Trabzonspor'dan TFF'ye İptal Başvurusu

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 20 Mayıs 2015 günü transfer talimatında yaptığı değişiklik kulüpleri ayağa kaldırdı...

Trabzonspor'dan TFF'ye İptal Başvurusu

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 20 Mayıs 2015 günü transfer talimatında yaptığı değişiklik kulüpleri ayağa kaldırdı...

02 Haziran 2015 Salı 15:33
Trabzonspor'dan TFF'ye İptal Başvurusu
 Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 20 Mayıs 2015 günü transfer talimatında yaptığı değişiklik kulüpleri ayağa kaldırdı...

Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve İ.Başakşehir spor kulüpleri TFF yönetim kurulunun 20 mayıs 2015 tarihinde Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transfer talimatı'nın "Transfer yasağı" başlıklı 12. maddesinde yaptığı değişikliklerin ve ilavelerin iptali için Tahkim Kurulu'na başvurdu.

Kulüpler TFF yönetim Kurulu'nun ilgili talimat maddesinde yapılan değişikliklerin 2. ve 3. lig için iki yıllık bir geçiş süresi tanınmasına karşılık, bu değişikliklerin en üst iki lig için bir gün sonra yürürlülüğe sokulmasina dikkat çekerek, yapılan değişikliklerin ve ilavelerin kabul edilemez olduğunu bildirerek Tahkim Kurulu'na müracaat etti.

Tahkim Kurulu yaptığı ilk inceleme sonrası itirazlara karşılık TFF'den cevap dilekçesi istenmesine karar verirken kulüplerin verdikleri dilekçede yapılan değişiklilerin FİFA talimatlarında yer almadığına da dikkat çekti.

Daha önce transfer yasağı konusunda "kesinleşmiş mahkeme kararı" arayan TFF yaptığı değişiklikle "kesinleşmiş icra takibi ve kulüp çalışanlarına olan borçları" da transfer yasağı kapsamına soktu.

Futbol federasyonu ayrıca yaptığı talimat değişikliği ile kulüplere Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair tescil talep tarihinden en fazla 15 gün önce ilgili kurum tarafından düzenlenmiş belge ibraz etme zorunluluğu getirdi.

İşte kulüpleri ayağa kaldıran ve transfer döneminde zor durumda bırakacak olan o ilgili talimatın eski ve yeni hali...

MADDE 12- TRANSFER YASAĞI (ESKİSİ)
1-)Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların tescilini talep ederken, TFF'ye, kulüpmere,futbolculara, teknik adamlara, sağlık personeline, lisanslı futbolcu temsilcilerine ve lisanslı müsabaka organizatörlerine TFF yönetim kurulu ile diğer kurullarının ve mahkemelerin verdiği kesinleşmiş kararlarından kaynaklanan borçlarının ödendiğine veya alacaklılar tarafından transfere muvaffakat edildiğine dair belgeyi ibraz etmeleri zorunludur.
2-)TFF'yi,kulüplere ve futbolcu temsilcilerine kesinleşmiş borcu olan kulüplerin, vize işlemleri yada yeni bir sözleşme imzalamaları halinde sözleşmelerinin tecili için borçlarını ödemiş olmaları yada alacaklıların yazılı muvaffaketleri şarttır.
3-)Para alacağına ilişkin kesinleşmiş kararların transfer yasağı sonucunu doğurabilmesi için alacaklıların TFF'ye bu yönde bir yazılı talepte bulunmaları şarttır.
4-)Transfer yasağına maruz kalan borçlular, alacaklılarının para alacaklarına ilişkin kesinleşmiş kararları, cebri icra organları nezdinde takip etme yoluna gittiklerini bu durumu teyit eden resmi belgeleriyle birlikte TFF'ye yazılı olarak bildirdikleri takdirde bu alacaklar transfer yasağına neden olmaz ve alacağı ilişkin karar TFF tarafından infaz edilmez. Alacaklıların icra takibinden feragat etmeleri de bu sonucu değiştirmez.

MADDE 12 - TRANSFER YASAĞI (YENİSİ)

(1) Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların sözleşmelerinin tescilini talep ederken, TFF’ye,kulüplere, futbolculara, teknik adamlara, sağlık personeline, lisanslı futbolcu temsilcilerine, lisanslı müsabaka organizatörlerine, kulüp çalışanlarına, TFF Yönetim Kurulu ile TFF Yargı Kurulları, mahkemeler, FIFA veya UEFA Yargı Kurulları ile CAS(Spor Tahkim Mahkemesi) tarafından hükmedilen kesinleşmiş karar veya itiraz ve dava olmaksızın kesinleşmiş icra takiplerinden kaynaklanan vadesi geçmiş borçlarının ödendiğine veya alacaklılar tarafından transfere muvafakat edildiğine dair belgeyi ibraz etmek zorundadır.

(2) Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların tescilini talep ile birlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair tescil talep tarihinden en fazla 15 gün önce ilgili kurum tarafından düzenlenmiş belge ibraz etmek zorundadır.

(3) TFF’ye, kulüplere ve futbolcu temsilcilerine kesinleşmiş borcu olan futbolcular, teknik adamlar, lisanslı futbolcu temsilcileri, müsabaka organizatörleri ile sözleşmelerini TFF' ye ibraz etmekle zorunlu olan diğer kişiler, vize işlemlerinin veya yeni sözleşme tescillerinin yapılabilmesi için 1. fıkrada sayılan merciiler tarafından hükmedilen kesinleşmiş karar veya itiraz veya dava olmaksızın kesinleşmiş icra takiplerinden kaynaklanan ve vadesi geçmiş borçlarının ödendiğine veya alacaklılar tarafından vize ve tescile muvafakat edildiğine dair belge ibraz etmek zorundadır.

(4) Birinci fıkrada sayılan merciler tarafından hükmedilen kesinleşmiş karar veya itiraz ve dava olmaksızın kesinleşmiş icra takipleri nedeniyle transfer yasağı uygulanabilmesi için, Sosyal güvenlik Kurumu ve Vergi Daireleri haricindeki alacaklıların TFF’ ye yazılı talepte bulunmaları zorunludur. (5) Bu madde kapsamında transfer yasağı uygulanması, diğer talimatlar gereğince yaptırım uygulanmasına engel değildir.


SporX

Son Güncelleme: 02.06.2015 15:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.