PFDK'dan Ceza Açıklaması

PFDK üyeleri: Hacıosmanoğlu maçtan sonra arasa ceza vermezdik

PFDK'dan Ceza Açıklaması
12 Şubat 2015 Perşembe 11:24

 Hacıosmanoğlu'nun, derbi öncesi hakem Yıldırım’ı araması ‘sportmenliğe aykırı’ olmaktan ceza aldı ama üyeler, “Hakemi etkilemeye yönelik teşebbüs” tespiti de yaptı! Ayrıca “Hakaret etmemek kaydıyla maçtan sonra arasaydı ceza vermezdik” denildi.
Trab­zons­por Baş­ka­nı İb­ra­him Ha­cı­os­ma­noğ­lu'na, Pro­fes­yo­nel Fut­bol Di­sip­lin Ku­ru­lu'ndan (PFDK) çı­kan 180 gün hak mah­ru­mi­ye­ti ve 210 bin TL pa­ra ce­za­sı gün­de­me otur­du.

Bor­do-Ma­vi­li ca­mi­adan sert tep­ki­ler ge­lir­ken ce­za­nın hak­lı hat­ta ye­ter­siz ol­du­ğu­nu sa­vu­nan­lar da ol­du. Pe­ki ta­ri­hi ka­ra­rın alın­dı­ğı PFDK top­lan­tı­sın­da ne­ler ko­nu­şul­du. İş­te BU­GÜN'ün ulaş­tı­ğı çar­pı­cı de­tay­lar:

'DOĞAL AKIŞI ETKİLER'

Cezanın 60 gün ve 130 bin liralık kısmı Ha­cı­os­ma­noğ­lu'nun der­bi ha­ke­mi Bü­lent Yıl­dı­rım'ı maç ön­ce­si ara­ma­sı­ nenediyle verilmişti. PFDK üye­le­ri bu eylemi sport­men­li­ğe ay­kı­rı ola­rak yo­rum­la­dı. Üye­ler “Maç­tan ön­ce ara­ma­sı, ha­ke­min yö­ne­ti­mi­ne mü­da­ha­le et­me­si­dir. Sport­men­ce olmayan ve maçın do­ğal akı­şı­nı et­ki­le­ye­bi­le­cek bir ey­lem­dir” yo­ru­mu yaptı.

'HATALAR SORGULANABİLİR'

Ha­cı­os­ma­noğ­lu'nun ha­ke­mi et­ki­le­mek­ten baş­ka bir ama­cı ola­ma­ya­ca­ğı vur­gu­la­na­rak ey­lem için 'sport­men­li­ğe ay­kı­rı ha­re­ket' kap­sa­mın­da 60 gün hak mah­ru­mi­ye­ti ve 130 bin li­ra pa­ra ce­za­sı uy­gun gö­rül­dü.

Top­lan­tı­da Ha­cı­os­ma­noğ­lu'nun “Bir baş­ka­nın ha­ke­mi ara­ma­sın­da sa­kın­ca yok­tur” söz­le­ri de tar­tı­şıl­dı. Üye­ler bu nok­ta­da “Ha­kem el­bet­te ara­na­bi­lir an­cak maç­tan he­men ön­ce ol­ma­mak ve ha­ka­ret­te bu­lun­ma­mak kay­dıy­la. Ha­cı­os­ma­noğ­lu maç ön­ce­si de­ğil de maç son­ra­sı ara­say­dı bu sport­men­li­ğe ay­kı­rı bir ha­re­ket ol­maz ve biz de ce­za ver­mez­dik. Ha­ka­ret e­dil­me­di­ği sür­e­ce ha­ke­min ha­ta­la­rı sor­gu­la­na­bi­lir” yo­ru­mu­nu yap­tı­lar.  

"HAKKIM VAR" SAVUNMASI

Ha­ke­m Yıl­dı­rım di­sip­lin ku­ru­lu­na sa­vun­ma yap­ma­dı. İbrahim Ha­cı­os­ma­noğ­lu ise sa­vun­ma­sında "Kim­se­ye ha­ka­ret et­me­dim. Ha­ke­mi ara­mam sport­men­li­k dışı de­ğer­len­di­ri­le­mez. Buna hak­kım var" dedi.

YİNE SEVK EDİLDİ

TFF Hu­kuk Mü­şa­vir­li­ği, 180 gün hak mah­ru­mi­ye­ti cezası alan İb­ra­him Ha­cı­os­ma­noğ­lu'nu ye­ni­den PFDK'ya sevk et­ti. Sevk ge­rek­çe­si ola­rak Ha­cı­os­ma­noğ­lu'nun ön­ce­ki gün ku­lü­p si­te­sin­den yap­tı­ğı açık­la­ma­lar gös­te­ril­di. Sport­men­li­ğe ay­kı­rı bu­lu­nan söz ko­nu­su açık­la­ma­sın­da Ha­cı­os­ma­noğ­lu, TFF Baş­ka­nı De­mi­rö­ren'i şi­ke da­va­sın­da sav­cı­la­rın or­ta­ya çı­kar­dı­ğı de­lil­le­ri ört­bas et­mek­le suç­la­mış­tı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GERK - 3 yıl önce
Hakemi aramasını ön plana çıkararak Aykut a tokat atan şrfsz e neden kırmızı vermediğini örtmeye mi çalışıyorsunuz.
Avatar
Osmanlı - 3 yıl önce
şerefsiz fenerasyon ve pfdk, sıkıysa aynı cezayı fb lilere niye veremiyorsunuz. bu trarabzonspor başkanına sahip çıksın siz yola geleceksiniz. ama seve seve ama s... s...