Trabzonspor 'u Bekleyen Büyük Tehlike!

Son zamanlarının en fazla gelirini elde eden Sadri Şener yönetimindeki Trabzonspor, tarihinin en büyük borcuyla karşı karşıya. Trabzonspor Eski Yöneticisi Dr. İrfan Coşkun tehlikeye dikkat çekti.

Trabzonspor 'u Bekleyen Büyük Tehlike!

Trabzonspor UEFA'dan Men mi Edilecek?

Dünyada giderek büyüyen futbol ekonomisinde gelir ve giderlerin çok ciddi rakamlara ulaştığını vurgulayan Dr. İrfan Coşkun, bir çok Avrupa kulübünün iflasın eşiğine geldiğini ve UEFA'nın buna önlem olarak 2009 yılında Finansal Fair Play kriterlerini gündeme getirdiğine değindi.  "İngiliz kulüplerinin iki yılda bu kriterler uyum sağlayamayız, süre uzatılsın isteğine olumlu cevap veren UEFA , 2012-2013 sezonunda yürürlüğe girmesi planlanan kriterleri , 2013-2014 sezonuna ertelediğini hatırlatan  Coşkun, "Durumu ülkemizdeki kadar vahim olmayan Avrupa kulüpleri bile, kriterlere uyum için ek süre isterken, ülkemizde ise alınmış cezalara rağmen yeterince önem görmüyor" dedi.

Beşiktaş'ın UEFA'dan aldığı cezayı hatırlatan Coşkun, şu sözlerle Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'i de uyardı:   Tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligine katılarak çok büyük gelirler elde eden Trabzonspor, bu inanılmaz gelirle Dünya Kulübü olma fırsatını kaçırdığı gibi, yönetim  kasıtlı-kasıtsız bir çok hata ile de Trabzonspor'u çok büyük bir borcun içerisine soktu. UEFA'nın mali kriterlerinden haberleri var mı acaba?  Kriterler yürürlüğe girdiğinde bu Trabzonspor'un Avrupa kupalarına  katılabilme şansı yok. Durumumuz Beşiktaş'tan daha kötü. Beşiktaş onca borçtan akıllı yönetim ile çıkabilir. Trabzonspor seçim sürecine girmek üzere. Yeni yönetimin, mutlaka UEFA'nın Finansal Fair Play kriterlerinden haberdar olması gerekir.   Çünkü mali tablo, 1 yılda uyum sağlayacak gibi görünmüyor.

Dr. İrfan Coşkun ; " Trabzonspor Avrupa Kupalarına katılma hakkı elde edip de maddi kriterler sebebiyle UEFA'dan men ceza alırsa, kimse bunun hesabını veremez. " dedi.

UEFA Fair Play Kriterleri ne diyor?

En Temel Hatları ile Finansal Fair Play

Kulüplerin finansal olarak daha sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaları ve rekabeti ekonomik olarak daha eşit koşullarda sürdürebilmelerine olanak sağlamaya yönelik, kulüplerin uyması gereken bir zorunluluk olarak Finansal Fair Play uygulamasının denetimini ülke federasyonları yapıyor olacak.  Ancak, lokal federasyonların denetlediği ve buna göre lisans verdiği kulüpler UEFA’nın organizasyonlarına katılabilecek.
 
UEFA bu konuda oldukça ciddi ve bu nedenle “Kulüp Finansal Denetim Masası” isimli bir kurul oluşturuldu ve bu kurulun başına da Belçika eski başbakanı Jean-Luc Dehaene getirildi.
 
Finansal Fair Play Kriterlerine göre;
 
1.     Yöneticiler kulüp için ceplerinden harcama yapamayacak. (Paralı başkan dönemi sona eriyor.)

2.     Yöneticilere, şirket ortaklarına veya ilişkili şirketlere olan borçlar, 2012–13 sezonuna kaynaklarına ödenecek. (Borçlar kaynaklarına iade olunacak)

3.     2012-2013’ten itibaren kulüpler transfere gelirlerinden daha fazla harcama yapamayacak. (Denk Bütçe uygulaması esas olacak.)

4.     Mali tablolarda parasal olmayan gelirler yer alırsa, (Örneğin, başkan veya ortakların borç verdiği paralar) bu gelirler futbol dışı gelir kabul edilecek ve kulüp gelirleri içinde sayılmayacak. (Sadece kulübe hibe edilen tutarlar gelir sayılacak.)

5.Hiçbir futbolcu, kulüp ya da yasal otoriteye vadesi geçmiş borç bulunmayacak. (Gelirlerden daha fazla borçlanılmayacak. (Denk Bütçe İlkesi). Bu durumda transfer yasağı geliyor.

6.Öz sermayenin eksiye düşmesine izin verilmeyecek. Kulüplerin başa baş noktasını yakalamalarına olanak sağlamak için kulüplerin belirli bir dönem zarar etmelerine izin verilecek.

7.Futbolculara yapılacak ücret, maaş ve prim ödemeleri, toplam gelirin yüzde 70’ini geçemeyecek.

8.Kulübün toplam borcu, toplam gelirinin yüzde 100’ünü geçemeyecek. (Denk Bütçe Uygulaması)

9.Bütçesi 5 milyon Euro’nun altındaki kulüpler finansal kriterlerden muaf tutulacak.

10.Kulüplerin ilişkili şirketleri ile yaptıkları her türlü ticari işlemde geçerli olan fiyatların piyasa emsallerinden oldukça yüksek veya düşük olması durumunda, bu rakamların gelir veya gider hesaplarına herhangi bir etkisi olmayacak, söz konusu işlem için bir emsal piyasa fiyatı bulunarak gelir ve giderin tespitinde bu fiyat dikkate alınacak. (Örneğin, Mancester City sahibi Mansour bin Zayed Al Nahyan’ın firması Etihad ile sahibi olduğu kulübün 10 yıllığına 642 milyon dolarlık  sponsorluk sözleşmesi gibi sözleşmeler…Nitekim bu sponsorluk sözleşmesi UEFA tarafından inceleme altına alınmıştır)

11.  Kulüpler transfer ettikleri futbolculara ödeyecekleri bonservis ücretlerini, işlemin gerçekleştiği yılda tek seferde değil, futbolcu ile yapılan sözleşmenin süresi boyunca, amortisman mantığı içinde giderleştirecek. Ancak, söz konusu oyuncunun sözleşmesi devam ederken satılması halinde oluşacak kar veya zarar rakamı, içinde bulunulan senede dikkate alınacak.

12.  Kulüplerin altyapı, stadyum veya antrenman sahası gibi yatırım amaçlı harcamaları başa baş noktası hesaplamalarına dahil edilmeyecek.
Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere, Finansal Fair Play kriterlerinin  temel ve genel amacı: Kulüplerin gelirlerinden daha fazla para harcamamasını sağlamak. Bu hedefin arka planında ise kulüplerin ekonomik ve finansal kapasitelerini artırmak; kulüpleri, gelirlerini korumaya teşvik etmek, bonservis ve futbolcu ücretlerini sınırlandırmak, kulüplerde mali disiplini artırmak, altyapı gelişimine imkân vermek ve sonunda da kulüplerin daha uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir finansal yapıya sahip olmalarını sağlamak suretiyle eşit koşullar içinde rekabet edebilmelerine olanak ve ortam hazırlamak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın başkan - 4 yıl önce
çalınan şampiyonlugun peşinden bu kadar koşarken ne dense şampiyolar liğinden gelen paradan hiç bahsetmiyor aynı parayı alan cimbom dünya yıldız larını getiriyor ve dünyanın en cok kazanan 30 külübü arasında yer alırken geçen sene aynı parayı alan yıldızlarını satan iyi topçu almayan biz borç batagındayız sayın başkan bir önceki yönetimi ibra etmemiştiniz şimdi sıra sizde
Avatar
ts61 - 4 yıl önce
bu konuları bilmeyen insanlar nasıl şirket yönetebilir....bana pek inandırıcı gelmedi bu haber...
Avatar
Şener BAYRAKTAR - 4 yıl önce
bu kadar borca karşılıkne bir başarı nede elde tutulur topcu var okadar paralar nereye gitti bunun hesabı sorulmayacaksa yarın trabzonspor başkanlığına adaylığımı koyacağım
Avatar
katip - 4 yıl önce
eğer gerçek trabzondpor yazarı iseniz neden gerçekleri görüp de yazmıyor sunuz, tolunay gibi bir trabzonspor başarılı olabilir mi, teknik dirökter olan hala serkanı oynatıyorsa söyleyecek bir şeyim yok , şenol da tolunayda trabzonspora 2 gömlek küçük gelir ,çünkü şenolda tolunayda küçük düşünüyor gördük bak , geldi fener atladı gitti , artık tolunayda başkan bozuntusu şener rahat ettin mi bu sizin eseriniz
Avatar
Hakkı Kulaç - 4 yıl önce
fenere bu şekilde yenilmek, kanıma dokunuyor. futbol bizim her şeyimiz. biz sıradan bir takım değiliz. bize yarayan oyuncumuzu bizden alıp, kollarımızı, bacaklarımızı keser gibi kötürüm bırakır gibi ortada bırakıp ta, bizi böyle aciz bırakamazlar. parası çok olan 3 istanbul takımı bu şekilde bizimle oynayamaz. yönetmeyi bilmeyen, oynamayan, oynatamayanlar gidecek. trabzon ruhu olanlar kalacak veya gelecek. ya da futbolu hayatımızdan sileceğiz.
Avatar
İbrahim Keleş - 4 yıl önce
bu kriterlere göre.. 1461 trabzon'u çok iyi değerlendirirsek gelecekte bizden daha iyi bir kulüp olmayacaktır.