Trabzonspor'dan İlginç Bağış

Trabzonspor ilginç bir hamle yaptı..

Trabzonspor'dan İlginç Bağış

Trabzonspor ilginç bir hamle yaptı..

09 Ekim 2014 Perşembe 14:47
Trabzonspor'dan İlginç Bağış
 Trabzonspor yönetim kurulu bugün yaptığı toplantıda KAP'a Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin değerini duyurdu. Trabzonspor sportif yatırım ve futbol işletmeciliği ticaret a.ş. ve Trabzonspor A.Ş olmak üzere iki şirketi bünyesinde bulunduran Trabzonspor'da bugün KAP'a yapılan açıklama dikkat çekti.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin Trabzonspor sportif yatırım ve futbol işletmeciliği ticaret a.ş. tarafından Trabzonspor A.Ş'ye kiralanarak bağışlandığını duyuran Trabzonspor, tesisler için 46.924.504.-TL değer biçti.

İşte KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Hakim hissedarımız konumunda olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş. nin, kiralama haklarını elinde bulundurduğu ve şirketimizin bugüne kadar ücretsiz olarak kullandığı, toplam 69.420 m2 büyüklüğündeki, üzerinde sportif tesisler, beş adet çim saha, idari binalar ve konaklama tesisleri ve çevre düzenlemeleri yapılmış bir çok sosyal aktivite alanlarının bulunduğu, deniz kenarında bulunan gayrimenkuller, Ekim/2014 döneminden itibaren, aşağıda açıklanan şart ve süreler için şirketimiz tarafından kullanılmaya devam edilecektir.

Tapunun, Trabzon İli Ortahisar İlçesi Üniversite Mahallesi Yalı Mevkii 934 parsel numarasında kayıtlı, 21.127 m2 büyüklüğündeki gayrimenkulün, şirketimiz ile hakim ortağımız arasında yapılmış olan ve yönetim kurulu kararları ile de kabul edilmiş bulunan 09.10.2014 tarihli "alt kiralama sözleşmesi" ne istinaden , Ekim/2014 döneminden başlamak üzere, 15 yıllık süre için kiralanmasına, kira bedeli olarak ilgili sözleşme gereği, 15 yıllık sürenin indirgenmiş nakit esası ile bugüne indirgenmesi ve çıkan tutar üzerinden ekstra %3 oranında iskonto yapılarak toplam kira bedelinin bugüne indirgenmiş tutarı olan  32.199.316.-TL (otuz iki milyon yüz doksan dokuz bin üç yüz on altı Türk Lirası) (KDV Hariç) bedelle,

Yine tapunun, Trabzon İli Ortahisar İlçesi Konaklar Mahallesi 263-264-265-266-267-268-269-270 ve 271 parsel numaraları ile kayıtlı toplam 48.293 m2 büyüklüğündeki gayrimenkullerin, şirketimiz ile hakim ortağımız arasında yapılmış olan ve yönetim kurulu kararları ile de kabul edilmiş bulunan, 09.10.2014 tarihli "alt kiralama sözleşmesi" ne istinaden Ekim/2014 döneminden başlamak üzere 107 ay süre ile kiralanmasına, kira bedeli olarak ilgili sözleşme gereği, 107 aylık sürenin indirgenmiş nakit esası ile bugüne indirgenmesi ve çıkan tutar üzerinden ekstra %3 oranında iskonto yapılarak toplam kira bedelinin bugüne indirgenmiş tutarı olan 14.725.188.-TL (on dört milyon yedi yüz yirmi beş bin yüz seksen sekiz Türk lirası) (KDV Hariç) bedelle,

Olmak üzere, toplamda 46.924.504.-TL (kırk altı milyon dokuz yüz yirmi dört bin beş yüz dört) (KDV Hariç) bedelle hakim ortağımız Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic.A.Ş. den kiralanmıştır.

Bu kiralamalarımıza ilişkin gerekli olan sözleşmeler şirketimiz ve hakim ortağımız tarafından karşılıklı olarak imzalanmış olup, yönetim kurulu kararları da alınmıştır.

Yapmış olduğumuz bu kiralama işlemlerinde, Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını haiz, MAKRO GAYRİMENKUL DEĞERLEME A.Ş. firmasının yapmış olduğu değerleme raporları esas alınmıştır.

Bununla birlikte ;

Şirketimizin mevcut mali yapısını göz önünde bulunduran hakim hissedarımız Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş., şirketimizin mali yapısının güçlendirilmesi, uymak zorunda olduğumuz ilgili yasal ve sportif kriterlere uyumumuzun kolaylaştırılması ve geçmiş yıllarda oluşmuş olan zararlarımızın belli ölçüde azaltılarak öz kaynak durumumuzun güçlü kılınabilmesini teminen, yapmış olduğumuz bu kiralama dolayısıyla peşin olarak ödemek zorunda olduğumuz yukarıda da belirttiğimiz, KDV hariç toplam 46.924.504.-TL tutarındaki alacağından, herhangi bir takyidat olmaksızın vazgeçerek defaten şirketimize BAĞIŞLAMIŞTIR.

Hakim ortağımız tarafından yapılan bu bağış işlemi , şirketimiz yönetim kurulu tarafından da kabul edilmiş ve karşılıklı bağış protokolü imzalanmıştır.

Hakim ortağımızın yapmış olduğu bu bağış tutarı şirketimizin yasal kayıtlarına, öz kaynak hesaplarımızın altında oluşturulacak bir hesapta kaydedilerek aktifleştirilmesi şeklinde girecek olup, öz kaynaklarımızda 46.924.504.-TL tutarında bir artış sağlayacaktır.

Şirketimizin mali yapısının güçlendirilerek daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına yönelik bu işlemimizin tüm camiamıza ve ortaklarımıza hayırlı olmasını diler, konuyu kamuoyunun bilgilerine sunarız."
Son Güncelleme: 09.10.2014 17:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575