Flaş Haber
Kapat

Trabzonspor Yatırımcıları İsyan Etti

Son yaşanan olay yatırımcıları isyan ettirdi.

Trabzonspor Yatırımcıları İsyan Etti

Son yaşanan olay yatırımcıları isyan ettirdi.

27 Şubat 2013 Çarşamba 19:27
Trabzonspor Yatırımcıları İsyan Etti
Trabzonspor’daki hisse satışları ve %24’ü bulan değer kaybı yatırımcıları isyan ettirdi... Başkan hedefte…

Bir süredir hisse satışı gerçekleştiren Trabzonspor’da yatırımcılar bu duruma isyan ediyor. Şubat ayı içinde Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. tarafından yapılan iki ayrı satışla toplam 920 bin adet hisse satıldı. Ancak yapılan satışlara tepki gösteren yatırımcının, Borsagundem.com’a gönderdiği ‘isyan mesajı’ şöyle:

“Sayın yönetici, sizin bu tür konularla özellikle ilgilendiğinizi ve yatırımcının yanında olduğunuzu biliyoruz.. Sizlerin de gördüğü gibi 2 gündür tspor ciddi hisse satışıyla karşı karşıya.. Şirket 5.070.000 lot hisseyi Denizbank’a geçtiğimiz yılda rehin vermişti ve şimdi hisse sata sata ellerinde satacak hisse kalmıyor.. Yıllardır ödemedikleri temettüyü malum 13.02.2013 de ödemişlerdi.. Başkan Sadri Şener temettü parasının hazır olduğunu açıklamıştı. Ama temettü ödemesinden 1-2 gün önce hisse satarak hisseyi %12 düşürdüler.. Yani alacağımız temettüden fazlasını kaybettik o gün.. Böyle bir şey olabilir mi? Yazık.. Gelelim bu son olaya.. Dün ve bugün sürekli hisse satıyorlar ve kağıdı bugün tabana kadar verdiler.. Bir şirket para için sürekli hisse satar mı? Hiç mi kredi alamıyor ya da ek finansman sağlayamıyor? Burada bir sorun var. Bu sadece hisse satışı değil.. Yatırımcı ilişkilerini aradım bu sabah, oradaki görevli bizim hisse dünkü satışından ancak akşam 17.30'da haberimiz oldu, bizimde bilgimiz yoktu biz de muzdaribiz dediler. Bugün de satıyorsunuz dediğimde bizim burada bilgimiz yok dedi, ben de artık oldu hisse satıyorsunuz hala dedim. Yatırımcısına sahip çıkmayan ve gün gün orantılı satmak yerine tabana kadar veren şirket olur mu? Batan şirketler böyle yapmıyor…”

YATIRIMCIDAN SPK'YA SUÇ DUYURUSU

Öte yandan bir başka yatırımcının ise Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında SPK’ya suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. “Şirket tarafından yapılan hisse alımı açıklamalarına güvenerek hisse aldım” diyen yatırımcı, önce temettü ödemesine 2 gün kala yapılan satışla hissenin uğradığı yüzde 12’lik kayba, ardından gelen satışla yüzde 25 oranına dayanan düşüşe dikkat çekerek yatırımcıların kandırıldığını öne sürdü. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na gönderilen dilekçede, “Sermaye Piyasası Kanununun 107. MADDESİNE göre yapılan açıklamalar ve işlemlerin piyasa dolandırıcılığı suçunu oluşturduğu açıkça ortadadır.Bu durum salt piyasa koşullarıyla açıklanamaz. Şirket ikinci temettü ödemesi kararı almasına Bu tür bir işlem borsa tarihinde bulunmamaktadır. Çünkü biz şirketin açıklamalarına güvenmek zorundayız. Sayın Kurulunuzun da malumları olduğu üzere, son zamanlarda şirket yöneticileri tarafından yapılan bu ve benzeri davranışlar yerli yatırımcıların piyasaya olan güvenlerini derinden sarsmıştır. Suç işleyene mutlaka gereği yapılmalıdır. Benzer davranışların ancak bu şekilde önüne geçilebilir, piyasada istikrar ve güven yeniden tesis edilebilir. Mutlaka hisse satışı yapılacaksa, bunun yatırımcılar kandırılmadan, yasalara ve etik kurallara uygun şekilde yapılması gerekir. Fenerbahçe hisseleri satışı buna en güzel örnektir. Aksi durumun kap-kaççılıktan farkı yoktur ve şirket yöneticilerinin spekülatörler gibi davranma lüksü yoktur ve olmamalıdır.” İfadesine yer verildi.

Dilekçe, “Yukarıda arz ve izah ettiğim olgular nedeniyle; 1) Trabzon Sportif Yatırımlar ve Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sadri ŞENER ve diğer yönetim kurulu üyelerinin Sermaye Piyasası Kanununun 104. Maddesine göre cezalandırılmasına, 2) Hisse satışının yapıldığı gün ile ondan önceki ve sonraki birer aylık süreler içinde yapılan hisse alım-satımlarında aynı kanunun 106.maddesine göre MERKEZİ KAYIT KURULUŞU VE TAKASBANK verileri incelenerek, suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesine, 3) Yine mezkur kanunun 107.maddesi ve 115. Maddesi vs. mevzuat hükümleri gereğince yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, karar verilmesini saygıyla talep ediyorum. 25.02.2013” ifadesiyle son buldu.

TRABZONSPOR HİSSELERİ BİR HAFTADA YATIRIMCISINA YAKLAŞIK YÜZDE 24 KAYBETTİRDİ

Öte yandan Anadolu ajansının haberine göre Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ hisselerinin, şirketin 13 Şubat 2013 tarihinde brüt yüzde 92,45 oranında temettü dağıtmasının ardından başladığı düşüşü, şirket yönetimi tarafından İMKB'de yapılan hisse satışlarıyla ilgili açıklamaları sonrasında hızlandı.

Trabzonspor Sportif AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre şirket 25 Şubat 2013 tarihinde 8,24 - 8,68 lira fiyat aralığından 220 bin 20 adet satış işlemi gerçekleştirdi. Açıklamada yapılan satış işlemin ardından Trabzonspor Sportif AŞ'deki payın yüzde 68,36'ya gerilediği bildirildi.

Trabzonspor hisseleri dün yüzde 5,08 oranında değer kaybederken bugün satışların daha da etkili olduğu ve hissenin kaybının yüzde 14'e ulaştığı görülüyor. Bugün hisse satışının olup olmadığı ile ilgili henüz şirketten bir açıklama yapılmamakla birlikte hissenin işlem hacminin 34 milyon lira ile ortalamalarının çok üzerinde olması dikkati çekiyor.

13 Şubat tarihinde dağıtılan temettü sonrası hissenin fiyatı 9,54 lira olmuştu. O günden bu yana yüzde 35,90 oranında değer kaybeden Trabzonspor Sportif AŞ hisseleri bugünkü düşüşle birlikte 7,02 liraya kadar geriledi.

Son Güncelleme: 27.02.2013 19:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şener BAYRAKTAR 2013-02-27 20:14:09

bu başkan bu yönetim trabzonu satıp bitirmiştir haberiniz olsun yakında iflas bayrağını çekerler.