendi adima pozitifim
Avatar
Teoman Turk - 3 yıl önce
Daha bir maç oynanmadan eleştiriler başladı ayıp yahu!
Avatar
Ramazan isik - 3 yıl önce
Katiliyorum volkan cech henrique alanzinho bamba zokora yasin sapara bunlarlan ilk 8e zor girersin sen bunlari kazancam diyosun