Rostov Maçı Öncesi Açıklamalar

Trabzonspor Teknik Direktörü Vahid Halilhodzic Rostov maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

Rostov Maçı Öncesi Açıklamalar

Trabzonspor Teknik Direktörü Vahid Halilhodzic Rostov maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

20 Ağustos 2014 Çarşamba 15:03
Rostov Maçı Öncesi Açıklamalar
 Trabzonspor teknik Direktörü Vahid Halilhdozic Perşembe günü oynanacak olan Rostov karşılaşması öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Takımının henüz hazır olmadığını belirten ve Rostov'u elemenin bir mucize olacağını belirten Halilhodzic, Malouda kavgasına da açıklık getirdi.

İşte Halilhodzic'in söylemleri...

Rosvov maçının önemini oyuncularına anlattığını belirten Halilhodzic, ''Başkanımızı ricası bu turu geçmemiz yönündeydi o yüzden bu anlamda takımın arzusuna isteğine dayanmam gerekiyor. Bunu takım güçlerine, takım ruhuna göre mücadele ederek başaracağız. Bir kaç günden beri rakip takımı izliyoruz. Hatta yardımcı 2 antrenörüm Rusya'ya gidip rakip takımı izleme fırsatı buldu. Rakip takımın olumlu ve olumsuz izleme fırsatımız oldu. Onları lige daha önce başladı şimdi ye kadar 10 müsabaka gerçekleştirdiler ve bizden daha formda durumdalar. Rakibimiz iyi bir takım ve bir çok pozisyona girebilen bir takım. Artık kaç penaltı kazanabildiler bilmiyorum ama her müsabakada bir penaltıları olduğunu gördüm. Defansif anlamda 1'e1 mücadelede çok başarılı bir oyuncu grubuyla karşılaşacağız. Rakibimizin bu kadar avantajlı yönlerine göre yarın akşam mucizeyi gerçekleştirmeyi istiyoruz. Ve iki maç sonunda rakibimizi elemeyi düşünüyoruz. Zor ama bunu başaracağız. '' dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Halihodzic, geçtiğimiz yıl UEFA Avrupa Ligi'nde namağlup gruplardan çıkan ve ardından Juventus'a elenmesine karşın başarılı bir performans sergileyen Trabzonspor'un bu yıl neler yapabileceği sorusu üzerine ise;

''Bir hedef belirlemek zor ama bazen biliyorsunuz sohbet ederken veya konuşurken önemli veya kendinizi koruma adına cümleler kurulabilir. Şunu söyleyebilirim 2 ay sonra bu maçı oynayacak olsak size bugünkünden daha farklı şeyler söylerdim. Muhtemelen herkesin takımdan bir çok beklentisi var ve muhtemelen bir çok insanın Vahid Hoca'nın gelmesiyle birlikte elinde bir sihirli değnek varmış gibi her şeyi değiştirmesini bekliyor. Durum, vaziyet bugün neyse o dur. Biliyorum tabii ki Trabzonspor geçen yıl Avrupa'da çok güzel bir performans sergiledi bu sene tam anlamıyla ne olur söylemesi çok zor. Rostov takımını eleyebilirsek bizim açımızdan çok mükemmel olur. Hem moral açısından hem de güç açısından Rostov'u elememiz bizim için çok büyük bir güç kaynağı olur. '' dedi.

Trabzonspor'un Rostov'u yenebilmesinin bir mucize mi olacağı sorusuna ise Halilhodzic;

''Rostov'u yenebilmemiz büyük bir başarı olur, büyük bir mucize olur. Henüz bir maç kazanamadık ve maalesef tek bir hazırlık maçı yaptı. Onlar en az 10 maç oynadılar. En az 2 ay ileride olsak, 5 -6 maç bu kadroyla oynamış olsak sizle şu an söylediklerim tamamen farklı olabilir. Elimdeki kadro, geçtiğimiz ay elimde olsaydı size Rostov'u kesinlikle eleyebileceğimizi söyleyebilirdim. Herkesin bilmesi gerekli ki takımımız hazır değil. Şu anki kadroya Constant ve Mehmet Ekici gibi bir oyuncu katabilmiş olsaydım şansımız daha yüksek olurdu. Veya Özer sakatlanmasaydı  durum çok farklı olurdu. Şunu bilmelisiniz ki bir takım yaratmak 5 - 10 günde yapılacak bir şey değildir. Biliyorsunuz Avusturya'ya bir oyuncu grubu getirdim, buradakilere bakın neredeyse tamamı değişti. Bu oyuncuların içinden 1 - 2 tanesi yeni yeni çalışmaya başladı. Kariyerim boyunca hiç bu kadar kısa zamanda bu kadar sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kalmadım. Trabzon'a ilk geldiğimden beri, 40 gündür çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ve inanılmayacak derecede muhteşem bir iş çıkarttık. 10 gün içinde 9 oyuncu transfer ettik. Belki erken davranmış olabiliriz, belki hızlı davrandık ama bunu mükemmel bir şekilde atlattık. Avusturya kampından sonra İbrahim beyle bir görüşmemiz oldu. Ve başkanla iki farklı konuyu görüştük. Biri transferler diğeri kulübün içine sportif anlamda nasıl organize olmamız konusundaydı. Size bunun garantisini verebilirim ki mükemmel bir şekilde hep birlikte çalıştık. İlk günle bugün arasında çok büyük bir gelişim sergiledik. Futbolda 1 ay çok kısa bir süredir. Bir çok insan, taraftarlarımızın benden çok beklentisi var. Bazılarınız üzülecektir ama ben sadece gerçekleri söylerim. Takımımın durumu bu.'' dedi.

MALOUDA HAKKINDA KONUŞTU

Malouda konusunda ilk ve son kez konuşacağını söylen Halilhodzic, ''İlk defa Malouda konusunda konuşuyorum... Siz her şeyden haberdarsınız. Olaydan 5 dakika sonra hepinizin haberdar olduğunu biliyorum. Bu konuyu tartışacak insanlar ya başkanınızdır ya da hocalardır. Her hangi biri bu konuları dile getiremez. Ve ben hoca olarak bunu dile getirmek zorundayım. Malouda maalesef profesyonel bir hata yaptı. Raporumu hazırladım. Bu rapor doğrultusunda cezası neyse o cezanın verilmesini isteyeceğim. Malouda'nın bu tavrı beni pek şaşırtmadı. Bu kulübün içinde daha önceki 2 hocayla da sıkıntılar yaşadı. Chelsea'da yaşadı, milli takımda yaşadı, Lyon'da yaşadı... Başımızdan geçen bu olay, tamamen Malouda tarafından kurgulanmış bir durumdu. Çünkü bir gün öncesinden maddi yönden her şeyi halletmiş, tüm ödemelerini gerçekleştirmiştik. Trabzon'dan başka bir yere gitmek için de bir çare üretmesi gerekiyordu ve bunu yaptı. Ben daha fazla bilgi vermek istemiyorum. Raporumu hazırladım. Herkes bu saatten sonra kendi sorumluluklarını kabullenecek, kendi hatalarını üstlenecek. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Bu konu benim için bitmiştir. '' dedi.

EKİCİ HAKKINDA KONUŞTU

Çok iyi transferler yaptıklarının ve özellikle Mehmet Ekici transferinin altını çizen tecrübeli çalıştırıcı, ''Mehmet Ekici çok iyi bir kişilik. Çok iyi bir oyuncu transfer ettiğimizi düşünüyorum. Keşke Rostov karşısında forma şansı verebilseydik.  10 Günde 9 transfer gerçekleştirdik ve hızlı bir şekilde yaptık bunu. 4 Yabancı ve 5 Türk oyuncu transfer ettik. Hepiniz biliyorsunuz ki bazı anlarda hassas bir durumda olabiliyoruz. Avusturya kampından sonra dünyanın her hocası gibi ben de transfer raporumu açıkladım. Yerli ve yabacı gitmesi gereken oyuncuların listesini hazırladım. Ve kariyerim boyunca ilk defa karşılaştığım bir bir şeyle karşılaştım. Gitmek istemeyen, gitmek için aşırı para isteyen oyuncular gördüm. O yüzden bu hassas durum beni biraz şaşırttı. Bu olay yüzünden Kevin UEFA listesine giremedi. Bu yüzden bir kaç kişiye sinirliyim. Özellikle de yabancı oyunculara. Trabzonspor iyi niyetli davranıyor. Kuruşu kuruşuna paralarını ödüyorlar. Ama maalesef bunu koz olarak kullandılar. Bizim acil oyuncu kontenjanı açmamız gerekiyordu ve bunu bize karşı koz olarak kullandılar. O yüzden Başkanımızla görüştüğümde başkanımıza şunu söyledim, Trabzonspor'a gelen oyuncuların hem sporcu anlamında hem de kişilik anlamında ahlaki yönden iyi bir insan transfer edilmeli. Gelenler para için geliyor. Hem kulübe karşı saygılı olmalılar hem de sportif açıdan iyi olmalılar. Ancak bunun tam tersi oluyor. Benim gerginliğim, sinirim bunlar yüzünden. Gelen bir çok iyi oyuncu aldık ama bu şantajlar yüzünden oynatamadık. Giden oyuncular arasından bir tek Celutska adam gibi gitti. Onurlu, karakterli, dürüst, iyi niyetli ve saygılı bir biçimde gitti. '' dedi.

2 TRANSFER DAHA GELEBİLİR

Yeni oyuncuların da takıma katılabileceğini söyleyen Halilhodzic, ''Transfer için belki 1 -2 oyuncu daha gelebilir. Ama hangi mevki olduğunu söyleyemem. Çalıştığımız 40 günden boyunca bir çok oyuncu büyük bir başarıyla ilerleme kaydetti. Elimizdeki yerli oyuncuların bu süre içinde yabancılar kadar önemli konuma gelecekse neden yabancı alalım? Çalışmalara başladığımızda bazı oyuncular sınıra yakın bir performansla geldiler, pek hazır değillerdir. Örneğin Cardozo... Cardozo 2 - 3 ay sonra tam anlamıyla Cardozo olacak... Bazıları zannediyor ki Cardozo yarın hemen hazır olur. Ama öyle değil. Taraftarlarımızın karşısında gerçekleri söylemem gerekiyor. Cardozo'dan da şu anki durumunda her maçta 5 gol atma beklemeyin. Size bir şey daha söyleyebilirim, çalışmamız, takım içindeki kaynaşmamız arzumuz isteğimiz çok güzel. Aranızdan bir çoğu Avusturya'daki kampa katıldı. Hiç biri hatta Cardozo bile böyle yoğun bir çalışma sürecinden geçmemiş. Bazı oyuncularımız yorgun. O yüzden Trabzonspor tam anlamıyla hazır diyemem. Ama 2 ay sonra çok farklı bir Trabzonspor olacak. Takım içindeki ruh, heyecan geçen seneden daha iyi... Geçen sene takım 3'e ayrılmış. Yabancılar, yerliler ve adlandıramadığım bir oyuncu grubu ayrılmışlar. Kendi aralarında bir çok dikleşme, münakaşa, kıskançlık durumları yaşanmış. Ama buna rağmen 4. bitirmişler. Bu da bir mucize. Avrupa'da güzel bir mücadele sergilemişler. Şimdi ben farklı bir şey oluşturmaya çalışıyorum. Bu takımın 1 numarası oyuncu değildir takımdır. Ve her takımda bu takımın her geçen gün ilerleme kaydettiğini görüyorum. Sadece biraz daha zamana ihtiyacımız var. '' dedi.

OYUN FELSEFESİ
Taktik olarak her maçın farklı bir uygulaması olacağını belirten Halilhodzic, ''Her maçın ayrı bir hazırlığı vardır. Mental açıdan, taktik açıdan ve bir çok açıdan hazırlığı vardır. Juventus'a karşı oynadığız zaman motivasyondan konuşamazsınız. O anda Juventus'a karşı tamamen konsantre olup disiplinden şaşmamanız gerekiyor. Daha az tanınmış bir kulübe karşı oynadığınız zaman durum  çok farklı olur. Benim oyun anlayışım, benim felsefem top bizdeyken hep birlikte mücadele ederiz. Top bizde değilken de takım halinde defans yaparız. Bugün bunu pek uygulayamıyoruz. O yüzden yarınki karşılaşmada şu anki takımımıza hangisi uygunsa onu seçmem gerekiyor. Bugün Cardozo gibi bir oyuncudan ilerde press uygulamasını şimdi isteyemem, derin toplara kaçmasını şimdi isteyemem ama yarınki maçta şu anki takımın performansına göre bir taktik belirleyeceğim. Trabzonspor'un onuruna yakışır bir performans sergilemesi gerekiyor. Ona göre bir takım çıkaracağım'' dedi.

Trabzonspor'un şu an güven vermediğinin farkında olduğunu belirten Boşnak teknik adam, ''Takımın güven vermediğini Bursaspor karşısında da görmüşsünüzdür. Bugün benim takımımın kendine güven kazanması gerekiyor. Bunu hep birlikte başarırken zevk almak gerekiyor. Ve size açık ve net söyleyebilirim. Buradan giden bazı oyuncular pişman olacaklar. Her gün daha ileriye, daha iyiye doğru gideceğiz. '' dedi.
Son Güncelleme: 20.08.2014 15:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.