O Başkan Olursa Bütün Yabancıları Satacak

Başkan adayları açıklamalarını yapmaya devam ediyor.

O Başkan Olursa Bütün Yabancıları Satacak

Başkan adayları açıklamalarını yapmaya devam ediyor.

01 Mart 2013 Cuma 10:48
O Başkan Olursa Bütün Yabancıları Satacak
İş adamı İbrahim Usta, Trabzonspor için Aralık kongresinin daha makul olacağını anlattı ve ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedi.

Trabzon’da 7’ten 77’ye herkes bu yılın Aralık ayında yapılacak olan kongrede göreve gelecek Başkan’ın şartlar ne olursa olsun takımı şampiyonluğa taşımasını bekliyor. Trabzonspor’u ileriye taşıma konusunda plan ve programını yaparak Aralık kongresine talip olacak isimlerden birisi de İbrahim Usta. Usta’ya Trabzonspor’u, gelirse yapacaklarını, transfer politikalarını ve siyasete girip girmeyeceğini Taka Gazetesi'ne anlattı.

"Hem Mayıs Hem Aralık Olmaz!"

Sayın Usta, artık ok yaydan çıktı. Trabzonspor adaylığı konusunda üzerinizde inanılmaz bir baskı var. Peki sezon sonu itibariyle mi bir kongre istiyorsunuz, Aralıkta zamanında mı?

İBRAHİM USTA: Trabzonspor’un konumu itibariyle tüm taraftarı bir an önce bu yönetim kongre yapsın diye düşünüyor. Ancak sağlıklı olan Trabzonspor’un arkasında herkesin birlik olup Trabzonspor’u sıkıntılı bir konumdan çıkarmasıdır. Ve kongre sürecinde normal süreç olan Aralık ayında yapılması. Çünkü yönetimlerde devamlılık başarı için şarttır. Mayıs ya da Haziran ayında yapılacak olan kongrenin ardından, Aralık ayında tekrar bir kongre yapılmasını gerektirecek. 5-6 ay içinde 2 kongre bence hoş bir durum değil. Şu anda Trabzonspor’u zor bir duruma düşürmek doğru değil, herkesin elini taşın altına koyup Trabzonspor’u bu sıkıntılı günden çıkarmamız lazım.

"Yanlış Transferler Oluşmayan İskelet"

Neden buraya geldik, Trabzonspor’daki sorun nedir sizce?

İBRAHİM USTA: Trabzonspor 3-4 yıl içerisinde yanlış değilsem 58 ya da 60 futbolcu almış, bir o kadarda futbolcu göndermiş. Bir yerde başarı birliktelikten gelir. Başarı samimiyetten gelir. Gerçekten bu işi kalple sahiplenmekten gelir. Şu anda zannediyorum Trabzon bu süreçte en zayıf dönemi yaşıyor. Aldıkları ve yaptıkları transferler Trabzonspor için yeterli transferler değil. Birde sürekli futbolcu alıp vermek takım iskeletini bozuyor. Bu şekilde Trabzonspor beklenen başarıyı yakalayamıyor. Bence Trabzonspor böyle yıllık transferler değil en az 3-5 yıllık transfer göz önüne alarak yapmalı. Belki 1-2 yıl kaybedebilir ama ilerleyen süreçte uzun vadede bu işten kazanır diye düşünüyorum. Bence gençlere güvenerek en az 5 yıllık transferler yapmak lazım. Almış olduğu futbolcuyu 3-5 yıl içerisinde Trabzonspor her anlamda sindirerek yapısına uydurarak devam etmeli. Aksi taktirde bir futbolcuyu alıyorsunuz bir iki parladığı zaman kaçmaya çalışıyor ya da bir şekilde elinizden kaçırıyorsunuz. Bence yönetimler çok daha samimi olurlarsa futbolcu transferi yaparken çok iyi sık eleyerek yaparlarsa sıkıntı olmayacağı düşüncesindeyim. Maalesef, Trabzonspor da birlik beraberlik yok olmuş, yönetim kendi arasında sıkıntılı. İster istemez dışarıya da yansıyor. Bunların hepsini bir araya getirseniz şuan ki konum ortaya çıkıyor.

"Şenol Hoca ‘Özel’ Uğurlanmalıydı"

Şenol Güneş?in yerine Tolunay Kafkas’ın gelmesini nasıl karşılıyorsunuz?

İBRAHİM USTA: Şenol hoca gelirken bu yönetimi kurtardı. Çünkü o zamanda çok sıkıntılı günlerdeydi. Gerçekten Şenol hoca geldiği zaman devlet töreni yapıldı. Şenol hoca Trabzon da rahat bir dönemde çalışmış olsaydı başarılı olacağına hala inanırım. Ama giderken de Trabzonspor yönetimini kurtararak gitti. Gitmesi bu şekilde olmamalıydı diye düşünüyorum. Sanki Şenol hoca gitmeden Tolunay hocayla anlaşılmış gibi oldu. Şenol hoca yarım ağız ‘ben ayrılıyorum’ dediği dakikada Tolunay hoca çağrıldı. Bence bu hoş bir durum değildi. Özellikle Ünal hoca Trabzonspor’a gel dendiği zaman geldi git dendiği zaman gitti. Bir süre önce yine Trabzon gel dendi hiçbir şart koşul sunmadan geldi, sahaya çıktı. Hem Şenol hocanın hem de Ünal hocanın bu şekilde gündeme gelmesi bence Trabzon adına pek etik bir davranış değildi. Ben şahsen üzüldüm.

"Tek Adam Değilim"

Başkan, sorun çok, Trabzonspor da özellikle sizin adınız geçtiği zaman da İbrahim Usta da tek adamdır’ diyorlar. Bir ekip çalışması yapabilecek misiniz?

İBRAHİM USTA: Tabi bunu diyen insanlar önemli. Bugün birileri birilerini yıpratmak için bir şeyler söyleyeceklerdir. O yüzden ben bu söyleme katılmıyorum. Eğer, Trabzonspor’da başarılı olmak istiyorsan bu işi çok iyi bilen bir insanlarla bu işi yapmalısın. Tabi ki bir başkan olarak her türlü fikri öneriyi alacak ama doğrusunu, son kararı başkan verir. Ekipsiz bir takımın yönetilmesi mümkün değil. Ekibin çok sağlam olması lazım. Hiç kimsenin gözünün arkada olmaması lazım. Ben başarının buradan geleceğine inanıyorum. Ama öyle yok, tek adammış yok tek başına yönetecekmiş ben bu tür söylemleri safsata olarak görüyorum. Hiç takmıyorum.

"Yabancıları Gönderirim"
 
Yabancı transferlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

İBRAHİM USTA: Trabzonsporluların görüşü, yabancılarından hiçbirinin Trabzonspor’a katkı sağlayacak hali yok. Trabzonspor bir kere yabancı alacaksa en fazla 3-4 tane alacak. Aldığı yabancılar da Trabzonspor’a direk katkı sağlayacak sporcular olmalı. Bunu nasıl ayarlarsa, nasıl transfer yapabilirse o şekilde yapması lazım. Şu anda 10-12 tane yabancı var, bana bir tane öne çıkan yabancı göstere bilir misiniz? Söyleyemezsiniz. 3-4 yıldır alınan yabancıların hepsi fiyasko, burada Trabzonspor transfer yapsın diye yabancı transferi yapmak değil de Trabzonspor’a katkı sağlayacak 3-4 tane noktasal yabancı transfer yapılmalı. İlla da isimli yabancılar alınması gerekmez. Dünyanın her yerinde 2-3 tane gerçekten güvendiğiniz isim olur. Genç yabancıları alıp Trabzon’un bünyesine adapte olacak şekle sokarsınız. Trabzonspor’a böyle yabancı transferi yapılması gerekir. Yoksa şimdiki transfer gibi transfer yapılacaksa ?ben bu transferlerden memnunum? diyecek kişinin başarılı olma şansı yoktur. Şimdiki yabancı transferlerin Trabzonspor’a katkısı olduğuna inanmıyorum. Ben olsam hepsini gönderirim.

İbrahim Usta’dan siyasi hamle de bekleniyor. Bununla ilgili bir açıklamanız da oldu?

İBRAHİM USTA: Benim şu anda gönlümde yatan Trabzonspor’dur. Trabzonspor’u zaten almak siyasetin en büyüğüdür. Çünkü her kesimi kucaklayan bir siyaset demektir. Trabzonspor’un bence siyaset üzerinde bir yeri var, bu yüzden ben daha büyük bir yere talip olmayı düşünüyorum. Siyaseti bugün yapan kişiler var, onlar devam etsinler ama yarına ne olur ne olmaz ona çok fazla bir şey diyemem. Şuanda kesinlikle benim hedefim Trabzonspor’u başarılı yapmak. Eğer Allah nasip ederde alabilirsek takımı şampiyon yapacağız. İlerde ne olacağını Allah bilir. Diyorum ya, Trabzonspor siyasetin en üstü. Bu yüzden ben Trabzonspor’a talip olmayı düşünüyorum.

"Arsinspor Benim İçin Çok Özel"

Başkanım senin beyninin yarısı Arsin. Orada çok mutlu oluyorsun. Orada şeref tribünün de taraftarla kucaklaşmak nasıl bir duygudur?

İBRAHİM USTA: İnsan yaşlandıkça çocukluk yıllarındaki anılarını daha çok arar. Kendimi toplumda kabul ettirmeye başladığım zaman Arsin spor kulübü başkanıydım ve gerçekten çok güzel anılarım geçti. O yüzden ‹brahim Usta değil de benim yerimde kim olsa unutması mümkün değil. Bizde Arsin sporu kendimize bir parça görüyoruz. İnanın her maçı yönetici arkadaşları arayarak uslu dakika ne oldu diye soruyorum. Ben bir maç seyrettim(Buca) kazand›k ama iyi oynayarak kazandık. Son yıllarda izlediğim en güzel Arsin spordu. O yüzden bizim Arsin sporu unutmamız mümkün değil.

Trabzonspor’a nasıl bir yönetim oluşturmayı düşünüyorsunuz?

İBRAHİM USTA: Trabzonspor’un çok samimi bir yönetime ihtiyacı var. Trabzonsporlu yönetici kendi için menfaat temin edecek konumda olmayacak. Kendi konumunu Trabzonspor’a başarı sağlaması için kullanabilecek konum oluşturmasını istiyoruz. Benim için önemli olan Trabzonspor’u başarıya götürecek kadro kim olursa onlarla birlikte yönetime talip olacağım. Bireysel bir duygu içerisinde kesinlikle olmayacağım. Başarılı olabileceğim yönetim ve yönetici arkadaşlarını nerede bulabilirsem oradan alacağız. Bu yüzden illa da bu bölgeden şu coğrafyadan kesinlikle böyle bir şey olmayacak. Her şeye rağmen Trabzonspor başkanlığını kazanmak için liste yapacağım diye bir şey yok. Bizim tek hedefimiz Trabzonspor?u aldığımız zaman başarıya götürmek. Ama herkes şunu bilsin pırıl, pırıl genç bir yönetim olacak. Yani sürekli 40-50 kişinin döndüğü değil, Trabzon yeni genç insanlar görecek.

Geçmişte yöneticilik yapmış hiç kimseyi düşünmüyorum diyebilir misin?

İBRAHİM USTA: Çok büyük bir ihtimalle. Belki 2 isim olabilir.

"Mali Kongrede Seviye Düştü"

Mali kongreye katıldınız oradaki tablo sizi ürkütüyor mu?

İBRAHİM USTA: Kongrenin seviye düşüklüğü beni son derece ürküttü. İnsanların birbirine ağıza alınmayacak kelimelerle sataşmasının olduğu bir kongre beni gerçekten üzdü. Ama Trabzonspor’un yüksek borcu var o kongrede söylenen 129 milyon 600 bin lira. Bence daha yüksek borç var. Trabzonspor’un borcunu azaltması gerekiyor. Hem de şampiyonluğa oynaması lazım. Trabzonspor’un geleceğin kadrosunu kurması lazım. Bizim için o anlamda sıkıntı yok, sadece sıkıntı bu borçlar yapılırken ya da oyuncu transferi yaparken çok iyi düşünüp tartmak. Bir futbolcuyu alırken 5 milyon euro veriyorsan o futbolcunun o parayı hak etmesi lazım. Bunları çok iyi hesap etmek lazım. Trabzonspor, samimi ve kendi işi gibi yönetilmesi şartıyla bu borç yükünün altından çok rahat çıkacağını tahmin ediyorum.

Futbolu da takip ediyorsun, Aralığa da çok kalmadı eğer nasip olurda başkan olursanız ben şu futbolcuyu Trabzonspor’a alırım diye takip ettiğiniz oyuncu var mı?

İBRAHİM USTA: Şu anda bunları söylemek için erken ama daha önceki dönemde olmuş olsaydım Hasan Ali Kaldırım’ı alacaktım. Genç takım düzeyinde en az  8-10 tane bir arada oynayan oyuncuyu takıma kazandırmak isterim.

Trabzonspor bu sezonu kurtardı, gelecek sezona başladı Aralık ayına kadar zirve yaptı yine aday mısınız?

İBRAHİM USTA: Trabzonspor’un Aralık ayında yapacak olduğu kongrede adayım. Planım Programım bu. Allah’tan engel bir durum olmazsa güzel bir ekiple aday olacağız. Büyük taraftar bizi istiyor.

"Demirören Kupayı Veremez"

Fener maçında golümüz verilmedi ofsayttan gol yedirildik. Federasyon Trabzonspor’a kasıtlı davranıyor..

İBRAHİM USTA:
Biliyorsunuz bu yönetim kayıtsız şartsız bu federasyonu destekledi. İlk destekleyen Sadri Başkan’dı. Tabi bu yönetim gelirken de futbol federasyonuyla uğraşıyordu. Futbol federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören olurken de Beşiktaş şike sürecinin içindeydi. Yani Beşiktaş’ın hem şike sürecinin içerisinden çekip çıkarılması hem de kendilerini aklama adına Yıldırım Demirören Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı yapıldı. Yıldırım Demirören başkan olduktan sonra Sadri Şener’in ‘bana kupayı vereceğim demiştin ama kupayı vermedin’ sözü var.

Kupanın Trabzon’a gelmesi için Şike yapıldığını kabul etmesi lazım. Okeylediği zaman kendi kulübünün de bu işin içerisinde olduğunu okeylemesi lazım. Öyle bir şeyi yapmayacak olduğunu aklı olan herkesin bilmesi gerekir. Buna rağmen Sadri Başkan, Yıldırım Demirören’e destek verip sonra sert bir şekilde federasyonu eleştirdi. Trabzonspor sadece kupayı kaybetmedi, Trabzon şehri her şeyini kaybetmiştir. İster istemez Futbol Federasyonuyla Trabzonspor arasında bir sürtüşme oldu. Trabzon kupayı alana kadar mücadele etmelidir. Söylediğim gibi olay sadece kupa değildir. Gurur, onur meselesidir. Trabzon o kupayı almakla birlikte gururunu onurunu ve gücünü göstermiş olacaktır. Bu işin arkasını bırakmamamız lazım.

"Yürekten kutluyorum"

1461 Feneri de dize getirdi?

İBRAHİM USTA: Hepsini tebrik ediyorum. Yürekli oynadılar. Sayın Akçay’ı kutluyorum. büyük bir başarıya imza attı. Maçı tesadüfi kazanmadılar. Haklarıyla kazandılar, ezerek kazandılar.

Usta Grup profesyonelleşti mi?

İBRAHİM USTA: Usta inşaat şu anda profesyonelleşmeye çalışıyor. Kurumsallaşmak gerekiyor. Allah nasip ederde başkan olursak zamanımızın çoğunu Trabzonspor?la geçireceğiz Başarılı olmak için geliyoruz.

Kaynak: 
Taka Gazetesi
Son Güncelleme: 01.03.2013 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan yumak 2013-03-01 18:38:11

aralik ayinda yönetecek takim bulamivaksiniz...

Avatar
abdulhamit dakes 2013-03-01 16:51:29

sen başkan olda gönderirsin colmandan adriandan daha iyi orta saha oyuncun varsa gönderirsin burak yılmaz,selçuk inan ,engin baytar bu adamları elinde tutamayan bir takım ki oda futbolcular şehri istememiş kimi oynatacan sen kim gelcek bize bize başkan olcak kişi futboldan anlıcak türkiyede bi yere gelmek için takım kurmıcak şampiyonlar ligine çıktıgında oynayabilcen ......

Avatar
Bulamu..61 2013-03-01 17:35:28

ben yine söylüyorum mayısta olabilecek bir kongre gelecek sezonunda boşa geçmesine vesile olur.yeni yönetim yeni sezon öncesi plan ve projelerini gerçekleştirmeli.herkese geçmiş olsun nasipse 2014-2015 sezonunda maçlara geliriz artık.