Flaş Haber
Kapat

TFF'den Kocaman Yalan!

Kamuoyuna, “Trabzonspor Başbakan’ı UEFA’ya şikâyet etti” şeklinde yansıyan başvuruya TFF’den yanıt...

TFF'den Kocaman Yalan!

Kamuoyuna, “Trabzonspor Başbakan’ı UEFA’ya şikâyet etti” şeklinde yansıyan başvuruya TFF’den yanıt...

11 Temmuz 2014 Cuma 13:25
TFF'den Kocaman Yalan!
 Trabzonspor, UEFA'ya Türkiye Futbol Federasyonu'nu; Fenerbahçe ise Trabzonspor'u şikâyet etmişti. 17 Temmuz'da verilecek kararlar öncesi TFF, UEFA'ya savunma gönderdi. Savunmada, Trabzonspor'un taleplerinin kabul edilemez olduğu ifade edilirken, Bordo-Mavili kulübün yanlış bilgi verdiği de yazıldı.

Kamuoyuna, “Trabzonspor Başbakan’ı UEFA’ya şikâyet etti” şeklinde yansıyan başvuruya TFF’den yanıt...

Hürriyet gazetesinden Ahmet Ercanlar'ın haberine göre, 17 Temmuz’da UEFA Disiplin Kurulu’nda Trabzonspor’un şikayeti nedeniyle durumu görüşülecek olan TFF, UEFA’ya gönderdiği yazıda, Bordo-Mavili kulübün iddialarının geçersiz olduğunu belirtip dosyanın kapatılmasını talep etti.

Trabzonspor’un Türkiye Futbol Federasyonu’nu, Fenerbahçe’nin de Trabzonspor’u şikâyeti nedeniyle kamuoyu, 17 Temmuz 2014 tarihini büyük bir merakla bekliyor. UEFA Disiplin Kurulu, bu tarihte soruşturma açtığı TFF ve Trabzonspor hakkındaki kararlarını verecek.

Bordo-Mavili kulüp, UEFA’nın, Fenerbahçe aleyhine karar almadığı için Futbol Federasyonu hakkında yaptırımda bulunmasını umuyor. Fenerbahçe de, teşvik primi suçunu işlediği gerekçesiyle Trabzonspor’un cezalandırılmasını bekliyor.

Çok önemli bir karar

UEFA’nın, TFF hakkında vereceği karar Fenerbahçe’yi doğrudan ilgilendirdiği için iki yönlü bir önem taşıyor.

Trabzonspor’un UEFA’ya başvururken verdiği dilekçe, kamuoyuna, “Başbakan’ı şikâyet ettiler” diye yansımış, değişik tepkiler yükselmişti. Bordo-Mavili kulübün bu dilekçesine Futbol Federasyonu tarafından verilecek yanıt, bu yönüyle de önem kazanmıştı.

Hürriyet, federasyonun UEFA’ya genel sekreter Prof. Dr. Emre Alkin imzasıyla gönderdiği “ifade”yi UEA kaynaklarından ele geçirdi.

İşte 11 sayfalık o ifadede. TFF tarafından UEFA’ya iletilen bilgi ve saptamalar:

Trabzonspor'dan iddia: Demirören şikeden soruşturuldu

"TFF Başkanı Yıldırım Demirören şike olaylarına karışması nedeniyle Türk polisi tarafından soruşturmaya tabi tutulmuştur."

TFF'nin yanıtı: Başkan, hayatı boyunca şikeyle suçlanmadı

"Bu belgeler suç tasnii taşımaktadır. Doğrusu, Sn. Demirören, asla soruşturmaya tabi tutulmamış veya sözü edilen soruşturmada veya şike ile ilgili başka herhangi bir soruşturmada yer alan bir suçla hayatı boyunca asla suçlanmamıştır."

Trabzonspor'un iddiası: Siyasetçiler, TFF'ye müdahale etti

"Türk siyasetçileri suç tasnii yoluyla TFF üzerinde siyasi müdahale oluşturmaya çalışmıştır."

TFF'nin yanıtı: Aksine, Avrupa'da bir ilki yaptılar

"Siyasi müdahale ile suçlanan siyasetçilerin Avrupa’da şike aleyhine özel bir kanun hazırlayan ve bunu kabul eden ilk siyasetçiler olduğuna, bu kanunun bahis yolsuzluklarla ilgili olmayan faaliyetler de dahil olmak üzere şikeye karşı ağır yaptırımları içerdiğine dikkat edilmelidir. Bu kanun TBMM tarafından Nisan 2011 yılında hazırlanmış ve yürürlüğe girmiştir."

Trabzonspor'un iddiası: Mahkeme ve Yargıtay kararları ortada

"2 Temmuz 2012 tarihli 16. Ağır Ceza Mahkemesi ve 17 Ocak 2014 tarihli Yargıtay kararları nedeniyle Fenerbahçe’nin ceza alması gerekmektedir."

TFF'nin yanıtı: Yeniden yargılanma kararı verildi

"Trabzonspor’un bu yaklaşımı ve Yüce Divan’ın (Yargıtay) şüphelilerden bazıları için kararı iptal etmesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin temyizleri daha önce reddedilen şüpheliler için yeniden yargılama kararı alması da Trabzonspor’un kabul edilmez gerekçesini bugün için geçersiz kılmaktadır.

Şikâyet reddedilmeli ve disiplin soruşturması kapatılmalıdır. Gerek Türkiye, gerekse İsviçre kanunlarına, gerekse UEFA’nın kural ve yönetmeliklerine göre Trabzonspor’un taleplerinin kabul edilemez olduğu açıktır."

Her iddiaya ayrı ayrı yanıt verildi

Futbol Federasyonu tarafından UEFA Disiplin Kurulu’na gönderilen ve “Yazılı ifademizdir” denilen belgede, Trabzonspor Kulübü’nün şikayetinde yer alan tüm iddialara yanıt verilirken, bordo mavili kulüp eleştirildi.

‘Özerkliğimize aykırı bir davranış olmaz’ vurgusu

Türkiye Ligi’ne müdahale absürt BİR TALEPTİR...

TFF, şampiyonun el değiştirmesi talepleri konusunda, “Federasyonların özerkliğine saygı duyan UEFA’dan Türkiye Ligi’ne müdahale talep etmek absürttür.  Zaten UEFA’nın böyle bir yetkisi de yoktur” diye görüş bildirdi.

FUTBOL Federasyonu, UEFA(dan, Trabzonspor’un ilettiği taleplerin reddedilmesini isterken, özerklik olgusuna ayrıca vurgu yaptı. Gönderilen ifadede, federasyonun kararlarına müdahalenin özerkliğe uygun düşmeyeceği anlatılırken, “UEFA çeşitli acenteleri ve ve medya yolu ile defalarca, futbol konuları ile ilgilenirken üye federasyonların özerkliğine saygı duyacağını belirtmiştir” denildi.
Trabzonspor’un lige müdahale isteğinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Futbol Federasyonu yazısında daha sonra şu ifadelere yer verildi:

'Böyle uygulama olmaz'

“Türkiye Ligi’ne UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu’nun doğrudan müdahalesinin talep edilmesi kesinlikle absürt bir taleptir. Bu talep ne Türkiye ne de İsviçre kanunlarına göre ne de UEFA’nın kural ve yönetmeliklerine göre geçerli bir bir yasal dayanağa sahip değildir ve ne UEFA ne de Kontrol ve Disiplin Kurulu doğrudan müdahale yetkisine sahip değildir. Bir üye federasyona ‘bir müdahalede’ bulunulmasını öngören bir yaptırım olmadığı için Trabzonspor’un talebi reddedilmelidir.

'Özel yetkili mahkemenin kararı ortadan kalktı'

13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer yargalananlar hakkında verilen yeniden yargılanmaya ilişkin karar, TFF’nin UEFA’ya verdiği ifadede önemli ölçüde yer buldu.

Federasyon, mahkeme kararını UEFA’ya şu sözlerle aksettirdi:

“23 Haziran 2014 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama talebini sadece yeniden yargılama dilekçesi sunan şahıslar için değil, dilekçe sunmayan diğer sanıklar için de kabul etmiştir. Bu hüküm sonucunda şahıslar için yeni dava görülecek ve bu şahıslar hakkındaki önceki hükümler geçersiz ve hükümsüz hale gelecektir. Başka bir değişle, şike ve şike teşebbüsü için İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararlar bu şahıslar için hukuken geçersiz bir hale gelmiştir.”

Trabzon zarar etmedi, büyük para kazandı
UEFA’ya yaptığı şikâyette, önemli ölçüde zarara uğradığını belirten Trabzonspor’un bu iddiasına Futbol Federasyonu’nun yanıtı da şöyle oldu: “UEFA mali raporuna göre, Trabzonspor UEFA Avrupa Ligleri 2011-12’ye katılarak 23.587.000 Euro, UEFA Şampiyonlar Ligi’nden, 675 bin Euro UEFA Avrupa Ligi’nden kazanmıştır. Dolayısıyla söz konusu maddi ve manevi zarara ilişkin bir karara kanunen izin verilemez.”

TFF'ye göre Trabzonspor'un şampiyonluk isteği dayanaksız

Şampiyonun değiştirilmesi gibi bir yaptırım yok!

Trabzonspor, uzun süredir dile getirdiği 2010-11 sezonu şampiyonluğunun Fenerbahçe’den alınarak kendilerine verilmesi talebini son UEFA şikayetinde de dile getirirken, Futbol Federasyonu, buna da yanıt verdi.

TFF’deen UEFA’ya gönderilen ifadede bu konuda şu görüşlere yer verildi:

“UEFA tüzüğü ve bu bakımdan disiplin yönetmelikleri gereği sadece ilgili maddelerde listelenen yaptırımları uygulayabilir.

Hukuka aykırı

UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulunun sadece bir UEFA müsabakasında UEFA tarafından verilen bir ünvanı geri alabileceği açıktır. Ancak, UEFA Disiplin Kurulu tarafından 2010-11 Türkiye Süper Ligi şampiyonu talebi kesinlikle hukuki dayanaktan yoksundur.

Bir üye federasyona kayıtlı bir kulübün şampiyon olarak ilan edilmesini öngören hiçbir yaptırım bulunmadığı için Trabzonspor’un talebi reddedilmelidir.

Bir üye federasyondaki bir takımın UEFA disiplin kurulu tarafından şampiyon ilan edilmesi yetki ikamesi ilkesini ihlal etmekle kalmayacak, aynı zamanda genel hukuk ilkeleri ile de çelişecektir.
Son Güncelleme: 11.07.2014 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cevdet the King 2014-07-11 19:10:44

O zaman şikede yok, ceza da yok. Mahkeme de yok. Yahu 3 yıldır yapılan her şey yalanmış.....Polisler, savcılar, hakimler, Yargıtay, UEFA, cas bunların hepsi bir rüya görmüş. rüyada da devenin boynunun doğru olduğunu görmüşler:) herhalde.

banner575