Şikeye Dair Flaş Açıklamalar

Reha Alp her şeyi tek tek anlattı...

Şikeye Dair Flaş Açıklamalar

Reha Alp her şeyi tek tek anlattı...

16 Kasım 2013 Cumartesi 14:51
Şikeye Dair Flaş Açıklamalar
 Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu eski üyesi Yusuf Reha Alp, Trabzonspor'un 2010-2011 sezonu şampiyonluk tescili iptali ve süreçle ilgili açıklamada bulundu.
Şampiyonluk tescili kararına şerh koyduran ve hem Fenerbahçe hem de Aziz Yıldırım'ın ceza almasını isteyen kişi olarak tanınan Alp, Trabzonspor'un konuyla ilgili hukuksal hakları ile ilgili bilgi verdi.
İşte o açıklamalar:
- Trabzonspor, TFF'ye ne için başvurdu?
- 2010-11 sezonunda oynana bazı müsabakaların tescilinin iptali için.
- Bunlar hangi müsabakalardı?
- Gençlerbirliği – Fenerbahçe, Fenerbahçe – İBB, Karabükspor – Fenerbahçe, Fenerbahçe – Ankaragücü, Sivasspor – Fenerbahçe, Trabzonspor – Bursaspor, Eskişehir – Trabzonspor, Trabzonspor – İBB maçlarıydı.
- Gerekçesi neydi bu başvuruda ve hangi maddeye dayanıyordu?
- UEFA Disiplin Kurulu bir disiplin soruşturması yürüttü ve bu maçlarla ilgili olarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nün müsabaka sonuçlarını etkilediği kanaatine vararak, şöyle bir karar verdi : "... İşlenen suçların her biri oldukça ciddi suçlardır ve bu fiiller Türk ve Avrupa futboluna ciddi zararlar vermiştir. Bu yüzden ağır cezalar verilmesi gerekmektedir." Bunun neticesinde de Fenerbahçe iki sezon UEFA müsabakalarından men edildi. UEFA DK'nın bu kararı, önce UEFA Tahkim'de, sonra da Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)'nde onandı. Yani, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bu müsabakalara münhasır olmak üzere, "müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik fiillerde bulunduğu" kesinleşti.

TALİMATLAR NE DİYOR?
Trabzonspor da, CAS'ın bu onama kararından sonra, Futbol Disiplin Talimatı'nın 26 / 4. Maddesine dayanarak Türkiye Futbol Federasyonu'na bir başvuru yaptı. Bu madde diyor ki, "Müsabaka sonucunu etkileme eylemi, müsabakanın sonucunun tescilinden sonra anlaşılsa dahi tescil iptal edilir." Aynı talimatın 26 / 1. Maddesine göre, "bir müsabakanın sonucu TFF tarafından tescil edilmedikçe geçerli sayılmaz." Ve devam ediyor, "Ancak TFF tescil dahi etse, (ki yukarıda anılı maçların sonuçları TFF tarafından daha önce tescil edilmiştir) sonradan müsabaka sonucunu etkileme eylemi olduğu ortaya çıkarsa bu tescil iptal edilir."
Son derece açık aslında, yorumlanacak bir şey de yok. TFF bu maçları tescil etti mi? Etti. Peki tescilden sonra UEFA bu maçlarda müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik eylem bulunduğunu kesinleştirdi mi? Kesinleştirdi. O halde, 26 / 4'e göre bu tescili iptal etmek zorundasın. İşte Trabzonspor buna dayandı haklı olarak. Gel gör ki TFF reddetti.

"ÜLKE OLARAK YAPTIRIMINI GÖRECEĞİZ"
Oysa UEFA kuralları çok açık. "Benim talimatlarıma ve bu talimatlara göre aldığım kararlara uymaz zorundasın" diyor UEFA. Sen de ülke olarak tüm bunları kabul ettiğine dair anlaşmaları imzalamışsın. Şimdi TFF attığı imzanın tam tersini söylüyor. Diyor ki, "Hayır, ben senin aldığın kararları tanımıyorum." Elbette ülke olarak bunun bir yaptırımını göreceğiz.
Kaldı ki, işin bir de Türkiye boyutu da var. Sadece UEFA Disiplin Kurulu değil, daha önce PFDK da 4 maçta müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik eylemlerin varlığını kabul etti. Etmese neye göre kişilere ceza verdi o zaman? Tahkim de bu kararların birçoğunu onadı. Madem "Böyle bir suç hiç işlenmedi" diyor TFF, o halde ben ceza alan şahısların yerinde olsam TFF'ye dava açarım, "Bana niye ceza verdiniz, kardeşim" diye. Yani ortada sadece UEFA değil, TFF Kurulları'nca de verilmiş kararlar var.
- Peki bu kadar kesinse, her şey bu kadar netse, nasıl oluyor da reddedebiliyor? TFF'nin dayanağı ne?
- TFF de diyor ki, "bu konu ile ilgili benim Tahkim Kurulum daha önce bir karar verdi. Bu karar anayasal güvence altındadır, değiştirilemez."
- Öyle midir peki? Şayet öyleyse Trabzonspor'un başvurusu abesle iştigal olmuyor mu?
- Öyle değildir işte. Tahkim kararları kesindir, evet bu doğru. Ancak bu kesinliğin de bazı istisnaları vardır. Bu istisnalardan biri, "tarafları ve konusu aynı olan bir dosyada bir karar verilmiş ise, daha sonra bunun tam tersi bir ikinci karar çıkar ve bu da kesinleşirse, bu yargılamanın iadesi sebebidir." Siz bir karar verdiniz, doğru. Ancak aynı konuda şimdi başka bir karar daha çıktı ve senin verdiğin kararın tersini söylüyor bu karar. O halde, TFF'nin, bu başvuruyu bir yargılamanın iadesi sebebi olarak görüp, dosyayı yeniden PFDK'ya sevk etmesi gerekirken direkt olarak reddetmesi hukuka aykırıdır, yanlış bir karardır ve bu kararı alanlar aleyhine tazminat sonucunu doğuracaktır.

TRABZONSPOR İÇİN AİHM ÇÖZÜM OLUR MU?
Bunu şöyle düşünün. Diyelim burada idare aleyhine, devlet aleyhine bir dava açtınız İdare Mahkemesi'nde ve kaybettiniz. Danıştay'a gittiniz o da kararı onadı. Son çare olarak AİHM'e gittiniz ve AİHM sizi haklı bularak Türkiye Cumhuriyeti aleyhine tazminata hükmetti. "Hayır kardeşim benim Danıştay'ımın verdiği karar kesindir, AİHM kararını uygulamıyorum" diyebiliyor musunuz? Bazı uluslararası anlaşmaların altına imza atmış ve bazı yetkileri tanımışsınız. Sonradan, "Ben AİHM'in tanıdığım yetkisini şimdi tanımıyor ve kararını uygulamıyorum" diyemezsiniz. TFF, UEFA üyesi olmakla onun kurullarının yetkisini de tanımış oldu. Bu kurulların aldığı kararları uygulamak zorunda olduğunu kabul etmişken, şimdi sanki bunlar hiç yokmuş gibi davranıp, "Tahkim kararları değişmez, anayasal güvence altındadır" yalanına sığınamazsınız.
- Peki değişmiş bir Tahkim Kurulu kararı örneği var mı?
- Çok sayıda örneği var. Daha önce defalarca verdim bu örnekleri, yeniden saymama gerek yok. Kaldı ki TFF'nin sitesinde Tahkim Kurulu kararları diye girin orada da hangi dosyaların yargılamanın iadesi yoluyla yeniden ele alındığı yazıyor. Kısmet Erkiner'in kitap haline getirilmiş spor hukuku seminerlerinde de bu açıkça belirtilmiştir, bana inanmayan Kısmet Bey'e de sorabilir.

"EMRE DOSYASI"
Şimdi mesela, basit bir soru ben sorayım size. Biliyorsunuz Emre Belezoğlu dosyasında PFDK, "hakaret"ten ceza vermiş, Tahkim de bunu bir maç arttırarak onamıştı. Zokora bunu yargıya taşıdı ve savcı iddianame düzenleyip, Emre'ye "ırkçılık" suçlaması ile dava açtı. Bu dava bittiğinde, Emre, ırkçılıktan ceza alırsa ve bu da Yargıtay'ca onanırsa dosya yeniden PFDK tarafından ele alınmayacak mı? "Hayır Tahkim karar verdi, bu değişmez" mi denecek? Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri'nin verdiği karar "yok" hükmünde mi olacak? Tabi ki, öyle olmayacak ve Emre dosyası yeniden açılıp, aynı konuda bir öncekinden tamamen farklı bir kesinleşen karar olduğu için yeniden karar verilecek. O zaman, Yargıtay, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onarsa, şike dosyası yeniden PFDK'ca ele alınmayacak mı? Nasıl, "Tahkim kararları değişmez" diyeceksiniz o gün geldiğinde?
Daha önce de söyledim, Isparta Emrespor dosyasında TFF Hukuk Müşavirliği değişik bir bilirkişi raporunu "Yargılamanın İadesi" sebebi saydı. Bilirkişi raporu dahi yargılamanın iadesi için yeterli sayılıyorsa, UEFA'nın 3 ayrı merciinden geçip onaylanmış kararlar neye göre sayılmıyor? Hukuk, şoven bir alan değildir ki, "Benim ülkemin yargıçlarının sözünün üzerine söz söylenmez" diyebilesiniz. UEFA CAS kararı senin verdiğin kararın tam tersine olduğuna göre, yargılamayı yenilemek ve dosyayı yeniden ele almak zorundasın. İmza attığın anlaşmalar seni bağlıyor. Tahkim kararları için, "Anayasal güvence" diyorlar ya, peki aynı anayasa, "usulüne göre yürürlüğe koymuş olduğun uluslararası anlaşmalar kanun hükmündedir" demiyor mu? Sığındınız anayasa, "temel hak ve özgürlükler söz konusu olduğunda milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır'' demiyor mu?
- O halde Trabzonspor bundan sonra ne yapmalı?
- Bu bir yönetim kurulu kararı olduğu için Trabzonspor bu karara karşı Tahkim Kurulu'na gidebilir. Oradan da olası bir ret gelmesi halinde UEFA ve FİFA'yı durumdan bilgilendirir. Onlar da gereğini yaparlar. Ülke futbolunu büyük cezalar bekliyor. Hem UEFA kurullarını ve kararlarını tanımadığını ilan edeceksin, hem de bunu ilan ettiğin gün milli takım teknik direktörü ile imza şovu yapacaksın. Ne anlamsız! UEFA ya da FIFA sana öyle bir ceza verecek ki zaten, o teknik adamı sahaya çıkartacak maç yapamayacaksın sen, neyin şovunu yapıyorsun Allasen?

Kaynak: Sporx

Son Güncelleme: 16.11.2013 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman çoban... 2013-11-16 19:18:15

bunları ancak geri zekalı kendini piskopat gibi gören karşısındakinin emeğine saygısı olmayan ,,,bir toplumu yok sayan recepten başkası yapmaz ne zaman aklı başına gelir oda trabzonlulara bağlı .trabzondaki bütün akp bürolarını kapatıcaksın ...oy vermeyeceksin ...susacaksın o afkurmaya devam edecek ...kapı kapı dolaşmaya razı gelicek ama onuda yaparmı bilmem ...adam tam piskopat ...hatta bazı fanatikleri adamı son peygamber gibi görenlerde var...işte ben bunların karşıtıyım...adaleti önce kendinde arayacaksın takım tutacaksan türk milli takımını tutacaksın ...haaa yanlış yapacaksan fenere başkan olacaksın bana değil...her işin izahı olur ama bir toplumla dalga geçmenin izahı hiçbir zaman olmazzzzzz...

Avatar
cok güzel yorumlanmiş 2013-11-16 22:02:31

Süper ağzina sağlik

Avatar
murat toygar 2013-11-17 13:23:32

Adalet herkes icin.Bugun boluculere dahi saglanan haklar Trabzon dan esirgeniyor.Trabzon hakkini uefa da fifa da arayacak. Trabzon bu ulkenin takimi degil mi.Nerede Basbakan Cumhurbaskani.

Avatar
ege 2013-11-18 10:39:09

Yoruma luzum varmi olay cok net trabzonlu turkiyenin zencisidir!! sabrediyoruz ama bir yerekadar istanbulda taş ustünde taş kalmaz akilli olun aklinizi almasin trabzonlular hak verilmiyorsa zorla aliriz gün yakindir